sędzia zawód

Dla każdego, kto choć raz rozstrzygał spory wśród znajomych, stawiając obiektywną opinię ponad emocje, prawdopodobnie pisanym zawodem będzie sędzia. To widać od najmłodszych lat, gdy stawiamy celne osądy, wyciągamy trafne wnioski i analizujemy różne sytuacje na miliion różnych sposobów. Choć mogłoby się wydawać, że to prosty i mało skomplikowany zawód, to absolutnie nie jest to prawda. Wymaga on nie tylko włożenia dużego wkładu w postaci pracy i edukacji, ale także poświęcenia różnych sfer życia. Sprawdź, na czym polega zawód sędziego – gdzie i jak wykonywać ten zawód, ile zarobić i jak nim zostać. Najważniejsze informacje czekają na Ciebie w naszym artykule!

Sędzia – opis zawodu

Wśród zawodów prawniczych najczęściej wymienianym, najbardziej znanym i jednocześnie najważniejszym na podium jest sędzia. To nikt inny, jak funkcjonariusz publiczny, a do jego obowiązków należy wymierzanie sprawiedliwości każdego dnia na sali sądowej w przypadku różnego rodzaju rozpraw. Jakie są ograniczenia? Prawo – to według niego możemy sądzić i skazywać ludzi na różne kary, więc trzeba je znać i mieć w małym paluszku. Na podstawie prawa możemy skutecznie orzec winę skazanego – wystarczy przytoczyć odpowiednie paragrafy.

Co więcej, sam sędzia podczas pracy opiera się na akcie oskarżenia, tym, co mówią biegli, czyli ich opiniach, zeznaniach osób, które brały udział w zdarzeniu, wszelkich istniejących dowodach w sprawie oraz punktach widzenia osób, które bronią oskarżonego. Te dane mają pomóc sędziemu w wydaniu sprawiedliwego wyroku. Sama struktura sądów jako placówek kształtuje się na wydzielone konkretne wydziały, z których każdy zajmuje się czym innym – prawem karnym, cywilnym, rodzinnym, opiekuńczym i pracy.

Prawo jako dziedzina jest bardzo rozległym tematem, dlatego niezbędne było wydzielenie różnych obszarów odpowiedzialnych za konkretne obowiązki. Sędzia może pracować w dwóch miejscach: w sądzie lub w wyjątkowych okoczlinościach poza salą sądową. Sala rozpraw jest jednak domyślnym miejscem pracy sędziego – dopiero w momencie, gdy nie ma innego wyjścia, może udać się w sprawach rodzinnych do innego miejsca.

sędzia co robi
fot. pixabay.com

Jak zostać sędzią?

Jak wiadomo, aby zostać sędzią, należy ukończyć studia o kierunku prawniczym. Wykształcenie jest tutaj absolutnie niezbędne, a sam kierunek jest dość trudny, ponieważ trzeba dużo się uczyć i wiele zapamiętywać, a następnie umieć wykorzystywać wszystko w praktyce. Same studia to jednak tylko połowa drogi – następnie należy odbyć aplikację sędziowską, której czas jest określony jako dwa lata. Co ważne, podczas odbywania aplikacji studenci mają jednak możliwość pracy w sądzie, dzięki czemu otrzymają jednocześnie stypendium. Cała edukacja po aplikacji kończy się egzaminem, który obejmuje wszystkie dziedziny prawa.

Warto pamiętać o istotnej kwestii, którą jest wiek studenta – musi mieć minimum 26 lat, polskie obywatelstwo oraz pełnię praw, by w ogóle móc myśleć o karierze jako sędzia. Co więcej, nie może widnieć w spisie skazanych osób. Jeśli chodzi natomiast o miejsce, w którym osoba po ukończeniu aplikacji sędziowskiej może szukać pracy, jedynym pracodawcą może być tutaj państwo. Samo ukończenie edukacji nie jest jednak zapewnieniem zatrudnienia, bo etaty czekają tylko na najlepszych w swoim fachu. Początek pracy zawodowej wiąże się z odbywaniem płatnego stażu na stanowisku asesora. W ciągu trzech lat pracy na tym stanowisku aplikant jest oceniany przez sędzie prowadzącego – dopiero gdy zostanie pozytywnie rozpatrzony, to z rąk prezydenta Polski może otrzymać nominację sędziowską umożliwiającą pracę w zawodzie.

sędzia opis zawodu
fot. pixabay.com

Zarobki sędziego. Ile zarabia sędzia?

Stanowisko sędziego to niezwykle popularny zawód pod kątem wysokich zarobków. Co do zasady w tej profesji możemy liczyć na wynagrodzenie w okolicach 8-9 tysięcy złotych w skali miesiąca, co więcej całość jest uzupełniana przez premię, która stanowi 1% pensji całkowitej. Pozostałych 99% to wynagrodzenie podstawowe. Część osób na stanowisku sędziego otrzymuje dodatkowe benefity, a sama wysokość pensji zależy od wielu czynników.