kierowca ciężarówki praca

Jazda samochodem sprawia Ci radość bardziej niż cokolwiek innego? Jeśli chcesz powiązać swoją przyszłość z opisywaną sytuacją, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Dzięki niemu poznasz pracę, jaką jest kierowca tira, który podróżuje z reguły po wielu różnych krajach, a co więcej – naprawdę dobrze zarabia. W szczególności, jeśli podejmiemy się zleceń spływających od zagranicznych firm, na co decyduje się wiele osób pracujących na tym stanowisku. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pracy jako kierowca ciężarówki!

Czym zajmuje się kierowca ciężarówki?

Z pozoru można myśleć, że kierowca ciężarówki to jeden z najprostszych zawodów świata. Polega w końcu na tym, by umieć wsiąść w auto, następnie załadować towar pod magazynem i dostarczyć go we wcześniej umówione miejsce, rozładowując ciężarówkę klientowi. Taka praca jednak zobowiązuje nas do przestrzegania zasad bezpieczeństwa nie tylko podczas jazdy na drodze, ale także podczas wypakowywania towaru. Co ważne, praca jako kierowca ciężarówki to zdecydowanie bardzo dużo godzin, które będziemy spędzać, siedząc przed kierownicą. To niejednokrotnie wiąże się z kolejnym, czyli tym, że przez większość czasu będziemy poza domem. Ciężarówka stanie się zatem tymczasowym mieszkaniem, w którym będziemy odpoczywać, spać i jeść.

jak wygląda praca kierowcy ciężarówki
fot. pixabay.com

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Aby w ogóle móc myśleć o rozpoczęciu pracy jako kierowca ciężarówki, musimy posiadać odpowiednie uprawnienia – jesteśmy bowiem kierowcami zawodowymi. Nawet jeśli mamy prawo jazdy kategorii C czy C + E, to dopiero początek tego, co powinniśmy zdobyć, by móc wykonywać zawód. Następnym krokiem powinno być zapisanie się na kurs do ośrodka szkoleniowego dla kierowców, by zdobyć tym samym świadectwo kwalifikacji zawodowej. Cała procedura wygląda bardzo podobnie jak w przypadku zdawania prawa jazdy. Należy uczęszczać na kurs, a następnie potwierdzić nabyte umiejętności, zdobywając pozytywny wynik testu kończącego.

Warto wiedzieć także o tym, że jeśli jesteśmy kierowcami ciężarówki i posiadamy świadectwo kwalifikacji zawodowej już od prawie pięciu lat, konieczne będzie przejście szkolenia okresowego dla zawodowych kierowców. Sam egzamin, który jest najbardziej stresującym momentem dla zdecydowanej większości kursantów, składa się z pytań zamkniętych w postaci testu. W zależności od tego, jaki stopień kwalifikacji będzie nas dotyczył, dostaniemy 20 pytań wstępnych i 10 specjalistycznych lub tylko 10 specjalistycznych. Co więcej, to wciąż nie wszystko! Kierowca ciężarówki musi posiadać orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne uprawniające go do wykonywania zawodu. Warto mieć także świadomość tego, że uwielbianie samej jazdy samochodem to za mało, by móc podjąć się pracy na tym stanowisku.

W tym przypadku trzeba wykazać się predyspozycjami, które pozwolą nam wykonywać swoje obowiązki każdego dnia. Kierowca ciężarówki większość swojego czasu spędza samotnie w trasie, zatem powinien dobrze czuć się w swoim towarzystwie i nie odczuwać dyskomfortu po dłuższym czasie bez towarzystwa. Potrzebna jest tu przede wszystkim duża odporność psychiczna. Jest to także praca głównie siedząca, która nie dla każdego jest odpowiednim rozwiązaniem – to zazwyczaj ona przekłada się na zwiększanie masy ciała, zaburzanie trawienia i wiele pozostałych dolegliwości.

praca jako kierowca ciężarówki
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie kierowcy. Ile może zarobić?

Kierowca ciężarówki to jeden z tych zawodów, w których zarobki są trudne do określenia, ponieważ są dość zróżnicowane. Różne badania jednak wykazują zależność, w jakiej mediana wypłaty dla osób na tym stanowisku wynosi około 2800 złotych brutto. Duża część osób spośród pytanych wskazuje jednak istotność faktu, jakim jest wysokość ich wynagrodzenia, która przekracza 4000 złotych brutto. Warto mieć na uwadze także kolejny fakt, który wynika z badań, a mianowicie wyższe zarobki w dużych firmach. Im mniejsza firma, tym niższe wynagrodzenie, co zostało potwierdzone przez wiele osób biorących udział w ankiecie.