Ile zarabia mechanik samochodowy
fot.unsplash.com

Zastanawiasz się, ile zarabia mechanik samochodowy? My znamy na to pytanie odpowiedź, a ona może cię zaskoczyć! Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca mechanika samochodowego oraz o tym, jak nim zostać, teraz czas na zarobki. Ile właściwie zarabia mechanik samochodowy w skali miesiąca i czy ta kwota pozwala na życie na poziomie? Czytaj dalej i się przekonaj sam!

Czym zajmuje się mechanik pojazdów samochodowych?

Zawód mechanik kojarzy się przede wszystkim z branżą samochodową, i faktycznie w niej stanowisko występuje najczęściej. W ogólnym jednak zarysie mechanikiem jest osoba zajmująca się wytwarzaniem, obsługą lub serwisowaniem różnego rodzaju urządzeń mechanicznych. Mechanicy specjalizują się w jednej z następujących dziedzin: sprzętowej, opartej na znajomości poszczególnych maszyn i urządzeń, ich obsłudze, zastosowaniu i naprawie, oraz technologicznej – specjaliści w tym zakresie zajmują się zgłębianiem i zastosowywaniem technologii wykorzystujących urządzenia mechaniczne. Mechanicy zatrudniani w różnych gałęziach produkcji i przemysłu są więc przydatni zarówno przy konserwacji i serwisowaniu urządzeń technicznych, jak i ich praktycznym wykorzystywaniu, bezpośrednim uczestnictwie w procesie produkcji.

Ile zarabia mechanik samochodowy
fot.unsplash.com

Co wpływa na wynagrodzenie?

Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia mechanik samochodowy?

Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Mechanik Samochodowy wynosi 4 800 zł i jest o 100 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 3 472 złotych netto, na umowie zlecenie 3 627 złotych netto, na umowie o dzieło 4 147 złotych netto, a na umowie B2B 3 978 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Mechanik Samochodowy jest prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, dofinansowanie zajęć sportowych oraz świadczenia socjalne. 28% osób pracujących na stanowisku: Mechanik Samochodowy otrzymuje premię co miesiąc. 95% osób zatrudnionych na stanowisku: Mechanik Samochodowy pracuje na podstawie umowy o pracę.

Ile zarabia mechanik samochodowy
fot.unsplash.com

Natomiast według portalu wynagrodzenia.pl zarobki na stanowisku fizjoterapeuty są bardzo różne.

Młodszy specjalista w skali miesiąca zarabia 3740 złotych brutto, czyli 2 724 złotych netto. Co drugi mechanik pojazdów samochodowych otrzymuje pensję od 2 970 złotych do 5 080 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych mechaników pojazdów samochodowych zarabia poniżej 2 970 złotych brutto. Na zarobki powyżej 5 080 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych mechaników pojazdów samochodowych.

Specjalista w skali miesiąca zarabia 4 010 złotych brutto, czyli 2 914 złotych netto. Co drugi mechanik pojazdów samochodowych otrzymuje pensję od 3 380 złotych do 5 370 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych mechaników pojazdów samochodowych zarabia poniżej 3 380 złotych brutto. Na zarobki powyżej 5 370 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych mechaników pojazdów samochodowych.

Starszy specjalista w skali miesiąca zarabia 4 630 złotych brutto, czyli 3 352 złotych netto. Co drugi mechanik pojazdów samochodowych otrzymuje pensję od 3 540 złotych do 6 060 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych mechaników pojazdów samochodowych zarabia poniżej 3 540 złotych brutto. Na zarobki powyżej 6 060 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych mechaników pojazdów samochodowych.