fot.unsplash.com

Spedytor to wykwalifikowany specjalista, który zajmuje się organizacją transportu towarów i usług z miejsca na miejsce tak, by przechodził on sprawnie, szybko i jak najtaniej dla osoby zlecającej transport. Spedytor załatwia wszelkie wypełnianie druków celnych, gdy chodzi o import i eksport towarów, dogaduje się z firmami transportowymi, zleca załadunek i rozładunek towaru, negocjuje ceny i warunki dowozu towaru lub usługi na miejsce. Dobry logistyk w firmie transportowej lub przewozowej to skarb. Dzięki niemu całość przebiega sprawnie i klienci są zadowoleni. Ale co dalej? W jaki sposób spedytor pracuje i czym się zajmuje?

Jak wygląda praca spedytora?

Oprócz wykształcenia i wiedzy teoretycznej potrzebne też Ci będą pewne cechy osobowościowe i zdolności interpersonalne. Bardzo cenione przez pracodawców jest dobra organizacja pracy, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, wykazywanie się charyzmą oraz talent negocjacyjny. Dobrze jeśli przejawiasz cechy handlowca – umiejętność targowania się, wyobraźnia przestrzenna. Świetnie radzisz sobie z myśleniem analitycznym, strategicznym. Oraz masz sporą odporność na stres. To praca, w której wiele się dzieje i łatwo o pomyłkę. Która to z kolei może skutkować bardzo poważnymi stratami finansowymi dla firmy.

fot.unsplash.com

Dlatego dobrze jeśli masz podzielność uwagi, świetną pamięć do cyfr i nazw oraz spostrzegawczość do detali. Mając przynajmniej część tych cech będzie Ci w tym zawodzie o wiele łatwiej. Często w transporcie pojawiają się różne spięcia i zakłócenia wynikłe z wszelkich niedogodności, na jakie napotykają osoby odpowiedzialne za transport, i do zadań spedytora należy jak najszybciej te spięcia rozwiązywać. Musi on być więc dobrym negocjatorem, nie bać się wyzwań i szybko, strategicznie myśleć. Niestety, spedytor choć pracuje w ściśle wyznaczonych godzinach, musi być dostępny na telefon niemal przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Wynika to z faktu, że gdy on nie pracuje, transport towarów może się wciąż odbywać, więc mogą pojawiać się różne przeszkody. Spedytor może zatrudnić się w firmie spedycyjnej lub jakiejkolwiek innej firmie, która obraca towarem, który musi przemierzać spore odległości.

Obowiązki spedytora

Jeśli w swojej pracy zajmujesz się tzw. spedycją właściwą Twoje obowiązki polegać będą na ogólnie mówiąc zarządzaniu transportem i logistyką. Do Ciebie należeć będzie obsługa zleceniodawców, pozyskiwanie ich oraz przewoźników. Będziesz musiał monitorować przebieg wykonywania zleceń przez innych pracowników. Na Twojej głowie spoczywać będzie pilnowanie terminowości realizowanych usług. Całość składa się na koordynowanie procesu transportowego i nadzór nad rentownością. Będziesz sporządzał dokumentacje transportowe, pilnowałby listy i opisy były kompletne. Zwracać  będziesz uwagę na typy przesyłek, ich cel, stopień ubezpieczenia.

fot.unsplash.coom

Spedytor – warunki pracy

Przeważnie pracujesz w biurze lub magazynie. Do dyspozycji masz typowe biurowe narzędzia pracy – komputer z oprogramowaniem do baz danych, telefon i system śledzenia przesyłek, pojazdów itp. W zależności od charakteru zatrudnienia możesz pracować na terenie kraju lub poza jego granicami. W tym ostatnim przypadku masz nieco większe uprawnienia ze strony pracodawcy – pełnomocnictwo w załatwianiu spraw celnych w imieniu firmy.