Praca farmaceuty
fot.unsplash.com

Farmacja to ciągle rozwijająca się dziedzina nauki. Zajmuje się ona głównie lekami syntetycznymi, biologicznymi i pochodzenia naturalnego, jak i składnikami kosmetyków oraz żywności. W ostatnich latach jest to coraz bardziej popularna dyscyplina, dająca nowe możliwości młodym ludziom zafascynowanym chemią. Zawód aptekarza stanowi jedną z bardziej znanych i rozchwytywanych profesji, ale czy warto? Na czym tak naprawdę polega praca farmaceuty i z czym się wiąże?

Kim jest farmaceuta?

Farmaceuta z definicji to osoba, która ukończyła w Polsce ponad pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej, obejmujące co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece oraz uzyskała tytuł magistra farmacji. Warto pamiętać, iż studia farmaceutyczne w obecnych czasach dają możliwość przepracowania całego życia w zawodzie. Jest to bardzo wygodne dla osób nielubiących zmiany, lecz może stanowić problem dla szybciej nudzących się jednostek. Jakie są wymagania?

Od kandydata na farmaceutę wymagana jest duża wiedza potwierdzona dokumentem ukończenia studiów, odpowiedzialność, dokładność, dobra pamięć i zorganizowanie w pracy. Na niektórych stanowiskach ważną rolę odgrywa także uprzedni staż.

Praca farmaceuty
fot.unsplash.com

Obowiązki farmaceuty

Obowiązki farmaceuty są ściśle związane z miejscem pracy. Oczywiste jest to, iż osoba zatrudniona w aptece będzie miała inne powinności niż ktoś zajmujący się pracą w laboratorium medycznym, mimo podobnego poziomu wykształcenia.

W aptece sprawa jest prosta: należy dobrze doradzać pacjentom, wykazywać się wiedzą przy wybieraniu leków na konkretne dolegliwości bądź tańszych zamienników medykamentów przepisanych wcześniej przez lekarza. Ważne przy tym są umiejętności społeczne sprzedawcy – trzeba zawsze zwracać się uprzejmie do klientów niezależnie od własnego samopoczucia oraz zachowania kupującego. Farmaceuta musi również mieć odpowiednie umiejętności, aby przygotować lek o specyficznym składzie, zgodnym z narzuconą wcześniej receptą. Jest to sytuacja idealnie sprzyjająca popełnianiu błędów, dlatego kluczową rolę odgrywają tutaj skupienie i uwaga.

Monitorowanie i kontrola daty ważności leków to kolejne z zadań aptekarzy, albowiem jak powszechnie wiadomo sprzedawanie przeterminowanych specyfików jest absolutnie zabronione. Świat idzie do przodu, a rynek pełen jest nowych przebojowych medykamentów, których celami są m.in. wyleczenie dolegliwości i uśmierzenie bólu. Praca farmaceuty wymaga od niego ciągłej i nieprzerwanej chęci zdobywania wiedzy, poszerzania swoich umiejętności i orientowania się w cały czas zmieniającej się sytuacji na rynku farmaceutycznym. Należy również pamiętać, iż zawód aptekarza nierzadko obejmuje pracę sprzedawcy w nocy (w przypadku aptek całodobowych). Po wykonaniu odpowiedniego stażu pracy w aptece i uzyskaniu uprawnień farmaceuta może ubiegać się o funkcje kierownika apteki. W przypadku uzyskania tejże funkcji jego obowiązki powiększają się o papierkową robotę.

Praca farmaceuty
fot.unsplash.com

W firmie farmaceutycznej: mimo tego, że zajęcie to jest częściej wybierane i wykonywane przez lekarzy, część farmaceutów może znaleźć zatrudnienie w tej dziedzinie. Do obowiązków absolwenta studiów farmaceutycznych pracującego w firmie farmaceutycznej należy kontrola formalnej strony badań, czyli m.in. przygotowanie dokumentacji, koordynowanie badań, współpraca z ośrodkami prowadzącymi badania. W rejestracji nowych leków Specjalista ds. rejestracji i rozwoju nowych produktów leczniczych to profesja, o którą mogą ubiegać się świeżo upieczeni farmaceuci. Zakłada ona nadzorowanie procesu rejestracji leków, przygotowanie i aktualizacje dokumentacji i monitorowanie zmian w przepisach. Ciężko ukryć, że jest to praca skupiająca się na mniej naukowej stronie farmacji i niezbędna do jej wykonywania jest znajomość prawa farmaceutycznego. W szkole wyższej lub instytutach polskiej akademii nauk Jest to praca o charakterze naukowym, którą rozpoczyna się zwykle od zapisania na studia doktoranckie. Wymaga ona ciągłego dokształcania się i rozwijania.