fot.unsplash.com

Coraz więcej młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem przyszłej profesji rezygnuje z wyższej edukacji i rozważa wybór zawodu technicznego. Jednym z najpopularniejszych zawodów staje się mechanik. Jest to praca wymagająca konkretnych umiejętności myślenia i ciągłego poszerzania swojej wiedzy, ponieważ rynek motoryzacyjny wciąż się rozwija, a współcześnie nowe technologie stają się wykorzystywane w tym sektorze biznesowym z o wiele większą częstotliwością niż dawniej. Zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie jest również bardzo wysokie.

Kim jest mechanik?

Zawód mechanik kojarzy się przede wszystkim z branżą samochodową, i faktycznie w niej stanowisko występuje najczęściej. W ogólnym jednak zarysie mechanikiem jest osoba zajmująca się wytwarzaniem, obsługą lub serwisowaniem różnego rodzaju urządzeń mechanicznych. Mechanicy specjalizują się w jednej z następujących dziedzin: sprzętowej, opartej na znajomości poszczególnych maszyn i urządzeń, ich obsłudze, zastosowaniu i naprawie, oraz technologicznej – specjaliści w tym zakresie zajmują się zgłębianiem i zastosowywaniem technologii wykorzystujących urządzenia mechaniczne. Mechanicy zatrudniani w różnych gałęziach produkcji i przemysłu są więc przydatni zarówno przy konserwacji i serwisowaniu urządzeń technicznych, jak i ich praktycznym wykorzystywaniu, bezpośrednim uczestnictwie w procesie produkcji.

Praca mechanika samochodowego
fot.unsplash.com

Wymagania do bycia mechanikiem

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu mechanika, jest ukończenie jednego z techników o profilu mechanicznym. Dyplom tejże szkoły świadczy o nabyciu przez kandydata niezbędnej wiedzy i praktycznych umiejętności wykorzystywania danej grupy maszyn i urządzeń. Dla potencjalnych pracodawców równie istotne jest jednak doświadczenie, posiadane przez osoby zainteresowane zatrudnieniem w tym charakterze. Cechy personalne, pozwalające na efektywną pracę w zespole, oraz precyzja i zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków to w tym przypadku dodatkowe atuty. Mechanik powinien posiadać zdolność obsługi komputera, a w przypadku mechanika samochodowego także prawo jazdy kategorii B.

Inaczej pracuje osoba, która nigdy nie została dopuszczona do wykonywania choćby najprostszych napraw, a nieco inaczej ktoś, kto spędzał długie godziny na zdobywaniu umiejętności praktycznych. Na to też zwracają uwagę potencjalni pracodawcy, którzy cenią sobie osoby z zapałem do pracy, który widać często już w pierwszych dniach, kiedy to nowa osoba od razu próbuje wykonywać proste naprawy.

Ważne jest również to, gdzie młody mechanik poszukuje pracy. Nie warto skreślać małych warsztatów, bo tam często można się nauczyć najwięcej. Duże zakłady cechują się nieco mniej indywidualnym podejściem do pracownika, często nie ma tam czasu na dokładne przeszkolenie i wdrożenie do zawodu.

Praca mechanika samochodowego
fot.unsplash.com

Cechy porządnego mechanika

Aby zostać dobrym mechanikiem samochodowym z pewnością, należy posiadać pasję, chęć poszerzania wiedzy oraz mieć poczucie, że właśnie ta praca sprawi satysfakcję. Jeśli chcesz wybrać ten zawód z konieczności to na pewno ta praca będzie dla Ciebie nieprzyjemna. Dobry mechanik powinien być spostrzegawczy, mieć analityczny umysł. Musi także potrafić myśleć w sposób przyczynowo skutkowy, czyli posiadać umiejętność logicznego łączenia faktów tak, by wykrywać źródło danego problemu, czy usterki. Mechanik wyróżnia się także cierpliwością, ale przede wszystkim precyzją. Musi posiadać wiedzę techniczną, dotyczącą różnych typów pojazdów oraz tego, w jaki sposób posługiwać się specjalistycznymi przyrządami. Dodatkowym atutem jest elokwencja czyli rozmowa z klientem.