ile zarabia kierowca ciężarówki

Każdy fan jazdy samochodem choć raz stanął przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, mając na uwadze kierowcę ciężarówki. To zdecydowanie praca dla osób, które uwielbiają prowadzić auto w wielogodzinnych podróżach, jednocześnie zwiedzając świat i zarabiając niemałe pieniądze. Jednak czy tylko tyle wystarczy? Sprawdź, co musisz wiedzieć o zawodzie kierowcy tira, by mieć świadomość, z czym ta praca się wiąże. W poniższym artykule znajdziesz przede wszystkim praktyczne wskazówki i informacje, ile taka osoba może zarobić pieniędzy w ciągu jednego miesiąca.

Dzień z pracy kierowcy ciężarówki. Na czym polega?

Na czym praca kierowcy ciężarówki polega wie prawdopodobnie każdy. Wiele osób jednak błędnie uważa, że jest to jedna z najprostszych czynności, do których nie potrzeba nic więcej poza umiejętnością jeżdżenia. Oczywiście, prawo jazdy kategorii C lub C + E będzie tutaj niezbędne, jednak to dopiero początek dokumentów i uwarunkowań, jakie są konieczne u osób, które wiążą przyszłość z zawodem kierowcy ciężarówki. Jak wiadomo, samo jeżdżenie to najdłużej trwająca czynność w pracy na tym stanowisku. Jednak w międzyczasie konieczne jest odwiedzanie magazynów w celu załadunku i rozładunku oraz trzymanie się wytyczonej trasy, by dowieźć produkty bez uszczerbku do klienta, który je zamówił.

Co więcej, kierowca ciężarówki jest zobowiązany do przestrzegania zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ogólnych drogach podczas prowadzenia pojazdu, ale też podczas wypakowywania towaru. To praca, która wymaga niejednokrotnie nawet kilkunastu godzin w ciągu dnia, podczas których będziemy siedzieć przed kierownicą. Większość miesiąca będziemy w takim układzie w trasie, nie widząc domu, ponieważ to pojazd stanie się naszym tymczasowym mieszkaniem. To w nim będziemy mogli odpoczywać, spać czy jeść posiłki w ciągu dnia i należy mieć bezwzględną świadomość tego faktu.

kierowca ciężarówki ile zarabia
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie kierowcy ciężarówki. Ile zarabia?

Przechodząc do kwestii, która większość osób interesuje najbardziej, a zatem do zarobków kierowcy ciężarówki, trzeba na wstępie określić, że nie da się postawić jednej konkretnej stawki, która będzie obowiązywać każdą osobę w każdej firmie. W celu uśrednienia kwoty warto posłużyć się dostępnymi w Internecie badaniami, które mówią o medianie wśród osób wykonujących ten zawód w wysokości 2800 złotych brutto w skali miesiąca. Ponad jedna czwarta ankietowanych mówi jednak o tym, że ich zarobki przekraczają nawet 4000 zł brutto w skali miesiąca, co pokazuje, że wynagrodzenie na tym stanowisku jest nieregularne i trudne do określenia. Co więcej, z badań wynika także fakt, że wyższej pensji mogą spodziewać się osoby, które zdecydowały się na pracę w ramach międzynarodowych, zagranicznych firm.

zarobki kierowcy ciężarówki
fot. pixabay.com

Jak i kto może zostać kierowcą ciężarówki?

Oczywistym jest, że należy posiadać uprawnienie do prowadzenia pojazdów w postaci prawa jazdy kategorii C lub C + E, żeby w ogóle myśleć o karierze jako kierowca ciężarówki. Jednak to tylko jeden z dokumentów, które będą przydatne. Poza nim należy posiadać świadectwo kwalifikacji zawodowej, które można uzyskać, uczęszczając na kurs w ośrodku szkoleniowym dla kierowców. Procedura wygląda tak, że przystępujemy do szkolenia, nabywając wiedzę teoretyczną, a na koniec umiejętności są sprawdzane na podstawie testu. W zależności od kwalifikacji, jakie posiadamy, możemy otrzymać 20 pytań wstępnych i 10 specjalistycznych lub tylko 10 specjalistycznych.

Wszystkie są jednak pytaniami zamkniętymi w formie testu. Pozytywny wynik pozwala na uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej, a ostatnimi dokumentami, które będą niezbędne w podjęciu pracy jako zawodowy kierowca ciężarówki są orzeczenia lekarskie oraz psychologiczne. Warto mieć na uwadze także kwestie personalne, które również mają wpływ na przebieg naszej pracy. Osoba, która decyduje się na zostanie kierowcą ciężarówki, powinna lubić przebywanie we własnym towarzystwie, ponieważ tak właśnie będzie wyglądać prawie każdy dzień pracy.