fot.unsplash.com

Jeśli od dziecka lubiłeś majsterkować i rozwiązywać konkretne problemy, a fizyka i technologia Cię nie przeraża, mechanik to zawód dla Ciebie. Mechanicy potrzebni są w wielu miejscach: pomagają naprawiać maszyny lub projektują nowe. Ten zawód często wybierają osoby, które lubią naprawiać to, co się zepsuło i nie spoczną, póki nie przywrócą maszyny „do życia”.

Jak zostać mechanikiem?

Szkoła zawodowa

Zostać mechanikiem można w efekcie podjęcia różnych wyborów życiowych. Podstawowym krokiem wydaje się ukończenie szkoły podstawowej (dawniej gimnazjum) i zapisanie się do szkoły zawodowej. Problem w tym, że „samochodówki” mogą być oddalone wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Niektórzy też nie mają tak sprecyzowanych planów w nastoletnim wieku. Dopiero z czasem (np. po uzyskaniu prawa jazdy) rodzi się w nich zamiłowanie do pojazdów mechanicznych i chęć spróbowania swoich sił w zakładzie mechanicznym. Oczywiście, jeżeli przyłożysz się do nauki w szkole zawodowej, szybko wejdziesz na rynek pracy i zdobędziesz doświadczenie, jest Ci łatwiej zdobyć wymarzoną pracę. Ale na szczęście dla wielu osób to nie jedyna droga, którą można wybrać.

Jak zostać mechanikiem samochodowym
fot.unsplash.com

Technikum samochodowe

Pozostając w obrębie szkół średnich, warto pamiętać o ciekawych perspektywach, jakie stwarza edukacja w technikach. Technikum samochodowe z jednej strony przygotowuje do praktycznego wykonywania zawodu, a z drugiej prowadzi do zdobycia matury i uzyskania ogólnego wykształcenia. Jest wyborem „pomiędzy”, trafnym dla uczniów, którzy nie są w stu procentach przekonani co do kariery mechanika i wolą mieć otwarte dwie, równoległe furtki. Niemniej, jednak jeżeli technikum samochodowe pozwala zdobyć fach, a jednocześnie przyzwoite wykształcenie humanistyczne i ścisłe, warto rozważyć właśnie tę drogę.

Studia mechaniczne

Istnieją oczywiście studia inżynierskie mechaniczne, lecz dla przeciętnego mechanika samochodowego to dość nieistotna informacja. Stając się bowiem inżynierem, interesuje Cię bardziej mechanika maszyn i skomplikowanych urządzeń niż samochód czy motor. Mimo to wyższe wykształcenie na czołowych polskich politechnikach ma o wiele wyższą wartość niż większość dyplomów ze studiów magisterskich czy licencjackich, choćby na humanistycznych kierunkach. Nie wystarczy jednak studiować, żeby zrobić karierę w warsztacie. Potrzebne jest przede wszystkim doświadczenie!

Samodzielna nauka

Nieważne, jaką szkołę skończysz, nadal możesz zostać mechanikiem samochodowym, choć nie jest to aż tak oczywista droga. Jak wielu rzeczy, również tajniki motoryzacji możesz zgłębić w efekcie samodzielnej pracy. Droga jest długa, a efekt zależą od Twojego tempa, Twoich wyborów, Twoich decyzji.

Nie brakuje podręczników i poradników, które przybliżają podstawy fachu mechanika. W dzisiejszych czasach ciekawe możliwości stwarzają videoblogi i w ogóle zasoby Internetu, które pozwalają znaleźć odpowiedź na niemal każde pytanie. Tajniki samochodu możesz zgłębiać nawet podczas samodzielnych prób na aucie własnym lub należącym do bliskiej osoby, np. rodziców, przyjaciół, rodzeństwa. Dużo daje podjęcie czeladniczej praktyki w zakładzie samochodowym. Nawet przyglądanie się pracy fachowców procentuje na przyszłość. Z czasem jesteś w stanie wykonywać coraz bardziej skomplikowane czynności.

Jak zostać mechanikiem samochodowym
fot.unsplash.com

Kurs doszkalający

Praktyka i wykształcenie to jedno, doświadczenie – drugie. CV trzeba budować metodycznie, dbając także o potwierdzenie swoich umiejętności. Dlatego zarówno bardziej początkujący, jak i zaawansowani mechanicy powinni zdobywać kompetencje poprzez naukę w ramach kursów doszkalających. Kurs pomoże nabyć umiejętności i pozwoli zdobyć certyfikat ukończenia kursu.

Możesz zapisać się na szkolenie i zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Struktura kursu jest ściśle dopasowana do współczesnych potrzeb. Ponieważ możesz nie mieć czasu na uczestniczenie w kursie stacjonarnym, spróbuj wariantu online. Tak, dobrze widzisz! Kurs może się odbyć w całości przez Internet.

Potrzebny certyfikat (w języku polskim, ale także niemieckim lub angielskim) otrzymasz poprzez rozwiązanie egzaminu przez Internet. Wszystkie materiały szkoleniowe otrzymujesz w formie multimedialnej i możesz zapoznawać się z nimi w dowolnym momencie, kiedy tylko masz czas i ochotę. Nie da się ukryć, że to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które uczą się, pracują, sporo podróżują lub poświęcają rodzinnemu życiu.

Masz prawo przystąpić do bezpłatnej poprawki, jeżeli za pierwszym podejściem nie uda się zdobyć wymaganej liczby punktów. Kurs jest stosunkowo tani i pozwala w krótkim czasie zdobyć dyplom, który dobrze prezentuje się w CV. Uzupełnia wiedzę zdobytą w praktyce i umożliwia usystematyzowanie teorii, która jest niezbędna każdemu profesjonalnemu mechanikowi bez względu na staż.

Nie wystarczy bowiem zmysł do operowania narzędziami – równie ważne jest rozumienie istoty działania pojazdów, włącznie ze wszystkimi ich detalami i częściami. Logując się do platformy e-learningowej, stajesz przed niecodzienną szansą poprawy swojej obecnej sytuacji zawodowej. Zachęcamy do zapisywania się na aktualne kursy w zakresie mechaniki lub pokrewnej dziedziny!

Praktyka to podstawa

Jeżeli naprawdę chcesz zostać mechanikiem i uważasz, że to zawód idealny dla ciebie to postaw na rozwój, ale nie zapominaj o najważniejszej zasadzie – fachowiec musi jak najwięcej pracować, aby zamieniać potencjał w konkretne efekty, których będzie w przyszłości oczekiwał klient.

Klientowi najbardziej zależy na szybkiej, w miarę taniej i skutecznej naprawie. Nie dojdziesz do perfekcji, tylko myśląc o umiejętnościach. Musisz zdobyć je, podejmując wysiłek. Im szybciej, tym lepiej. Nawet skromne doświadczenie jest lepsze niż jego brak. Dlatego, żeby zostać dobrze opłacanym i docenianym mechanikiem, jak najszybciej przejdź do działania. A w wolnym czasie weź udział w kursie doszkalającym lub wybierz inną formę edukacji i zdobywania wiedzy.