Jak zostać dekarzem
fot.unsplash.com

Istnieje kilka dróg, które pomogą ci w zdobyciu zawodu dekarza. Mimo że to fach z przyszłością, który daje gwarancję zatrudnienia i naprawdę dobrych zarobków, to adeptów sztuki dekarskiej zaczyna brakować. Praca to bowiem trudna i niebezpieczna, a zdobycie uprawnień nie należy do łatwych.

Na czym polega praca dekarza i kto to jest?

Dekarz to rzemieślnik zajmujący się kryciem i naprawą dachów przeznaczonymi do tego materiałami (między innymi dachówkami, blachą, łupkiem czy strzechą). W zależności od wykorzystywanych materiałów do budowy dachu dekarstwo można podzielić na specjalizacje:

Ciesielstwo – związane jest z obróbką drewna. W odróżnieniu od stolarza czy meblarza cieśla wykonuje duże elementy konstrukcyjne budynków. Są to szalunki i stemplowania, konstrukcje wieńcowe, więźby dachowe, okna i drzwi, a nawet tarasy.

Dekarstwo – specjalizacja ta określa rzemieślnika zajmującego się kryciem dachów różnymi materiałami ich konserwacją i naprawą, a także montażem okien dachowych, wyłazów, świetlików oraz urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachu. Dekarz wykonuje także poszycie pod pokrycie dachowe.

Blacharstwo – wiąże się z obróbką i kształtowaniem elementów z blachy [pokryć dachowych, obróbek dekarskich, systemów orynnowania czy też okładzin elewacyjnych]. Konstruowanie poszycia z różnych rodzajów blach szlachetnych [między innymi miedzianych, cynkowo- tytanowych] to szczyt umiejętności dekarskich, często z pogranicza metaloplastyki.

Jak zostać dekarzem
fot.unsplash.com

Jak zostać dekarzem?

Jeśli chcesz zostać dekarzem, musisz się napracować – nie będzie to takie proste, jakby się mogło wydawać. Zwłaszcza w sytuacji, w której zawodu tego musisz uczyć się całkowicie od podstaw i nie masz wcześniejszego doświadczenia w tej pracy. Jak więc zostać dekarzem?

Po pierwsze ucząc się. Kandydat do tego zawodu powinien ukończyć trzyletnią szkołę zawodową o profilu budowlanym ze specjalnością dekarz. Po jej zakończeniu przyszły dekarz ma obowiązek zdać egzamin w formie pisemnej i praktycznej, przeprowadzany pod nadzorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Niestety, w Polsce niewiele jest szkół zawodowych, które kształcą dekarzy – mimo tego, iż zapotrzebowanie na kształcenie w tym zawodzie jest duże. Dlatego właśnie niełatwo znaleźć grupę. Bywa bowiem tak, że akurat w danym regionie nie zbierze się odpowiednia liczba chętnych.

Jak zostać dekarzem z przyuczenia?

Jest więc jeszcze inne wyjście – samodzielna, choć pod okiem fachowca, nauka na budowie. Osoby, które przez ponad trzy lata pracują jako dekarze i mają udokumentowany staż pracy, mogą podejść do egzaminu na zasadach eksternistycznych.

Jak zostać dekarzem
fot.unsplash.com

Przewidziano także wyjście dla osób dorosłych, którym zależy na tym, aby się przekwalifikować i zacząć pracować jako dekarz. Zawodu tego można się bowiem uczyć także na kursach kwalifikacyjnych. Jednym z miejsc, gdzie kurs taki można odbyć jest Centrum Kształcenia Ustawicznego w Garbatce-Letnisku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce Letnisku. Placówka ta od wielu lat prowadzi innowacyjne kształcenia w oparciu o nowoczesną formułę, polegającą m.in. na uzupełnianiu opracowanych i zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podstaw programowych dla poszczególnych zawodów w treści zgodne z potrzebami lokalnego i ponadlokalnego rynku pracy oraz oczekiwaniami i zainteresowaniami uczestników poszczególnych form kształcenia. W trakcie trzech semestrów nauki weekendowej zdobyć można zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną – aby możliwie ułatwić kursantom zdobycie kwalifikacji, zajęcia prowadzone są zarówno w Centrum (praktyczne) jak i przez internet (teoretyczne).