jak założyć swój sklep internetowy

Na pewno słyszałeś o tym, jakie zarobki czekają na ludzi, którzy decydują się na przeniesienie swojego biznesu do Internetu. Nie Ty pierwszy postanowiłeś spróbować swoich sił i szukasz tego, jak zostać sprzedawcą e-commerce! Specjalnie dla takich osób przygotowaliśmy poniższy artykuł – powinien pomóc z przeprawieniem się przez pierwsze, trudne kroki oraz oswojenie się z branżą internetową. Zapraszamy do czytania!

Sprzedawca e-commerce – kim on jest?

Prawdopodobnie już to wiesz, ale dla porządku warto sobie wyjaśnić na wstępie, kim jest sprzedawca e-commerce. Jest to nikt inny jak osoba, która zdecydowała się na spróbowanie swoich sił w sprzedaży internetowej. W zależności od tego, w jaki sposób ma przebiegać sprzedaż, możliwe są różne formy pracy: sprzedaż swoich produktów lub dropshipping. Zdecydowanie lepszą i bezpieczniejszą opcją jest wybór własnych produktów. W ten sposób omija Cię zbędny stres w postaci braku realnego wpływu na ceny, wysyłkę i wiele innych.

Dropshipping jest ostatnio dość chętnie wybieranym rodzajem współpracy między sprzedawcą e-commerce a hurtowniami, jednak wiele osób zapomina o najważniejszych czynnikach, porywając się na kilkadziesiąt tysięcy produktów sprzedażowych. Sprzedawca e-commerce musi zatem wiedzieć, która opcja prowadzenia sklepu internetowego jest dla niego najbardziej rentowna. Co więcej, w przypadku sprzedaży własnych produktów trzeba mieć czas na ich wysyłkę, pakowanie, miejsce do składowania. Można oczywiście zatrudnić osobę odpowiedzialną za te wszystkie czynności, jednak wówczas trzeba mieć odpowiednie zasoby finansowe pozwalające na taki manewr.

jak założyć sklep internetowy
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać sprzedawcą e-commerce?

Prawda jest taka, że do założenia sklepu internetowego i objęcia stanowiska sprzedawcy e-commerce nie są potrzebne żadne szkolenia, kursy czy konkretne wykształcenie. Każdy może mieć swój biznes w Internecie, o ile posiada odpowiednie środki finansowe na realizację swojego planu. Co ważne i o czym trzeba pamiętać: sprzedawca e-commerce zacznie rozwijać swój biznes i sprzedaż dopiero po jakimś czasie prowadzenia działań. Przez kilka miesięcy konieczne będzie codzienne sprawdzanie i optymalizacja sklepu, jednak nikt nam nie zapłaci za godziny spędzone przed komputerem. Trzeba zatem mieć duże zaplecze finansowe lub inną pracę, dzięki której możliwe będzie otrzymywanie regularnego wynagrodzenia. Sprzedawca e-commerce powinien cechować się analitycznym podejściem do biznesu – największą uwagę powinien zwracać na liczby oraz twarde dane widniejące na panelu. 

Co więcej, taka osoba musi umieć podejmować właściwe decyzje. Biorąc pod uwagę fakt, że sklep sam z siebie nie zacznie sprzedawać produktów, sprzedawca e-commerce powinien wiedzieć, w jaki sposób rozkręcić swój biznes lub znaleźć pomocników, którzy mogliby się tym zająć. Niezbędne byłoby wprowadzenie strategii marketingowej, która pozwoliłaby na otwarcie zdecydowanie większych możliwości. Bez tego sklep internetowy ma praktycznie zerowe szanse na odniesienie sukcesu. Sprzedawca e-commerce powinien być także osobą, która jest chętna na wprowadzanie zmian. Niekiedy wydaje nam się, że to co robimy, jest w jak najlepszym porządku. Może jednak okazać się, że jest zupełnie odwrotnie – wówczas warto posłuchać specjalistów i ekspertów, którzy znają się na danej dziedzinie i wprowadzić omawiane zmiany. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego stresu związanego z brakiem zamówień przez bardzo długi czas.

sklep internetowy jak założyć
fot. pixabay.com

Zarobki na stanowisku sprzedawcy e-commerce

Nie da się jednoznacznie ocenić zarobków, które są możliwe podczas prowadzenia własnego sklepu internetowego. Wiele zależy od branży, od działań, które są prowadzone i od samej funkcjonalności sklepu. Dane statystyczne mówią jednak o tym, że można spodziewać się kilkuset lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali jednego miesiąca przy założeniu, że biznes istnieje już jakiś czas, a marka jest dość znana. Każdy przypadek jest jednak inny, nie powinno się zatem brać tego za pewnik.