Dobrze przeprowadzona kampania marketingowa umożliwia sprzedanie produktu lub usługi. Studia związane z marketingiem pozwalają zdobyć wiedzę m.in.: z zakresu brandingu, reklamy, obsługi klienta. Teoria jest przydatna w pracy, ale równie ważna jest praktyka, doświadczenie, zaangażowanie oraz predyspozycje do wykonywania zawodu. Specjalista ds. marketingu może być odpowiedzialny za rozmaite działania w firmie, m.in.: przygotowuje raporty z kampanii, analizuje trendy sprzedażowe, rozwija i zarządza bazą danych klientów, tworzy różnorodne treści na potrzeby content marketingu, kontaktuje się z mediami.
Sprzedanie produktu czy usługi nie jest łatwym zadaniem bez odpowiednio przeprowadzonej kampanii marketignowej. Nic więc dziwnego, że w każdej firmie niezwykle ważną funkcję pełnią specjaliści ds. marketingu. Praca na takim stanowisku wymaga dużej kreatywności i znajomości rynku. Na czym dokładnie polega? Czym zajmują się osoby na tym stanowisku? Jakie umiejętności marketingowca zwiększają jego atrakcyjność na rynku pracy?
Jak zostać marketingowcem?
Czy wykształcenie kierunkowe w przypadku zostania marketingowcem jest konieczne? W dzisiejszych czasach zarządzanie i marketing to oblegany kierunek studiów. Dlatego bez wątpienia można stwierdzić, że wielu specjalistów z tej dziedziny, którzy posiadają wykształcenie, mają duże zaplecze teoretyczne. Jest to oczywiście pożądane i z pewnością można uznać to za dobrą stronę pracownika, jednak trzeba zaznaczyć, że wykształcenie kierunkowe nie jest koniecznością. Liczą się również umiejętności marketingowca nabyte dzięki doświadczeniu zawodowemu – nie tylko stricte w marketingu, ponieważ istotny może być handel, PR czy reklama.
Predyspozycje a bycie marketingowcem
Jakich umiejętności marketingowca potrzebują pracodawcy?
Przede wszystkim twardego umysłu i ciągłej chęci do nauki nowych rzeczy – marketing nie stoi w miejscu, a wręcz przeciwnie – rozwija się bardzo dynamicznie. Dlatego ważne jest, aby specjaliści ds. marketingu również się nie zatrzymywali w miejscu i byli gotowi na przyswojenie nowej wiedzy.
Ambicji i pasji – marketingowiec bez pasji to marketingowiec bez zaangażowania. Naprawdę ważne jest silne zainteresowanie tym tematem, ambicje pchające przedstawicieli tego zawodu do przodu i chęć doskonalenia się.
Doskonałego kontaktu z innymi osobami, otwartości – jak już wspominaliśmy, marketingowcy komunikują się z innymi firmami, z klientami. Nic więc w tym dziwnego, że otwartość na innych, jest w tym zawodzie niezbędna. Odbiorca musi wiedzieć, że jest słuchany i otrzymywać zrozumiałe komunikaty, a dodatkowo nie czuć zbyt dużego dystansu.
Dobrego pióra – marketingowiec zajmuje się mailingiem, mediami społecznościowymi, często też blogami. Oczywistym więc wydaje się fakt, że powinien dobrze operować słowem i po prostu potrafić pisać.
Posługiwania się językami obcymi – a już z pewnością językiem angielskim. Nie da się ukryć, że najwięcej najciekawszych publikacji związanych z marketingiem napisanych jest właśnie w języku angielskim.
Obsługi narzędzi marketingowych – wiele programów może ułatwić analizę marketingową. W związku z tym umiejętność ich obsługi jest najczęściej wymagana przez pracodawców.