wizażysta kto to jest

Coraz częściej można spotkać ogłoszenia o pracę, w których poszukiwaną osobą jest wizażysta. Czasy wciąż idą do przodu w wielu różnych dziedzinach, tak samo sytuacja wygląda w przypadku makijaży, które mają swoją złotą erę dzięki social mediom, takim jak Instagram czy Facebook. Kim tak właściwie jest wizażysta? Co należy do codziennych obowiązków na tym stanowisku? Odpowiadamy.

Codzienne obowiązki wizażysty

Przede wszystkim wizażysta czy wizażystka zajmuje się codziennym wykonywaniem profesjonalnych makijaży. Kosmetyki, którymi się posługuje, są jej narzędziami, które pozwalają na korygowanie niedoskonałości i mankamentów. Niejednokrotnie wizażystki przeprowadzają różnego rodzaju metamorfozy – wówczas można zauważyć, jak dużą zmianę potrafi przynieść usługa tego typu. Osoba na tym stanowisku musi przede wszystkim mieć dużą wiedzę na temat zmieniających się w modzie trendów i najnowszych kosmetyków.

Ważną umiejętnością jest także dobór makijażu do typu urody, dzięki czemu wizażystka może przyjmować większą ilość klientek bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego. Wizażysta zajmuje się tworzeniem makijaży na co dzień, jednak z usługi korzystają zazwyczaj kobiety, które potrzebują zmiany na konkretne okoliczności, np. ślub, urodziny czy inne.

Nieraz zdarza się, że osoba na tym stanowisku jest niezbędna podczas wszelkich sesji zdjęciowych, dlatego jest to zdecydowanie wielofunkcyjna rola. Do codziennych obowiązków, poza oczywistym wykonywaniem makijaży, należy także samo prowadzenie konwersacji z różnymi klientkami, załatwianie biznesowych spraw związanych np. z wynajmem lokalu i wiele innych.

wizażysta co robi
fot. pixabay.com

Chcę zostać wizażystką. Jak to zrobić?

W tym przypadku bardziej niż studia, których aktualnie na polskim rynku jest niewiele w tym zakresie, liczą się wszelkie kursy oraz nabyte umiejętności. Odpowiednie kursy są niezbędne, by móc prowadzić swój biznes legalnie i by przyjmować klientki w salonie.

Choć może wydawać się, że edukacyjna ścieżka wizażystki nie jest długa, nie jest to prawdą – osoba na tym stanowisku musi przede wszystkim dbać o to, by cały czas podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności, dlatego powinna brać udział we wszelkiego rodzaju szkoleniach. Najczęściej wybieraną opcją jest szkoła poliecalna, która zazwyczaj trwa dwa lata, obejmując ogólne studia kosmetyczne i kosmetologiczne.

Co ważne, w przypadku wizażysty nie ma sensu tworzenie CV w postaci zawierania konkretnych miejsc pracy, bo to potencjalnym klientom czy pracodawcom niewiele mówi. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zatem stworzenie portfolio swoich prac, dlatego należy pamiętać o tym, by – za zgodą klientek – robić zdjęcia po zakończeniu usługi. Im więcej czasu będziemy spędzać nad robieniem makijaży, tym bogatszego portfolio możemy się spodziewać. To łatwy sposób na pozyskanie nowych klientów lub zdobycie pracy w profesjonalnym salonie o sporej renomie.

kim jest wizażysta
fot. pixabay.com

Wizaż – studia

Jeśli chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje i odczuwasz głód wiedzy, zdecydowanie powinieneś zainteresować się studiami wizażu. Wiele szkół otwiera aktualnie trzyletnie studia z tego zakresu, po których zakończeniu można spodziewać się tytułu licencjata. Studia z pewnością poszerzą horyzonty i pozwolą zdobyć cenną wiedzę teoretyczną, a co za tym idzie – otworzą nowe ścieżki w Twojej karierze.

Ile zarabia wizażysta?

Trudno jest określić potencjalne zarobki wizażysty ze względu na to, że jest to stosunkowo młody zawód w Polsce. Wiele zależy od rodzaju umowy, na której planujemy zarabiać – czy jest to freelance, czy może konkretny salon? Zdecydowanie większą swobodę i możliwości daje freelance, jednak wówczas wynagrodzenie zależy od ilości przyjętych i zrealizowanych zleceń.

Na ten moment zarobki w salonie kosmetycznym mogą sięgać ok. 2000 zł netto, a ich wysokość powinna zwiększać się razem z kwalifikacjami i umiejętnościami. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością posiadanie własnego salonu wizażu, ponieważ to wtedy możemy spodziewać się najlepszych wyników pod kątem wynagrodzenia.