fot.unsplash.com

W dobie komputerów maszyn i internetu coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych rozwiązań, by zastępować je „technologią jutra” nowinkami technicznymi i coraz to bardziej rozwijającą się robotyzacją społeczeństwa jak i również odnóg przemysłu, rolnictwa czy branży usługowej. Wynika z tego, że z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu wiedzy o maszynach, micro procesorach czy sterownikach, a do tej grupy możemy zaliczyć wszelkiej maści robotyków, mechatroników i właśnie automatyków.

Przy obecnym kierunku w którym rozwija się nasza cywilizacja i cały świat jesteśmy w stanie Cię zapewnić, że jest to zawód dobrze opłacany przez pracodawców, dodatkowo stabilny a tego typu pracy będzie z roku na rok przybywać. Zatem jeśli jesteś zainteresowany podjęciem pracy ciekawej, nietuzinkowej w której masz ogromne pole do popisu jeśli chodzi o twój samorozwój i możliwości doszkolenia się w zaciszu domowym. Dodatkową zaletą tej profesji jest możliwość pracy zdalnej. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy automatyka to nie czekaj, przeczytaj artykuł!

Praca automatyka – o co w niej chodzi?

Automatyka to pojęcie naprawdę obszerne i żeby zajmować to stanowisko w pełnym tego słowa znaczeniu musisz mieć w sobie coś z programisty, mechanika, i elektryka przydatne będą także elementy wiedzy z zakresu hydrauliki, pneumatyki, elektroniki, robotyki, mechatroniki i tym podobnych specjalizacji. Poznanie tak wielu zagadnień jest możliwe przez ukończenie odpowiedniego kierunku studiów lub podczas długich lat ciężkiej pracy samodoskonalenia się oraz zbierania cennego doświadczenia. Jako automatyk konkretnej firmy ze względu na jej profil prawdopodobnie będziesz musiał wyspecjalizować się w jednej konkretnej odnodze przemysłu (np. branża auto-motiv, przemysł spożywczy) i tam poszerzyć swoje horyzonty. Jeśli się rozejrzysz to firmy parające się jakimś rodzajem automatyzacji możesz znaleźć w naszym na każdym kroku. Nie wspominając już o fakcie, że większość wielkopowierzchniowych szanujących się zakładów ma w na swoje potrzeby załogę automatyków w dziale utrzymania ruchu co jest konieczne w obecnych czasach gdzie większość pracy produkcyjnej wykonują roboty, a nie ludzie.

fot.unsplash.com

Zadania automatyka w pracy

Jak wiesz w dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić zakład produkcyjny bez maszyn oraz urządzeń z szybko posuwającymi się taśmami, które produkują dane wyroby, robotami z ogromnymi ramionami czy skrzynkami z układami sterowania do wyżej wymienionych maszyn. Jako inżynier automatyki będziesz zajmować się właśnie tym, by tego typu maszyny i urządzenia pracowały bez zarzutu. Warto zaznaczyć, że najważniejsza jest ciągłość pracy tych maszyn bo nawet chwilowy zastój linii produkcyjnej na fabryce przemysłowej to straty liczone w setkach tysięcy jeśli nawet nie w milionach. Poza tym będziesz projektować takie maszyny, które będą przeznaczane do konkretnych celów. Zajmować się będziesz również Opiniowaniem projektów z zakresu układów automatyki. Jako Automatyk możesz znaleźć również pracę w laboratoriach zakładów przemysłowych, laboratoriach rozwojowo-badawczych, biurach technologicznych, halach produkcyjnych itp. Obecnie wszystkie niemal gałęzie przemysłu są wyjątkowo zautomatyzowane.

Alternatywne zajęcie dla automatyka

Jako Automatyk pracy możesz szukać w zakładach specjalistycznych które zajmują się produkcja i rozruchem szaf sterowniczych do urządzeń i maszyn elektrycznych, jest to doskonała droga dla osoby która dopiero zaczyna swą przygodę z automotyką ponieważ nie jest aż tak wysoko opłacana jak praca automatyka na zakładzie produkcyjnym. Za to zadania które dostaniesz będą mniej skomplikowane a możliwości rozwoju i zebrania cennego doświadczenia są ogromne 

Ile zarabia spedytor
fot.unsplash.cm

Tak więc jako automatyk nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. Szczególnie jeśli oprócz dyplomu inżyniera lub magistra automatyki masz też w zanadrzu pewne doświadczenie w różnych branżach poza automatyką.