Praca stolarza
fot.unsplash.com

Praca stolarza brzmi jak idealny zawód? Z pewnością, jeśli jesteś osobą dobrze zorganizowaną, kreatywną, a także lubisz majsterkować i wykonywać wszelakie prace manualne. Pisaliśmy już o samej pracy stolarza, o tym czym musi się zajmować, co należy do jego obowiązków, jakie są wymagania, aby zostać stolarzem. Poruszaliśmy także kwestię edukacji, szkolenia, stażu czy kursów, które warto zrobić ale także i zarobków. Czas na ostatnią rzecz, mianowicie – praca stolarza – etat czy własna działalność?

Praca stolarza na etacie, czyli jak wkręcić się na stolarnię?

Tak naprawdę, aby rozpocząć pracę jako stolarz, musisz wkręcić się na stolarnię do kogoś, kto potrafi już znacznie więcej niż ty. Nawet najlepszy kurs, który kosztuje niemałą kwotę pieniędzy, bo aż 5000 złotych, nie nauczy cię wszystkiego. Najlepszą metodą jest więc przyuczenie. Z pewnością znajdziesz stolarza w swojej okolicy, który poszukuje pomocnika. W ten sposób uda ci się nie tylko zarobić swoje pierwsze pieniądze, ale także i pracować pod okiem prawdziwego fachowca, który z pewnością chętnie podzieli się z tobą cennymi radami, wskazówkami czy trikami, które odkrył przez x lat swojej pracy. Co jednak dalej? Możesz oczywiście zostać tam, gdzie jesteś lub po prostu przejść po czasie do innej firmy. Wybór należy już do ciebie.

Praca stolarza
fot.unsplash.com

Wiele osób lubi jednak pracować samodzielnie, gdzie nikt nie kontroluje na każdym kroku tego co robisz lub właśnie czego nie robisz. Z tego powodu otwiera się coraz więcej firm czy jednoosobowych działalności gospodarczej. Nie w każdym zawodzie jest to opłacalny krok. Wszystko musisz dokładnie przemyśleć i przekalkulować, tak abyś nie tylko był w stanie zapłacić wszystko, co musisz, ale także i utrzymać się i odłożyć jakieś finanse np. na rozwój osobisty czy też wyjazd na wakacje lub zakup specjalnego samochodu. Jak wygląda praca stolarza na własnej działalności gospodarczej i czy to się opłaca? Odpowiadamy!

Praca jako stolarz na własnej działalności gospodarczej

Oczywiście, jeśli masz już swoje grono klientów, będzie ci z pewnością znacznie łatwiej, jednak tak jest w przypadku jakiejkolwiek firmy. W momencie, w którym dopiero zaczynasz budować swoją markę, warto uzbroić się w cierpliwość, w końcu nie od razu będziesz miał nawał zleceń, wszystko przyjdzie z czasem. Jeden zadowolony klient poleci cię drugiemu zadowolonemu klientowi i dalej pójdzie już z górki. O czym nie możesz zapomnieć jeśli chcesz założyć swoją  własną firmę stolarską? Przede wszystkim materiały i narzędzia. Z pewnością wiesz, że drewno nie tylko waży swoje, ale także i ma wiele różnych rozmiarów i kształtów. Konieczny będzie więc wynajem lokalu, który pozwoli ci nie tylko na pracę, ale także i na składowanie wszystkiego, co będzie ci potrzebne. Deski to nie wszystko.

Musisz także zakupić, od razu na start, wszystkie sprzęty, które mogłyby ci się przydać. Szlifierka, kątówka, piła, wyrzynarka itp. to wszystko nie tylko kosztuje, ale także i musi być przechowywane w odpowiedni sposób. Na tym jednak nie kończy się wyposażenie stolarza. A co ze śrubkami, gwoździami, krętami, klejem do drewna, bejcą, lakierem, podkładem, farbami itp.? Jak sam widzisz, ta lista się nie kończy, zatem dokładnie przemyśl co musisz kupić, co musisz zrobić i jak to wszystko działa. To, ile zapłacisz za wynajem lokalu zależne będzie nie tylko od metrażu, ale także i lokalizacji (duże/małe miasto, centrum/obrzeża).

Praca stolarza
fot.unsplash.com

Niezależnie od tego ile zarobisz w skali miesiąca musisz oplacić ZUS, podatki, koszta wynajmu itp. Jeśli uda ci się wyrobić normę i zarobić kilka czy kilkanaście tysięcy, na spokojnie zostanie ci jeszcze bardzo dużo do „przeżycia”, jeśli jednak będziesz mieć ciężki miesiąc, sprawa będzie nieco trudniejsza. Chcąc nie chcąc i tak i tak musisz wszystko zapłacić. To niestety jest powodem upadku wielu firm. Podatki czy ZUS nie jest zależny od tego, czy udało ci się coś zarobić, a kwota jest zazwyczaj stała i niezmienna. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „co będzie lepsze etat czy własna działalność gospodarcza?”, wiele zależy od tego, co tak naprawdę chcesz osiagnąć.