psychoterapeuta zawód

Zawód, który chcemy opisać, ma dość szerokie zastosowanie. Przede wszystkim psychoterapeuta może zajmować się grupą różnych problemów psychicznych lub tylko jednym rodzajem terapii. Jest to osoba, która podejmuje się leczenia uzależnień, pomocy podczas problemów z przemocą, zaburzeniami odżywiania czy osobistymi problemami rodzinnymi. Psychoterapueta prowadzi zarówno spotkania grupowe, jak i indywidualne dla dzieci czy dorosłych. Czy aby na pewno wiesz, czym jeszcze się zajmuje? Sprawdź, jakie obowiązki w codziennym życiu zawodowym ma psychoterapeuta!

Psychoterapeuta – czym zajmuje się na co dzień?

Warto na wstępie przyjrzeć się samej nazwie zawodu. Psychoterepauta a psycholog terapeuta – czy to jest to samo? Okazuje się, że nie. Ktoś może być albo psychologiem, albo terapeutą i nie może wykonywać tych dwóch zawodów jednocześnie. Można to wytłumaczyć w prosty sposób – psycholog nie będzie mógł prowadzić psychoterapii i odwrotnie, terapeuta nie przeprowadzi testów psychologicznych. Szukanie pomocy powinno się zatem odbywać w taki sposób, by wiedzieć, do kogo powinniśmy się zwrócić. Psychoterapeuta jest zawodem, który dość często mylony jest z psychiatrą czy psychologiem. To absolutnie nie jest ta sama osoba, nawet jeśli przedrostek w wyrazach jest identyczny. Mówienie, że psychoterapeuta jest psychologiem terapeutą, jest wprowadzaniem w błąd. Zarówno jeden, jak i drugi specjalista posiadają zupełnie inne wykształcenie, umiejętności, a tym samym kompetencje. W obu przypadkach niezbędne jest odbycie stażu, dzięki któremu dana osoba nauczy się przynoszenia realnej pomocy pacjentom – jedyne, co łączy te dwie specjalności, to ich cel, którym jest pomoc.

Kim w takim razie jest psychoterapeuta? Jest to nikt inny, jak specjalista, który posiada wykształcenie wyższe z zakresu humanistyki. Nie muszą absolutnie być z zakresu psychologii, choć jest to mile widziane. Co więcej, nie muszą być to nawet studia medyczne, jednak po nich także można z powodzeniem rozpocząć pracę w zawodzie. Wystarczy ukończenie szkoły wyższej, a następnie przystąpienie do studium w szkole psychoterapii. Warto mieć świadomość, że czas nauki na objęcie tego stanowiska wynosi aż 12 lat. Psychoterapeuta musi przez dłuższy czas spotykać się z drugim psychoterapeutą, czyli podlegać tak zwanej superwizji, zanim stanie się samodzielny na swoim stanowisku.

psychoterapeuta praca
fot. pixabay.com

Jak zostać psychoterapeutą?

Aby w ogóle móc myśleć o zostaniu psychoterapeutą, warto mieć na uwadze, że taka osoba musi obowiązkowo poddać się własnej psychoterapii. Oznacza to, że niezbędny będzie dokument potwierdzający kwalifikacje takiej osoby w postaci certyfikatu lub rekomendacji. Psychoterapeuta ma za zadanie stawiać diagnozy, prowadzić edukację psychoterapeutyczną, a także ma kompetencje do wydawania zaświadczeń, które wymagają wiedzy psychoterapeutycznej. Nie może jednak wystawiać leków na receptę czy upoważniać kogoś do zwolnienia z pracy. Sam zawód nie jest jednak prawnie uregulowany. Rodzi to wiele wątpliwości i pytań, jednak w Polsce uprawnienia psychoterapeuty są przyznawane przez Krajową Organizację Przyznającą, czyli Sekcję Naukową Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także Polską Federację Psychoterapii. Całość jest uwzględniona w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii i upoważnia do otworzenia własnego gabinetu w omawianym zakresie.

Mowa jednak o lekarzach, którzy chcą specjalizować się w przyjmowaniu pacjentów prywatnych. Jednak w przypadku NFZ niezbędne będzie udokumentowanie swojej wiedzy w postaci certyfikatu wydanego przez polskie spółki, a wśród nich Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

psychoterapeuta co robi
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie psychoterapeuty. Ile zarabia?

Podczas wyliczania średniego wynagrodzenia psychoterapeuty są uwzględniane jedynie twarde dane, co oznacza, że przeciętna osoba nie będzie wiedziała, jakie czynniki grały rolę u konkretnej osoby. Na dzień dzisiejszy mediana wypłaty psychoterapeuty wynosi 3500 złotych w skali miesiąca.