Praca pilota samolotu
fot.unsplash.com

Uwielbiasz latać samolotem? A może marzy ci się praca, w której będziesz mógł podróżować? Niezależnie od tego, jaka jest odpowiedź na to pytanie, wiele osób w swoim życiu zastanawiało się nad zostaniem stewardessą czy nawet samym pilotem samolotu. Ta praca wcale nie należy do łatwych, a samo zostanie pilotem samolotu jest bardzo ciężkie. Spokojnie, postaramy się przeprowadzić cię przez cały proces jak najłatwiej się tylko da. Gotowy? No to zaczynajmy! 

Praca pilota samolotu – jak wygląda i na czym polega?

Praca pilota samolotu najprościej tłumacząc polega na przelocie z punktu A do punktu B. Wiele zależy też od tego, jakim samolotem chcesz latać. Jeśli mowa tutaj o samolocie pasażerskim, musisz mieć na uwadze także to, że razem z tobą i z załogą na pokładzie znajduje się wiele osób, które podobnie jak i ty, mogą być zestresowane, jednak to nie one siedzą za sterami. Z pewnością ten zawód nie należy do prostych. Pilotowanie samolotu nie jest łatwe, w końcu gdyby było to każdy by to robił, prawda? Dodatkowo na twoich barkach spoczywa naprawdę spora odpowiedzialność i nie można tego kwestionować. Musisz zadbać nie tylko o swoje życie, ale także i wszystkich innych, którzy z tobą lecą.

W trakcie wykonywania swojej pracy w tym zawodzie musisz mieć oczy do około głowy, zawsze może wydarzyć się incydent. Pilot musi być gotowy na to, że w każdej chwili może przydarzyć się jakaś usterka czy nastąpi nagła zmiana pogody.

Praca pilota samolotu
fot.unsplash.com

Praca pilota samolotu a podróżowanie, czyli jak mylną opinię mamy o tym zawodzie

Wiele osób sądzi, że praca na pokładzie samolotu to dosłownie raj na ziemi, a raczej na niebie. Podróżujesz w wiele miejsc świata. Właściwie każdy nowy tydzień to nowa lokalizacja do zwiedzenia i to nie tylko za darmo, ale jeszcze ci za to płacą. Nic tylko składać CV, prawda? Niestety rzeczywistość jest niezwykle brutalna. W teorii brzmi to pięknie, w praktyce jednak rzadko kiedy pilot ma czas ruszyć się poza lotnisko, a jeśli je opuszcza to zazwyczaj po to, aby udać się do hotelu, odespać podróż, a już za kilka czy kilkanaście godzin znów usiąść za stery. Jeśli więc marzy ci się ten zawód właśnie z powodu podróży, czas spojrzeć prawdzie w oczy.

Kto może zostać pilotem samolotu? Co dyskwalifikuje kandydata?

Pilotem samolotów nie zostaje się przypadkiem. Nie każda osoba się do tego nadaje i jest to absolutnie zrozumiałe, w końcu nie każdy z nas ma odpowiednie cechy do tego zawodu. Aby wykonywać ten zawód, niezbędne jest zdobycie wielu licencji, a te wymagać będą od kandydata sporej determinacji, wysiłku intelektualnego, a także nakładów finansowych. Pilotem samolotu może zostać osoba, która cechuje się odpowiedzialnością, skrupulatnością, podzielnością uwagi, spostrzegawczością, umiejętnością koncentracji na wiele godzin, odpornością na stres oraz umiejętnością zachowania zimnej krwi nawet w bardzo stresujących sytuacjach.

Praca pilota samolotu
fot.unsplash.com

Czy coś może cię zdyskwalifikować? Jeśli nie posiadasz powyższych cech prędzej czy później wyjdzie to na jaw. Dodatkowowo jeśli posiadasz jakiekolwiek wady wzroku, słuchu, brak koordynacji, słaby refleks, poważne choroby itp. również nie masz możliwości pracy w tym zawodzie. Nie ma o co się wściekać, denerwować czy złościć. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. W chwili obecnej największym samolotem pasażerskim świata jest Airbus A380, wyprzedzając Boeinga 747, zwanego również „Jumbo Jetem”, który mieści 555 osób przy podziale na trzy klasy lub nawet 853 przy konfiguracji całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej. Jak sam więc widzisz, nie chodzi tylko o twoje życie czy bezpieczeństwo, ale także i naprawdę wielu osób. Właśnie dlatego cały proces zostania pilotem samolotu jest trudny. Należy każdy aspekt bardzo dobrze zweryfikować i sprawdzić, czy dany kandydat, aby na pewno się nadaje i spełnia wszystkie wymogi.