fot.unsplash.com

Z pewnością przeglądając ogłoszenia na portalach typu OLX czy pracuj.pl nie raz spotkałeś się z ogłoszeniem o pracę na stanowisku doradcy klienta. To stanowisko ma bardzo szerokie pojęcie a zakres twoich obowiązków w dużej mierze zależy od tego, w jakim miejscu chcesz się zatrudnić. Doradca klienta to tak naprawdę osoba, która, jak sama nazwa wskazuje, ma doradzać klientowi. Na czym polega ta praca? W jaki sposób zostać doradcą klienta i czy aby na pewno jest to zawód dla ciebie? Tego dowiesz się dzisiaj!

Praca doradcy klienta – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Doradca klienta to praca, w której tak naprawdę musisz mieć sporo cierpliwości. Z pewnością wiesz, że klienci potrafią być naprawdę różni. Zastanów się sam – czy aby na pewno zawsze byłeś w 100% kulturalny i opanowany przy jakimkolwiek problemie ze sklepem. Niestety niewiele osób na to pytanie odpowie „tak” i jest to po części, absolutnie zrozumiałe, jednak z drugiej strony, często osoby, które zatrudniają się w takich miejscach do pracy dopiero po czasie orientują się jak denerwujący potrafią być klienci. Tak naprawdę to czy nadajesz się do pracy doradcy klienta zależy już tylko i wyłącznie od ciebie. Na czym polega ta praca?

Jak już wcześniej wspominaliśmy wiele zależy od twojego miejsca pracy. Jeżeli jest to sklep odzieżowy musisz szykować sie na to, że klientka czy też klient poprosi cię o opinie odnośnie swojego wyglądu, rozmiaru, kroju danego przedmiotu i wiele innych rzeczy. Pracując przykładowo w sklepie spożywczym lub np. w sklepie mięsnym, klient zapyta cię o najlepszą szynkę, o najlepszą kiełbasę, może poprosić cię o pomoc w dobraniu odpowiedniego produktu do dania, które chce on przygotować np. na romantyczną kolację dla swojej partnerki czy też partnera i to twoim zadaniem jest, aby ten klient wyszedł ze sklepu zadowolony i wrócił do niego ponownie na następnych zakupach.

Praca doradcy klienta
fot.unsplash.com

Upewnij się, że wiesz co robisz i wiesz jak odpowiednio podejść do klienta

Możesz także pełnić rolę doradcy klienta w sklepie z elektroniką. W tym momencie twoim zadaniem jest dobór odpowiedniego laptopa pod potrzeby klienta. Wybór odpowiedniego telewizora, karty graficznej i wiele innych. Oczywiście, mogą trafić ci się klienci w 100% zdecydowani i to w każdym rodzaju sklepu, ale możesz także trafić na tych, którzy zwyczajnie nie wiedzą czego chcą i jeżeli ty ich odpowiednio nie pokierujesz, wydają ze sklepu niezadowoleni. Tak więc jeżeli chcesz zostać doradca klienta zastanów się nad tym co lubisz robić, na czym się znasz. Ciężko będzie ci doradzać komuś jeżeli sam nie masz pijęcia o danym przedmiocie. Jeżeli kompletnie nie znasz się na komputerach, nie pomożesz klientowi dobrać idealnego laptopa np. pod grafikę komputerową, granie w gry czy nawet zwykłą pracę biurową.

W tym momencie, oczywiście, możesz się zainteresować tym tematem, możesz także się doinformować lub nawet wyuczyć się wszystkiego na „blachę”, jednak nie zawsze to się opłaca. Jeżeli cos bardzo cię nie interesuje i kompletnie się na tym nie znasz, ciężko może ci być, pracować i mieć z tym ciągłą styczność. Można to porównać do nauki w szkole, kiedy mimo tego, że biologia wcale nie była twoim ulubionym przedmiotem, a matematyka przyprawiała cię o bol głowy, wciąż musiałeś nauczyć się definicji, wzorów czy całek. Jeśli np. jesteś wegetarianinem, a pracujesz w sklepie mięsnym – jak masz doradzić klientowi, która szynka jest najlepsza, jeśli nigdy jej nie jadłeś? Pracując w sklepie z elektroniką, jeśli nie znasz się na tym, również może być to dla ciebie niewykonalne zadanie.

Praca doradcy klienta
fot.unsplash.com

Tak naprawdę w pracy doradcy klienta liczy się odpowiednie podejście do samego klienta. Trafiać będziesz na naprawdę różnych ludzi. Od osób młodych po osoby starsze, od tych zdecydowanych po te, które kompletnie nie wiedzą czego chcą. To właśnie twoją rolą jest sprawić, aby każda z tych osób opuściła sklep zadowolona. Musisz cechować się dużą empatią, spokojem i cierpliwością, bez tego może ci być naprawdę ciężko odnaleźć się w tym zawodzie.