fot.unsplash.com

Chciałbyś pracować z drewnem, tworzyć meble, zabudowy, szafki czy nawet dekoracje? Być może praca stolarza jest idealna dla ciebie! Pisaliśmy już o tym, czym zajmuje się stolarz, ale także jak wkręcić się w ten zawód, skąd wziąć praktykę, jak poznać wszystkie techniki skręcania, docinania, malowania i bejcowania drewna? Teraz czas na kolejną, ale wciąż bardzo ważną kwestię. Chodzi tutaj oczywiście o zarobki – ile zarabia stolarz? 

Praca stolarza, czyli czym właściwie zajmuje się stolarz?

Stolarz zajmuje się składaniem elementów meblowych, obsługą maszyn oraz narzędzi stolarskich, czytaniem projektów, wykonywaniem wykończeń meblowych, montażem mebli i elementów meblowych ale także i składaniem i stawianiem konstrukcji drewnianych. Jak więc sam widzisz, cała jego praca związana jest z drewnem oraz oczywiście z maszynami. Chcąc pracować w tym zawodzie nie możesz bać się szlifierki, piły, kątówki czy wyrzynarki. Właściwie bez tych narzędzi, ciężko będzie ci zacząć jakiekolwiek zlecenie. Wyobraź sobie, że klient prosi o renowację starego mebla, a ty, zamiast pozbyć się poprzedniej bejcy w kilkanaście minut, robisz to przez kilkanaście lub nawet i kilkadziesiąt godzin zwykłym papierem ściernym, który masz w dłoni.

Ile zarabia stolarz
fot.unsplash.com

Jak więc sam widzisz, nie jest to prosty zawód. Stolarz musi naprawdę chłonąć wiedzę jak gąbka. Trendy zmieniają się co chwile. To, co było modne kilka lat temu, wcale nie musi być już na czasie, a jak wszyscy wiemy, klienci lubią też eksperymentować czy stawiać na obecnie panujące trendy, nawet jeśli po krótkim czasie będzie już to po prostu niefajne. To nie jest twoja rola jednak, aby im coś wciskać na siłę. Jak mówią, klient nasz pan, prawda? Stolarz poza tym, że przygotowuje drewno, składa meble do kupy, musi także i zmierzyć dokładnie np. kuchnię, jeśli właśnie taką zabudowę ma robić, wykonać projekt, przedstawić go swoim klientom i poczekać z ich strony na akceptację lub odmowę.

Zarobki stolarza. Ile zarabia stolarz?

Serwis wynagrodzenia.pl przeprowadził badania, z których wynika, iż średnie zarobki stolarza wynoszą 3 4000 złotych w skali miesiąca brutto, co netto daje około 2484 złote. Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana, czyli średnia) na tym stanowisku wynosi 3 400 PLN brutto. Co drugi stolarz otrzymuje pensję od 2 690 PLN do 4 180 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych stolarzy zarabia poniżej 2 690 PLN brutto. Na zarobki powyżej 4 180 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych stolarzy.

Ile zarabia stolarz
fot.unsplash.com

Oczywiście możesz zarówno pracować na etacie, czyli dla kogoś, jak i na własnej działalności. W przypadku, w którym decydujesz się na własną działalność gospodarczą, musisz pamiętać, że to na ciebie spadnie cały obowiązek zakupu materiałów, napraw czy konserwacji sprzętów, a także wycieczek do klientów, montażu, odbiorów itp. Choć jest to nieco bardziej problematyczne, wiele zależy od tego, ile tak naprawdę masz klientów i jak to wszystko ma wyglądać. Konieczne będzie także wynajęcie odpowiedniego lokalu, który będziesz mógł dostosować pod swoje własne potrzeby. Zdecydowanie nie sprawdzi się do tego niewielkie pomieszczenie. Musi być tam także sucho i ciepło.