fot.unsplash.com

Praca zootechnika wielu dla wielu z nas może być pracą marzeń. Nieważne czy praca w zoo była twoim marzeniem od dzieciństwa, czy też jest to cos, o czym myślisz od stosunkowo niedawna – ważne wiedzieć co trzeba zrobić, aby tym zootechnikiem zostać. Wielu z nas nawet nie wie, że taki zawód istnieje a co dopiero co trzeba zrobić, aby zacząć wykonywać pracę w tej profesji i zacząć pomagać zwierzętom. Co więc musimy zrobić, aby zrobić pierwsze kroki w kierunku pracy zootechnika, a także jakie predyspozycje musimy posiadać, aby wykonywać ją jak najlepiej? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Jak zostać zootechnikiem?

Czysto teoretycznie do pracy zootechnika nie trzeba posiadać zbyt wielu kwalifikacji. Jeśli chodzi o zajmowanie się zwierzętami hodowlanymi czy też domowymi, naukę zajmowania się nimi możemy wynieść nawet z własnego domu. Jeśli wychowaliśmy się na wsi w domu z polem, a nasi rodzice lub dziadkowie posiadali zwierzęta hodowlane prawdopodobnie wiemy jak się nimi zająć. Ciężej jest jednak z dostaniem pracy w zoo czy akwarium lub tez instytucie badawczym.

Do tego już pracodawcy będą wymagali od nas ukończenia jakichś studiów wyższych potwierdzających nasze kwalifikacje w zawodzie. Na studia o kierunku zootechnicznym jest się dostać o wiele łatwiej niż na studia o kierunku weterynaryjnym, co może ucieszyć wielu z nas. Jeśli ukończymy studia weterynaryjne, możemy też pracować na kierunku zootechnika – ale nią na odwrót, sama zootechnika nie pozwala nam na wykonywanie zawodu weterynarza. Dzięki ukończeniu studiów będziemy posiadać dyplom który potwierdzi nasze kwalifikacje w zawodzie i pokaże pracodawcy, że mamy wymagane przez niego umiejętności.

fot.unsplash.com

Czego nauczymy się na studiach zootechnicznych?

Strona interviewme.pl jako zagadnienia na studiach o kierunku zootechnicznym podaje:
– zoologia i ekologia;
– chemia i biochemia;
– mikrobiologia;
– genetyka i metody doskonalenia zwierząt;
– uprawa roślin, przygotowanie i konserwacja pasz, żywienie zwierząt;
– chów i użytkowanie zwierząt gospodarskich, biologia rozrodu;
– higiena, dobrostan i ochrona zdrowia zwierząt gospodarskich;
– organizacja produkcji zwierzęcej;
– zarządzanie gospodarstwem, globalizacja w produkcji zwierzęcej, systemy jakości, ochrona własności przemysłowej i prawa autorskiego;
– biotechniki rozrodu, gospodarka paszowa i biotechnologie w produkcji pasz;
– obrót produktami pochodzenia zwierzęcego i przetwórstwo.

Z taką ilością zagadnień które będziemy studiować, możemy mieć pewność, że zdobędziemy odpowiednią wiedzę teoretyczną, aby pracować w zoo lub akwarium. Oprócz tego warto zdobyć wiedzę praktyczną na praktykach. Atrakcyjnie dla pracodawcy będzie wyglądać też przejście rozmaitych kursów czy też zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. Za to po zakończeniu studiów znajdziemy możliwość zatrudnienia w wielu miejscach pracy. Zootechnik może pracować w rolnictwie, czy też firmach produkujących pasze dla zwierząt hodowlanych albo w różnego rodzaju instytucjach które zajmują się ochroną zwierząt i środowisko.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej może też pracować asystując weterynarzowi w zoo czy też w jakiegoś rodzaju ośrodku badawczym zajmującym się badaniami nad zwierzętami.

fot.unsplash.com

Możliwości jest wiele ale jedno jest pewne – czego nie wybierzemy uzyskamy satysfakcję z pomagania zwierzętom w tym, aby były zdrowe i miały jak najlepsze życie! To czy będziemy woleli pracować bezpośrednio ze zwierzętami, czy też przy produkcji leków czy też jedzenia dla nich zależy od nas i naszych umiejętności jak i sytuacji na rynku pracy. Jeśli chcesz zostać zootechnikiem – rozejrzyj się za studiami związanymi z tą profesją i zobacz jakie wymagania musisz spełniać, aby się na nie dostać! Droga kariery i do spełnienia twoich marzeń stoi przed tobą otworem!