Praca przedstawiciela handlowego
fot.unsplash.com

Przedstawiciel handlowy to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób mylnie uważa, że przedstawiciel handlowy to to samo co akwizytor, jednak wcale tak nie jest. Na czym polega praca przedstawiciela handlowego? Czym zajmuje się on na codzień? Jakie są wymagania na to stanowisko oraz jakie obowiązki będą na tobie ciążyć? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Czym jest akwizycja?

Akwizycja (z łac. acquisitio – nabywanie) to nabycie, nabytek. W marketingu oznacza to zjednywanie, pozyskiwanie klientów, zbieranie zamówień, zawieranie umów dotyczących dostawy produktów lub wykonanie usług. Akwizycją zajmują się: akwizytor, będący zwykle pracownikiem producenta lub właśnie przedstawiciel handlowy. Podróżujący przedstawiciel handlowy to komiwojażer. Obecnie często używana jest angielska nazwa – sales representative.

Jakie cechy powinien posiadać przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy, niestety bardzo często, ze względu na rodzaj pracy, jaki wykonuje jest uważany za osobę natarczywą. Właśnie dlatego musi się wykazać, nie tylko swoją wiedzą, ale także i charakterem. Przedstawiciel handlowy musi doskonale znać branżę, w której pracuje, musi być osobą, która lubi kontakt z ludźmi i nie ma problemu z nawiązywaniem tego kontaktu, mimo to musi pozostać osobą silną i zdeterminowaną. Klient nie wydaje się być w 100% pewny? Przekonaj go! Zrób to jednak z pełną kulturą i tak, aby klient nie poczuł się zdominowany przez ciebie i twoje słowa, które do niego kierujesz.

Praca przedstawiciela handlowego
fot.unsplash.com

Kim jest przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy inaczej nazywany jest także komiwojażerem, handlowcem lub sprzedawcom terenowym. Przedstawiciel handlowy to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie oraz obsługę klientów dla zatrudniającego go przedsiębiorstwa. Przedstawiciel handlowy ma obowiązek osiągania określonych poziomów sprzedaży miesięcznej (tzw. targetów sprzedaży). Do typowych obowiązków przedstawiciela handlowego należy między innymi: budowanie dystrybucji, osiąganie zakładanych przychodów, obsługa handlowa klientów w wyznaczonym regionie, monitorowanie konkurencji, merchandising.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy zajmuje się realizowaniem planów sprzedaży, utrzymywaniem kontaktów z klientami na swoim terenie, realizowaniem zawartych umów, pozyskiwaniem nowych klientów, prowadzeniem aktywnej działalności handlowej oraz promocyjnej, sporządzaniem raportów oraz analiz, ale także i prezentacją aktualnych promocji i kampanii sprzedażowych.

Choć na pierwszy rzut oka zakres obowiązków przedstawiciela handlowego może wydawać się dość skomplikowany, w rzeczywistości jego działania prowadzą do jednego – sprzedaży produktów lub usług firmy, którą reprezentuje. Jeśli dobrze czujesz się w handlu czy też sprzedaży, istnieje duża szansa na to, że ten zawód będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Praca przedstawiciela handlowego
fot.unsplash.com

Kim jest akwizytor? Czym zajmuje się akwizytor?

Dla porównania – czym zajmuje się akwizytor? Akwizytorzy są ludźmi skupionymi głównie na sprzedaży, polegającej na chodzeniu „od domu do domu” i pukaniu do kolejnych drzwi mieszkań z nadzieją, że uda nam się sprzedać kolejny towar lub też usługę. Oprócz tego do zadań akwizytora może należeć zbieranie informacji, pozyskiwanie umów sprzedażowych i usługowych a także wpływanie na akcję firmy czy też organizacji. Akwizytor w dzisiejszych czasach oprócz chodzenia od drzwi do drzwi, wykonuje swoją pracę na terenie centrum handlowych. Znajduje on w ten sposób ludzi, z którymi może porozmawiać na temat usług czy też towarów, które sprzedaje firmę, w której jest zatrudniony. Jego zarobki często zależą od tego jak wiele produktów uda mu się sprzedać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here