Jak zostać technikiem kryminalistyki
fot.unsplash.com

Marzysz o pracy policjanta? Usiądź wygodnie, zapnij pasy i czytaj, bo zawód wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jakie są wymagania? Dla kogo będzie to odpowiedni rodzaj zatrudnienia? Odpowiadamy na wszystkie pytania. Przede wszystkim policjant to zawód bardzo odpowiedzialny. Musisz zdawać sobie sprawę, z tego, że życie i los wielu ludzi będzie zależny od twojej reakcji, decyzji czy nawet sprawności fizycznej. 

Praca policjanta – na czym polega?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli na czym właściwie polega praca policjanta? Głównym zadaniem jest przede wszystkim walka z przestępczością, zapobieganie jej, ale także i ochrona tzw. porządku publicznego. Tak naprawdę jako policjant możesz robić naprawdę sporo rzeczy. Jakich? Różne są scenariusze. Panu X ukradną rower, do kogo dzwoni lub idzie? Do policjanta. Pani Y jest ofiarą przemocy domowej, również udaje się tam. To jednak nie koniec obowiązków. Policja to także technicy kryminalistyki, jednostki dochodzące, detektywi, drogówka i wiele innych.

Praca policjanta
fot.unsplash.com

W pracy policjanta z pewnością nie będziesz się nudzić. Każdy dzień jest nowym wyzwaniem. Żadna interwencja nie wygląda jeden do jednego tak samo. Z pewnością także nie raz się zaskoczysz, gdy przyjdzie ci udać się na miejsce czy odbierzesz telefon od komendanta. Dlatego dobrze przemyśl tę decyzję. Ten zawód z pewnością nie należy do prostych. Obciąża on cię nie tylko fizycznie, ale także i psychicznie, a przecież nie chodzi o to, abyś w pracy męczył się do końca swoich dni. Ważnym aspektem jest także wymiar pracy policjanta. Zazwyczaj są to zmiany po 12 godzin, które przeplatane są z dniami wolnymi. Zastanów się, czy tobie to odpowiada, czy rodzina lub zwierzak, który zostanie sam na całe dni, będzie z tego powodu zadowolony. Jeśli już postanowiłeś, czas przejść dalej. Jakie wymagania stawia policja?

Idealny kandydat na policjanta. Praca policjanta – wymagania

Jakie wymogi formalne musi spełniać kandydat, aby przystąpić do rekrutacji? Przede wszystkim musi być to osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie ale także i jest obywatelem polski. To jednak nie wszystko. Ważna jest także nieposzlakowana opinia oraz brak jakiekolwiek odsiadki czy wyroku w zawiasach. Takie rzeczy absolutnie nie przejdą i już na etapie składania papierów, zostaniesz odrzucony. Co jeszcze jest ważne? Zdolność fizyczna i psychiczna. Policjant to nie tylko kupa papierków do wypełniania czy wezwanie, na którym zbierasz szczegóły od światków. Może zdarzyć ci się tak, że będziesz za kimś gonił, naprawdę bardzo szybkim tempem.

Zastanów się, czy zawsze byłeś w 100% miły i grzeczny do pana policjanta, który kontrolował cię na drodze czy też spisywał, gdy byłeś na ulicy lub piłeś alkohol w miejscu niedozwolonym. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” – to super, jednak nie każdy taki jest. Często przy kontrolach czy wypisywaniu mandatu padają naprawdę mocne wyzwiska. Musisz być na to przygotowany i gotowy. Nie bierz tego do siebie, nie pozwól wyprowadzić się z równowagi czy nie daj się zdenerwować. Już na etapie szkolenia, osoby wyżej postawione od ciebie, będą starały przygotować cię na takie sytuacje, tak abyś mimo ewentualnych przykrych słów, zachował trzeźwość umysłu i nie pozwolił sobie wejść na głowę.

Praca policjanta
fot.unsplash.com

Praca policjanta. Co zapewnia służba w Policji?

Na co możesz liczyć pracując jako policjant? Jakie są zarobki i tzw. benefity? Przede wszystkim jest to praca stała, niedorywcza. Jeśli więc takiego etatu szukasz, do dzieła. Nie jest wymagane doświadczenie zawodowe. Właściwie technikum czy liceum policyjne się przyda, ale nie jest wymagane i nie zostaniesz odrzucony jeśli skończyłeś inny profil. Po 25 latach służby, gdy policjant ma 55 lat, może przejść na emeryturę. Wiele osób korzysta z tego przywileju i absolutnie nie ma co się dziwić.

Policja oferuje także ciekawą pracę, system szkoleń, możliwość rozwoju zawodowego oraz wiele premii. Policjant może otrzymać nie tylko 13-stą pensję, ale także i równoważnik za umundurowanie i wiele więcej. Dodatkowo występuje rozbudowany system socjalny jak np. dofinansowanie wypoczynku dla funkcjonariuszy i rodzin, równoważnik za brak lokalu mieszkalnego, pokrycie kosztów dojazdu do pracy i wiele więcej.