fot.unsplash.com

Każdy z nas słyszał o pracy weterynarza, a wielu marzyło o pracy w tej profesji w dzieciństwie. Nie każdy jednak podążył tą drogą kariery – jeśli jednak jesteś kimś, kto kocha zwierzęta, może warto rozważyć pracę w zoo? W końcu dla wielu praca ze zwierzętami i pomaganie im to praca marzeń. Czym zajmuje się zootechnik i czym różni się jego praca od pracy weterynarza? Czy jego praca obowiązuje tylko wspomaganie pracy weterynarza? Z jakimi zadaniami spotkamy się w pracy zootechnika i na czym tak właściwie polega ta praca – na to i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

Kim tak właściwie jest zootechnik i jak wyglądają realia jego pracy na co dzień?

Zootechnik jest kimś specjalnie wykwalifikowanym do pomocy weterynarzom w zoo. Do jego zadań może należeć asysta przy różnego rodzaju badaniach i procedurach. Mogą pracować z różnego rodzaju zwierzętami, od małych surykatek po wielkie słonie. Przed zootechnikiem stoi wiele zadań i szeroki wachlarz odpowiedzialności w zoo. Kim więc tak dokładnie jest zootechnik? Zootechnik przede wszystkim zajmuje się asystą weterynarzom w zoo.

Pomagają oni w dostarczaniu zwierzętom wszelkiego rodzaju opieki medycznej. Jak wiemy w zoo znajduje się wiele gatunków zwierząt i dobry zootechnik powinien wiedzieć jak zając się każdym z nich. Praca z egzotycznymi zwierzętami może być bardzo wymagająca, w końcu zajęcie się lwem jest bardziej skomplikowane niż sprawowanie opieki nad udomowionym kotem.

fot.unsplash.com

Jak wygląda praca zootechnika?

Zootechnik znajduje zatrudnienie głównie w zoo, jak sama nazwa tej profesji wskazuje. Oprócz tego, co może wydać się wielu z nas mniej oczywiste zootechnik może znaleźć zatrudnienie przy pracy w akwarium czy też w ośrodkach naukowych. Mogą też przenosić się między różnymi miejscami zatrudnienia, to, że zaczną pracę w zoo nie oznacza, że nie mogą potem zmienić miejsca zatrudnienia na akwarium. Oprócz tego zootechnik może znaleźć pracę w przemyśle dotyczącym zdrowia zwierząt, czyli na przykład w weterynaryjnej sprzedaży farmaceutycznej czy też w sprzedaży innych produktów weterynaryjnych.

Obowiązki zootechnika będą się różnić w zależności od miejsca zatrudnienia, nasza praca będzie wymagać od nas różnych rzeczy. Jeśli pracowaliśmy do tej pory w małym zoo, czy też takim które posiadało tylko miniaturowe zwierzęta, a potem zechcemy się przenieść do miejsca, gdzie są same duże zwierzęta, takie jak słonie czy tygrysy to z pewnością będziemy musieli przejść dodatkowe kursy czy szkolenia, po to, abyśmy wiedzieli jak dostosować naszą pracę do nowego miejsca zatrudnienia.

Generalnie, rutynowe zadania codziennego życia w pracy zootechnika, mogą być takie jak asystowanie przy badaniach generalnych zwierząt, zbieranie różnego rodzaju próbek czy też przeprowadzanie testów diagnostycznych w laboratoriach. Ważne jest też przygotowywanie miejsc na operacje gdyby na stanie naszego miejsca zatrudnienia znajdowało się jakieś chore lub kontuzjowane zwierzę. Będziemy też musieli wiedzieć jak zmieniać bandaże czy opatrunki poszkodowanym zwierzętom a nawet wydawać recepty na leki dla nich.

fot.unsplash.com

Czego wymaga od nas praca na stanowisku zootechnika?

Praca na stanowisku zootechnika może wymagać od nas wykonywania jej w godzinach nocnych lub też w weekendy – wszystko zależy od tego w jakich godzinach będą pracować weterynarze w zoo którym będziemy asystować. Praca ta nie jest też przeznaczona dla ludzi o słabych nerwach, musimy być odporni na stres i wiedzieć jak radzić sobie w ciężkich sytuacjach. Zootechnik musi wiedzieć też jak dbać o swoje własne bezpieczeństwo gdy będzie pracował z niebezpiecznymi zwierzętami. Jeśli nie chcemy być weterynarzem, a wciąż chcemy uzyskiwać satysfakcję z pomagania zwierzętom – warto rozważyć profesję zootechnika.