Ile zarabia stolarz
fot.unsplash.com

Jeśli kochasz projekty DIY, zrób to sam i inne tego typu, a sam uważasz się za osobę kreatywną i pomysłową, być może zawód stolarza będzie dla ciebie idealny! W końcu to prawdziwa gratka dla wszystkich tych, którzy mają zdolności manualne. Po co przepłacać, jeśli możesz zrobić to samodzielnie i na dodatek jeszcze zaoszczędzić, nawet sporą sumę pieniędzy? Jeśli marzy ci się zawód stolarza, czytaj dalej, przeprowadzimy cię krok po kroku po tym, co musisz zrobić i od czego warto zacząć, tak aby cały ten proces był dla ciebie jak bułka z masłem. 

Praktyka czyni mistrza, czyli im szybciej zaczniesz, tym lepiej

Właściwie to im szybciej rozpoczniesz swoją przygodę z meblami oraz stolarką, tym lepiej. Z pewnością coś zainteresowało cię tym zawodem. Być może ktoś z twojego otoczenia (rodzina, znajomi, przyjaciele, bliscy) ma styczność ze stolarstwem. Może twój wujek lub tata zajmują się tworzeniem mebli? A może po prostu lubisz oglądać program Dorota Inspiruje, a Pan Darek stał się dla ciebie dużą inspiracją? Niezależnie od tego, co jest powodem twojej fascynacji czy zajawki na stolarstwo, wykorzystaj to. Obecnie żyjemy w czasach, gdzie dostęp do wiedzy jest bardzo łatwy i prosty. Właściwie w sieć możemy wpisać absolutnie wszystko i zawsze znajdziemy tam jakieś inspiracje, wiadomości, fakty czy wskazówki. Jeśli więc faktycznie interesuje cię ten zawód – działaj.

Ile zarabia stolarz
fot.unsplash.com

Na dobrą sprawę nie musisz od razu kupować całego zestawu desek z tartaku, piły mechanicznej, ręcznej, wyrzynarki, szlifierki, wiele puszek bejc, wkrętów, wiertarki i wkrętarki. Zacznij małymi kroczkami. Jak? Szukając po śmieciach! Zarówno na Facebooku, jak i na OLX znajdziesz naprawdę sporo starych mebli, desek, krzeseł, elementów meblowych itp. Wystarczy jedynie umówić się z kimś, podjechać, odebrać to lub zaproponować zapłatę za transport i zacząć działać. Renowacja mebli nie jest skomplikowana i z pewnością sobie z nią poradzisz jako osoba początkująca. Możesz także kupić kilka desek i spróbować zrobić np. półki lub bardzo prosty regał. Nie musi być idealny, grunt to żebyś probował.

Jeśli chcesz być stolarzem, udaj się na przyuczenie na stolarnie

Najlepszym sposobem, aby „wejść” w ten zawód jest po prostu staż czy praktyka pod okiem stolarza. W ten sposób nie tylko będziesz miał styczność z drewnem, ale także zobaczysz od poszewki jak to wszystko wygląda, z czym się to je, co robić, czego unikać, jakie sekretne techniki stosują stolarze itp. Ogłoszeń, gdzie stolarz szuka kogoś na przyczenie jest naprawdę sporo. Wystarczy jedynie zadzwonić, umówić się, udać się na dzień próbny i dać z siebie wszystko. W końcu chcesz w tym pracować, prawda? Im lepiej się spiszesz, tym większa szansa dla ciebie, abyś po tych „praktykach” został pełnoprawnym stolarzem z krwi i kości. Jednocześnie już budujesz sobie kontakty, znajomości i zdobywasz doświadczenie.

Ile zarabia stolarz
fot.unsplash.com

Oczywiście możesz także skorzystać z kursów na stolarza meblowego. Dostępne są one w całej Polsce, choć naturalnie, są one płatne, a nie darmowe. Cena takiego kursu to około 5000 złotych za 220 godzin zajęć. W tym teoria to 80 godzin, a praktyka 140 godzin. Czego nauczysz się na kursie? Zaczniesz od kilku godzin zasad BHP, w końcu są one istotne w absolutnie każdej pracy. Następnie przejdziesz przez pierwszą pomoc i właściwie zaczniesz edukować się już ze stolarstwa. Kurs obejmuje: rysunek zawodowy, dokumentację techniczną (20 godzin), wyroby stolarskie, konstrukcję mebli (20 godzin), narzędzia, maszyny, urządzenia do obróbki drewna (15 godzin), materiały: gatunki drewna, zastosowanie ich, tworzywa drzewne, materiały drewnopodobne (15 godzin), obróbka ręczna (20 godzin), maszynowa obróbka drewna i tworzyw drzewnych (60 godzin), wykańczanie powierzchni (20 godzin), montaż wyrobów stolarskich (40 godzin). Po ukończonym kursie otrzymasz specjalny certyfikat, który przyda ci się już w poszukiwaniu pracy w twoim nowym zawodzie. Oczywiście na samym kursie musisz się bardzo przykładać i właściwie chłonąć wiedzę niczym gąbka.