wizażysta jak zostać

W dobie Instagrama i influencerów na każdym kroku coraz większą popularnością cieszy się zawód wizażysty. To wciąż stosunkowo nieznana sfera w naszym kraju – budzi mnóstwo pytań i wątpliwości, jednak każdą z nich wyjaśniamy w naszym artykule. Jak żyć z tworzenia oryginalnych, pięknych makijaży na co dzień? Czy koniecznym jest posiadanie własnego studia wizażu, czy można pracować jako freelancer? Odpowiadamy poniżej!

Co na co dzień robi wizażysta?

Warto zacząć od tego, czym tak właściwie zajmuje się w dniu codziennej pracy wizażysta. Otóż tak jak zostało wspomniane, do jego obowiązków należy przede wszystkim wykonywanie profesjonalnych makijaży. Za pomocą różnych kosmetyków oraz umiejętności wizażysta jest w stanie dokonać korekty niedoskonałości oraz wszelkich mankamentów, by stały się niewidoczne. Co ważne, styliści i wizażyści muszą być cały czas na bieżąco z trendami kosmetycznymi i urodowymi, dzięki czemu będą zawsze o krok przed konkurencją.

Znajomość narzędzi kosmetycznych pozwala także na sprawniejszą i efektywniejszą pracę z klientkami, które mają oryginalną urodę i nie sposób dobrać im standardowego makijażu. Wizażyści są szczególnie ważni dla kobiet, które potrzebują wyjściowego wyglądu na okazje okolicznościowe, czyli wszelkiego rodzaju wesela, urodziny i inne. Co więcej, sprawne przygotowanie makijaży sprawdza się także w studio fotograficznym przy różnych sesjach zdjęciowych lub na planach filmowych.

co zrobić żeby zostać wizażystą
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać wizażystą?

Jak zapewne można się spodziewać, jest kilka wyznaczników, dzięki którym łatwiej będzie Ci zostać wizażystą lub wizażystką. Należą do nich:

  • wrodzony talent – to z pewnością się przyda do tworzenia oryginalnych wzorów, szczególnie w kreacjach na sesje zdjęciowe. Talent do rysowania czy malowania pozwala na stworzenie niebanalnych makijaży, które następnie można udoskonalić;
  • praktyka – im więcej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej będzie Ci przychodzić tworzenie nowych wzorów i makijaży;
  • kursy – są niezbędne do tego, by móc prowadzić własne, legalne działania i zbierać zlecenia od klientek. Co więcej, na kursach można dowiedzieć się nowych rzeczy, znaleźć inspirację lub dopracować swoje ewentualne braki.

Są to z pewnością najważniejsze aspekty, o które warto zadbać przed podjęciem szukania pracy jako wizażysta: umiejętności oraz odpowiednie kursy. Warto także zbierać swoje dotychczasowe prace w portfolio, które następnie będzie można zaprezentować potencjalnemu pracodawcy jako argument do zatrudnienia. Co więcej, posiadanie portfolio w postaci profilu na Instagramie lub fanpge’a na Facebooku pozwala Ci zyskać w łatwy sposób szybsze dotarcie do wielu klientek oraz polecenia z różnych stron.

jak zostać wizażystą
fot. pixabay.com

A co ze studiami?

W zawodzie wizażysty nie ma potrzeby legitymowania się wykształceniem wyższym, jednak istnieją kierunki związane z tą tematyką i nie ma żadnych przeciwwskazań w ich podjęciu. Ukończenie studiów z pewnością pozwoli na otwarcie kolejnych drzwi na ścieżce zawodowej i zdobycie wiedzy teoretycznej, która również niejednokrotnie może stać się niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Co więcej, studiowanie samo w sobie pozwoli Ci na ciągłe poszerzanie swoich kompetencji oraz ćwiczenia mózgu, dzięki czemu można być bardziej odpornym na zapominanie różnych rzeczy lub łatwiejsze przyswajanie nowych.

Wynagrodzenie wizażysty

Wiele zależy od tego, czy wizażysta pracuje na własny rachunek jako freelancer lub właściciel salonu wizażu, czy na umowie związanej z innym pracodawcą. Pewnym jest, że zdecydowanie większych zarobków można spodziewać się na samozatrudnieniu – dzięki temu można przyjmować większą ilość zleceń, ustalać własne stawki czy też budować świadomość własnego nazwiska i znaleźć swoją niszę. Wynagrodzenie wizażysty w czyimś salonie jako pracownik może oscylować w granicach 2000 zł netto w ciągu miesiąca, dlatego wielu stylistów i makijażystów decyduje się na prowadzenie własnej działalności w tym zakresie, by razem z kompetencjami mieć stały wzrost wynagrodzenia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo robi wizażysta?
Następny artykułIle zarabia wizażysta?