kierowca ciężarówki jak zostać

Każdy, kto uwielbia jazdę samochodem, choć raz pomyślał: a co by było, gdybym robił to zawodowo? Świetną opcją dla takich osób jest wybór zawodu, jakim jest kierowca ciężarówki. W artykule pokażemy Ci, czego tak naprawdę możesz spodziewać się podczas codziennego dnia pracy oraz jak osiągnąć sukces w tym zakresie. Kierowca tira to osoba, która podróżuje po kraju, a także za jego granicami, jednocześnie zwiedzając świat. Co więcej, na tym stanowisku możemy realnie zarobić duże pieniądze, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na współpracę z zagraniczną firmą. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o pracy w tym zawodzie!

Opis zawodu. Co robi kierowca ciężarówki?

Choć może wydawać się, że bycie kierowcą ciężarówki to jeden z tych zawodów, w których nie trzeba się szczególnie wysilać i wiedzieć zbyt dużo, to jest to błąd! Prawda, że teoretycznie musimy potrafić poruszać się ciężarówką po ulicach różnych zakątków świata, w międzyczasie ładować towar otrzymany z magazynu i rozładować pod miejscem docelowym. Wszystko wydaje się oczywiste i proste, jednak często zapominamy, że praca kierowcy tira to nie tylko obowiązek, który musi spełniać, ale też wiele godzin, które spędza przed kierownicą. Ciągłe bycie poza domem, brak towarzystwa, bolące plecy i rosnąca waga – tego prawdopodobnie może spodziewać się każdy, kto swój tryb życia chce zmienić na siedzący w postaci kierowcy ciężarówki. To właśnie ten samochód stanie się tymczasowym domem, który pozwoli na odpoczynek, sen i jedzenie pokarmów każdego dnia.

kierowca ciężarówki co musi mieć
fot. pixabay.com

Dla kogo zawód kierowcy ciężarówki?

Jak można się spodziewać, żeby w ogóle móc zostać kierowcą ciężarówki, musimy posiadać odpowiednie uprawnienia. Najważniejszym z nich jest prawo jazdy kategorii C czy C + E, jednak na tym nie koniec – to jednak najistotniejszy punkt, o którym należy wiedzieć i pamiętać. Kolejną rzeczą, która umożliwi zostanie kierowcą ciężarówki, jest przystąpienie do kursu w ośrodku szkoleniowym dla kierowców, który umożliwi zdobycie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Jest to niezbędny punkt, który obligatoryjnie wymagany jest od każdego, kto próbuje zostać kierowcą ciężarówki.

Sama procedura takiego kursu wygląda podobnie jak początkowe zdawanie prawa jazdy, jednak tutaj nie ma konieczności podchodzenia do egzaminu praktycznego, a wyłącznie teoretycznego. Nabyte umiejętności są sprawdzane testem, który – w zależności od naszych kwalifikacji, składa się z 20 pytań wstępnych i 10 specjalistycznych lub tylko 10 specjalistycznych. Samo zdobycie świadectwa to jednak też nie koniec – nawet osoby, które już dłuższy czas je posiadają, powinny pamiętać o tym, że po pięciu latach od zdania egzaminu państwowego trzeba przejść szkolenie okresowe obowiązkowe dla zawodowych kierowców. Co więcej trzeba zrobić, by zostać kierowcą ciężarówki? Należy posiadać orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne, które uprawni nas do wykonywania zawodu. Co więcej, to jedno z tych stanowisk, do których należy mieć wrodzone predyspozycje, które ułatwią wykonywanie obowiązków każdego dnia.

Na co warto zwrócić zatem uwagę? Otóż przede wszystkim na to, że jeżdżąc ciężarówką dzień w dzień, będziemy dużo czasu spędzać w samotności. Niezbędne jest zatem dobre samopoczucie we własnym towarzystwie, brak zbyt dużej tęsknoty za towarzystwem i na pewno nie odczuwanie dyskomfortu, gdy samotność stanie się nieznośna. Odporność psychiczna jest zatem na pierwszym miejscu. Co więcej, tak jak wspominaliśmy, jest to praca siedząca, której również nie każdy może się podjąć – to właśnie zmiana trybu życia na siedzący jest częstym powodem otyłości, bólu pleców i stawów, zaburzeń trawienia. Warto mieć to na uwadze, by wspomagać organizm innymi czynnościami w miarę możliwości.

jak zostać kierowcą ciężarówki
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie. Ile zarabia kierowca ciężarówki?

Trudno jest określić wynagrodzenie kierowcy ciężarówki, jednak uśredniając, można przyjąć, że osoba na tym stanowisku może zarabiać od 2800 do 4000 złotych brutto w skali miesiąca. Większych zarobków można spodziewać się w zagranicznych firmach.