fot.unsplash.com

Zastanawiałeś się nad pracą agenta nieruchomości? A może nigdy wcześniej nie słyszałeś o tym zawodzie i ciekawi cię, na czym on właściwie polega? Niezależnie od tego, jaka jest twoja odpowiedź na to pytanie, wszystkiego, co istotne dowiesz się w dzisiejszym artykule. Kto wie, być może poczujesz, że jest to właśnie to, co chciałbyś robić w swoim życiu? Czytaj dalej i sam się przekonaj! 

Praca agenta nieruchomości – jak wygląda?

Agent nieruchomości, często nazywany jest także pośrednikiem, a właściwie pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Na czym polega ten zawod i co robi taka osoba? Przede wszystkim kojarzy ona strony transakcji przy zakupie, sprzedaży, zamianie, najmie czy też wynajmie nieruchomości. Chcąc wynająć mieszkanie możesz udać się do agenta nieruchomości. Chcąc kupić mieszkanie możesz udać się do agenta nieruchomości. Chcąc sprzedać mieszkanie, również możesz udać się do agenta nieruchomości. Tak naprawdę pośrednik to osoba, która działa na korzyść zarówno swojego klienta, jak i osoby, która ową nieruchomość od niego kupuje czy wynajmuje.

Praca agenta nieruchomości
fot.unsplash.com

Zakres obowiązków pośrednika, czyli agenta nieruchomości

Choć w teorii ta praca nie wydaje się być ciężka, z pewnością nie można nazwać ją łatwą. Agent nieruchomości ma sporo na swojej głowie, zatem bardzo ważne jest, aby była to osoba dobrze zorganizowana i trzymająca się wszelakich terminów. Pośrednik do obrotu nieruchomości musi przede wszystkim przygotować oferty czy do sprzedaży czy też do wynajmu. Chodzi tutaj oczywiście o zrobienie odpowiednich, ładnych, estetycznych, a przede wszystkim zachęcających zdjęć. Następnym krokiem jest przygotowanie aukcji czy też ofert w portalach internetowych jak np. OLX, Otodom, Facebook itp. Tam musi stworzyć odpowiedni opis, który poza tym, że będzie prosty i czytelny, powinien zawierać także wszystkie ważne informacje.

Kolejnym zadaniem jest prezentowanie nieruchomości potencjalnym klientom. To właśnie agent nieruchomości pokaże ci mieszkanie, jeśli będziesz szukać czegoś na wynajem. To on umawia się z tobą na konkretną datę oraz godzinę, to on zajmuje się ewentualnym podpisaniem umowy itp.

Co jeszcze należy do jego obowiązków? Pozyskiwanie ofert sprzedaży, wynajmu itp. zarówno bezpośrednio, jak i telefonicznie, przygotowywanie transakcji i negocjowanie ich warunków, aktywne pozyskiwanie klientów i budowanie z nimi trwałych relacji, analizę rynku nieruchomości i działań konkurencji, prognozowanie wzrostów i spadków cen na rynku nieruchomości, co jest szczególnie ważne dla klientów, którzy kupują nieruchomości w celach inwestycyjnych oraz głównie doradzanie klientom.

Praca agenta nieruchomości
fot.unsplash.com

Jak wygląda dzień pracy agenta nieruchomości?

Tak naprawdę wiele zależy od tego czy prowadzisz własne biuro nieruchomości czy tez pracujesz dla kogoś. Posiadanie własnej działalności gospodarczej z pewnością daje ci większą swobodę jeśli chodzi o godziny czy czas pracy, jednak niezależnie od miejsca twojego zatrudnienia, przygotuj się na pracę nie tylko za biurkiem. Oczywiście przy komputerze spędzisz sporo czasu, jednak nie jest to jedne, co będziesz robić. To ty stawiasz się na wszystkie spotkania, prezentacje mieszkań itp. Czasem będziesz musiał wsiąść w samochód i udać się do lokalizacji oddalonej nawet o kilkadziesiąt kilometrów, jeśli twój klient ma nieruchomość właśnie w tym miejscu.

Będziesz sporo spotykać się z klientami, ale musisz także przygotować się na wiele maili, rozmów telefonicznych, smsów itp. Warto już na tym etapie zaznaczyc, iż wielu agentów nieruchomości pracuje także w weekendy, a przynajmniej w soboty. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj osoba, która mieszkanie chce wynająć, kupić czy sprzedać, ma także inną, stałą pracę, która przynosi mu dochód, zatem spotkanie w środę o np. godzinie 14 jest dla tej osoby niemożliwe. Wymagana więc będzie od ciebie duża elastyczność, tak, abyś dostosował się do potrzeb i możliwości swoich klientów. W końcu to na nich zależy ci najbardziej.