Ile zarabia dekarz
fot.unsplash.com

Praca dekarza w sezonie wiosenno-letnim odbywa się przede wszystkim na zewnątrz budynków, najczęściej na powierzchni dachów. Zimą dekarz pracuje w warsztacie, gdzie przygotowuje elementy pokryć dachowych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku narażony jest na działanie szkodliwych czynników. Największe zagrożenie stanowi jednak praca na wysokości. Dekarz musi stosować specjalną odzież ochronną. Nawet najpiękniejszy i najbardziej funkcjonalny dom nie przetrwa wielu lat, jeśli jego dach nie będzie solidny i dobrze wykonany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest praca dekarza. Kim jest fachowiec od dachów? Jak wygląda jego codzienna praca?

Jak wygląda praca dekarza?

Podczas pracy na dachu będziesz uczestniczył w montowaniu wykonanych przez cieślę szalunkowego elementów stropu. Twoje główne zadanie to pokrycie go. Możesz do tego używać dachówek ceramicznych, cementowych albo wykonanych z blachy. Stosuje się miedź, stal a niekiedy aluminium. Niektóre dachy pokryjesz papą albo gontami bitumicznymi. To dość obszerny proces konstrukcyjny, o którym dowiesz się podczas nauki. Dekarz oprócz tego, że dachy pokrywa, zajmuje się też ich naprawą i konserwacją. Montuje izolacje i systemy odwodnienia. Również i on montuje okna dachowe, włazy.

Praca dekarza
fot.unsplash.com

Predyspozycje dekarza

Chcąc pracować jako dekarz, powinieneś wykazywać się dość dużą sprawnością fizyczną. To praca, która wymaga krzepy, a przy tym spora jej część odbywa się wysoko nad ziemią. Potrzebujesz dobrej koordynacji ruchowej, sprawnego wzroku i staranności w układaniu kostki dachowej. To odpowiedzialne zajęcie, gdyż od jakości Twojej usługi zależy bezpieczeństwo wielu osób. A także mienia, którego dach wykańczasz. Układanie pokrycia dachu wymaga też odrobiny artyzmu. Domy buduje się nie tylko, by schronić się przed deszczem, ale i by cieszyły oko. Do tego jako dekarz będziesz sporo pracował w grupie. Dlatego dobrze, jeśli potrafisz pracować w zespole i jesteś otwarty na ludzi. Także na uwagi brygadzisty.

Wymagania do bycia dekarzem

Aby pracować w tym zawodzie, należy ukończyć szkołę zawodową lub specjalne kursy przyuczające. Pracę rozpoczyna się od stanowiska pomocnika dekarza – osoba ta wykonuje proste prace przygotowawcze i porządkowe, a także zajmuje się transportem materiałów na stanowisko pracy. Po trzech latach można zdać egzamin na czeladnika. Dekarz musi być osobą silną i sprawną fizycznie – praca ta wymaga bowiem dużej wytrzymałości. Przeciwwskazaniem są zaburzenia równowagi oraz poważne wady wzroku. Przydatne są z kolei: sprawność manualna, wyobraźnia przestrzenna, sumienność, dokładność i dobry refleks.

Praca dekarza
fot.unsplash.com

Warunki pracy dekarza

Każda praca zaczyna się od zrozumienia przygotowanego planu. Jako dobry fachowiec powinieneś potrafić odczytywać rysunki techniczne. Na ich podstawie określić jakich materiałów potrzebujesz. Oraz które narzędzia będziesz używał. Oprócz tego dekarz wykonuje przedmiary, obmiary i rozliczenia zużytych materiałów. Praca zazwyczaj przebiega na świeżym powietrzu, niekiedy niezależnie od warunków atmosferycznych. Musisz przygotować się na lekki deszcz oraz chłód. A także upał. Część prac wykonywać będziesz jeszcze na powierzchni, na przykład w warsztacie. Tam zazwyczaj przygotowywać będziesz elementy dachu, które następnie powędrują na szczyt budynku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zostać dekarzem?
Następny artykułIle zarabia dekarz?