fot.unsplash.com

Skoro czytasz ten oto artykuł to zapewne zachodzisz w głowę jak może wyglądać praca na stanowisku elektryka, jakie są wymagania wobec osoby, którą się tak nazywa i jakie są jej obowiązki w życiu zawodowym. Jeśli myślisz, że to zajęcie na ciebie i poradzisz sobie z wszystkimi wybojami na krętej ścieżce kariery elektryka to ten artykuł jest dedykowany właśnie tobie. Usiądź wygodnie w fotelu zaparz herbatę i przygotuj sie na niepowtarzalną podróż w świecie transformatorów prądnic i silników elektrycznych. Zaczynamy!

Czym tak naprawdę jest elektryka?

Zacznijmy od tego, że nie da sie poprostu przytoczyć jednej definicji elektryka ponieważ jest sama dziedzina zwana właśnie elektryką jest bardzo obszerna a jej horyzont rozciąga się od małych napięć i monterów instalacji domowych przez załogi utrzymania ruchu na wielkich bądź serwisantów sieci elektrycznej aż do osób nadzorujących sieci średniego i wysokiego napięcia tak więc obszar, w którym będziemy poruszać będzie naprawdę ogromny. Do tej roboty przydadzą sie kursy i kwalifikacje oczywiście w zależności od tego, który z wyżej wymienionych aspektów tej pracy będzie w naszym zainteresowaniu.

Praca elektryka
fot.unsplash.com

Elektrycy pracujący na niskim napięciu

Elektryków więc możemy podzielić na tych, którzy zajmują sie niskim napięciem, będą to wszelkiego rodzaju elektromontażyści, elektromechanicy zajmujący się wszelkiego eksploatacją i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych nastawionych na niskie napięcie takich jak: transformatory, prądnice, silniki. Osoby zajmujące się podłączaniem sieci domowych również zaliczą się do tej grupy. Prawdę mówiąc, jest to odnoga najmniej zarobkowa jeśli chodzi o prace elektryka ponieważ napięcie większości maszyn i instalacji na niskie napięcie to tylko dwieście trzydzieści volt i mimo że jest ono śmiertelne to mało prawdopodobne, że zabije dorosłego zdrowego człowieka. Wiąże sie to też z niewielką odpowiedzialnością za danie ciała podczas pracy, w najgorszym wypadku czeka na nas wymiana przewodu w ścianie lub zakup kilku dodatkowych bezpiecznikow

Elektrycy pracujący na średnim napięciu

Następną grupą są osoby zajmujące się urządzeniami i sieciami średniego napięcia w Polsce średnie napięcie to od dziesięciu tysięcy volt aż do dwudziestu tysięcy volt jest to praca lepiej platna ale również dużo bardziej niebezpieczna ponieważ tego typu napięcia zabijają niemal ze stuprocentową skutecznością. Tego typu napięcia są obsługiwane przez stacje transformatorowe średniego napięcia, fabryki przemysłowe oraz wielkopowierzchniowe magazyny. Zajęcie to będzie kierowane więc do pracowników utrzymania ruchu na fabrykach produkcyjnych lub magazynach, a także do osób zajmujących się nadzorem nad stacjami i sieciami średniego napięcia są to na przykład elektrycy firm takich jak Tauron czy Vatenfall. W tym przypadku w razie wpadki podczas wykonywania zadań zawodowych musimy liczyć sie, z tym że poniesiemy konsekwencje nie tylko dyscyplinarne i sluzbowe ale także karne ponieważ nasz błąd może odciąć od zasilania fabrykę magazyn lub w najgorszym przypadku pozbawić kogoś życia.

Praca elektryka
fot.unsplash.com

Elektrycy pracujący na wysokim napięciu

Ostatnia grupa sieci, na których mogą pracować elektrycy to napięcia wysokie to jest napięcia o wartości od stu dziesięciu tysięcy volt aż do czterystu tysięcy voltów to bardzo niebezpieczna odnoga elektryki ponieważ napięcie to zabija jeśli zbliży się do jego źródła na odległość około 10 metrów. Praca na takich sieciach wymaga wiec wykwalifikowanej kadry, wyselekcjonowanego sprzętu, oraz umiejętności. Pierwszą rzeczą, o jakiej należy wspomnieć jest fakt, że prace na tym poziomie prawie nigdy nie odbywają się przy załączonym napięciu a w wyjątkowych przypadkach jeśli zachodzi taka potrzeba wdrażane są specjalistyczne procedury mające na celu zapewnienie ciągłości w dostawach prądu oraz bezpieczeństwa pracowników jak i osób postronnych. Tego typu technika pracy to tak zwana „PPN” praca pod napięciem. W tym przypadku jeśli zawalimy to lepiej dla nas wyjechać do kraju, z którym polska nie ma podpisanej ekstradycji, kryminał murowany nawet chwilowy zanik napięcia na sieci wysokiego napięcia to straty rzędu kilku milionów lub nawet miliardów złotych