Ile zarabia farmaceuta
fot.unsplash.com

Farmaceuta to profesja bardzo interesująca i idealna dla młodych ludzi zainteresowanych naukami ścisłymi, w szczególności biologią i chemią. Mieści się ona w czołówce najpopularniejszych zawodów nie bez powodu. Do niezaprzeczalnych zalet pracy w tej branży należą m.in. bliski kontakt z pacjentem i tworzenie nowych więzi międzyludzkich, jak i działalność na podstawie jedną z najciekawszych nauk. Jednak wybierając zawód należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik: zarobki.

Czy bycie farmaceutą się opłaca? Gdzie można spotkać farmaceutę?

Farmaceuci mogą pracować w aptekach, gdzie oprócz sprzedawania leków, służą także radą i pomocą przy ich wyborze. Lecz nie jest to jedyne miejsce, w którym możemy spotkać przedstawicieli tego zawodu. Poza tym, iż osoby zajmujące stanowisko aptekarza zajmują się dobrem pacjentów, mogą oni też pracować przy tworzeniu leków, oceniać je, pracować w firmach kosmetycznych lub nad pracą naukową. Z farmaceutą spotykamy się zatem nie tylko w aptece, lecz również w hurtowniach leków, laboratoriach farmaceutycznych, firmach kosmetycznych i innych. Zarobki na stanowisku farmaceuty Każdy, kto chce zostać farmaceutą napewno zadaje sobie podstawowe a zarazem jedno z najważniejszych pytań – ile zarabia magister farmacji w Polsce? Jest wiele teorii na ten temat, mówi się, że jest to jeden z najbardziej nieopłacalnych zawodów. To ile zarabia farmaceuta w dzisiejszych czasach zależy w głębokim stopniu od tego, w jakim regionie pracuje, jakie ma doświadczenie oraz od stanowiska, jakie zajmuje.

Ile zarabia farmaceuta
fot.unsplash.com

Pensja w Polsce.

Zarobki farmaceutów różnią się w poszczególnych regionach Polski. Najwięcej zarabiają absolwenci farmacji pracujący w następujących województwach:
• mazowieckie (ok. 3100 zł)
• pomorskie (ok. 2800 zł)
• dolnośląskie (ok. 2700 zł),

A najmniej w następujących:
• świętokrzyskie (ok. 2200 zł),
• lubuskie (ok. 2180 zł)
• opolskie (ok. 2100 zł).

Technik farmacji zarabia średnio 1500 zł netto. Magister farmacji za granicą Mimo tego, iż dokładne analizy porównujące wynagrodzenie farmaceutów pracujących w Europie nie zostały przeprowadzone, ciężko jest porównywać zarobki farmaceuty w Niemczech, Szwecji oraz Polsce. Jest to spowodowane m.in. tym, iż koszty życia w tych krajach znacznie się różnią. Zanim zatem podejmiemy decyzję o zatrudnieniu się na stanowisko farmaceuty za granicą, warto wziąć pod uwagę stosunek kosztów życia do kosztów wynagrodzenia. Wstępne dane oraz trend młodych magistrów farmacji do emigracji ukazują, iż zarobki farmaceutów za granicą są znacznie wyższe niż w Polsce, niezależnie od miejsca pracy.

Ile zarabia farmaceuta
fot.unsplash.com

Kraje, w których farmaceuci zarabiają najwięcej:

USA – Średnie roczne wynagrodzenie dla farmaceuty: $107 000 do $118 000 (dochody są dwukrotnie większe od przeciętnych wynoszących $46 230) – jego wysokość jest zależna przede wszystkim od lokalizacji apteki i jej rodzaju. Należy jednak pamiętać, że Stany Zjednoczone nie są dogodnym miejscem do życia, w szczególności dla osób biedniejszych lub takich, którym gorzej się powodzi.
Szwajcaria – Średnie roczne wynagrodzenie dla farmaceuty: $83 600 – w Szwajcarii w aptekach pracują głównie osoby młode, a tylko 4% wszystkich farmaceutów, ma staż pracy dłuższy niż 20 lat. Kraj ten jest jednym z najlepszych miejsc do życia ze względu na wysoki poziom służby zdrowia, jak i podejście do aktualnie obecnej katastrofy klimatycznej.
Kanada – Średnie roczne wynagrodzenie dla farmaceuty: $80 700 (godzina pracy: $33,74) ⁃ W Kanadzie staż pracy ma niewielkie znaczenie w kategorii zarobków – ma na nie niewielki wpływ. Aptekarze z krótkim stażem pracy mają możliwość zarabiania tej samej pensji co ci, którzy dłużej pracują w branży.
Wielka Brytania – Średnie roczne wynagrodzenie dla farmaceuty: $53 000 do $57 000. -Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej farmaceutów z Polski. Znaczna większość farmaceutów wyemigrowanych do Wielkiej Brytanii cieszy się wyższymi wynagrodzeniami, niż większość Polaków pracujących w swoim ojczystym kraju.
Niemcy – Średnie roczne wynagrodzenie dla farmaceuty: $44 800 – w Niemczech istnienie sieci aptecznych jest mocno utrudnione ze względu na obecność licznych restrykcji. W kraju tym odsetek kobiet pracujących w zawodzie aptekarza jest o wiele niższy niż w Polsce, albowiem stanowią one tylko 55% wszystkich zatrudnionych. Niemieckie apteki funkcjonują również inaczej niż nasze polskie: nierzadko zamknięte są w niedziele, sobotnie popołudnia i środy.