gabinet psychoterapeutyczny

Zawód psychoterapeuty ma bardzo szerokie zastosowanie w codziennym życiu zawodowym na tym stanowisku. Osoba ta może zajmować się zarówno leczeniem problemów psychiatrycznych w różnej kategorii, ale także jednego konkretnego, w którym zostanie wyspecjalizowana po latach edukacji. Często psychoterapeuci decydują się na zakładanie własnego gabinetu – nic dziwnego, to zdecydowanie lepszy zarobek niż praca w zakładzie NFZ. Co warto wiedzieć o zawodzie psychoterapeuty? Z czym wiąże się praca na tym stanowisku w dniu codziennym? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Co robi psychoterapeuta?

Sama praca jako psychoterapeuta często przyrównywana jest do psychologa. Ba, nawet nie przyrównywana, a mylona! Wiele osób wciąż uważa, że psycholog i psychoterapeuta to jeden i ten sam zawód. Jednak absolutnie nie jest to prawdą. Jedyne, co łączy te dwa stanowiska, to cel, jakim jest niesienie pomocy innym oraz staż, który należy odbyć przed uzyskaniem możliwości do pracy w zawodzie. Psycholog ma kompetencje do przeprowadzania różnego rodzaju testów psychologicznych, natomiast nie może prowadzić terapii. I odwrotnie – psychoterapeuta może prowadzić terapie, ale nie może – testów psychologicznych. Warto zatem mieć świadomość tego, u kogo szukać pomocy, by otrzymać ją taką, jakiej sobie życzymy. Co więcej, sam psychoterapeuta powinien wiedzieć, czym różnią się oba zawody, by w razie potrzeby umieć wytłumaczyć swoim pacjentom różnice i skierować do właściwego specjalisty.

Sam psychoterapeuta to nikt inny, jak specjalista, który posiada wykształcenie wyższe z zakresu humanistyki. Często mylnie sądzimy, że musi to być osoba z ukończonym kierunkiem studiów psychologicznym lub medycznym – oczywiście, po nim też może ubiegać się o stanowisko psychoterapeuty, jednak nie jest to absolutnie obowiązkowy punk w drodze zawodowej. Jak zatem można wywnioskować, najważniejsze w osiągnięciu sukcesu na tym tle jest posiadanie dyplomu ukończenia szkoły wyższej – nieważne z jakiego kierunku. Co ma znaczenie, to dalsza droga. Kolejnym punktem jest udanie się do szkoły psychoterapii na studium, dzięki któremu będziemy mogli realnie podjąć się wykonywania zawodu. Warto zwrócić uwagę na ważny aspekt, jakim jest czas, po którym mamy możliwość ukończenia edukacji, a jest to nie mniej niż 12 lat ciągłej nauki. Początki pracy jako psychoterapeuta nie będą też w pełni niezależne – przez jakiś czas będziemy musieli poddawać się tzw. superwizji, czyli obecności drugiego psychoterapeuty podczas spotkań z pacjentami, by ten mógł ocenić, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na niesienie pomocy społeczeństwu.

psychoterapeuta gabinet
fot. pixabay.com

Ile zarabia psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to jeden z tych zawodów, w których trudno jest określić granice zarobkowe. Widełki mogą się wahać w zależności od wielu różnych czynników wpływających na finalną kwotę wynagrodzenia. Wśród nich oczywiście stałe sytuacje, czyli miejscowość pracy wraz ze stażem, czyli doświadczeniem w zawodzie. Jednak co ważne w przypadku psychoterapeuty i innych lekarzy, warto zwrócić uwagę na to, jak kształtuje się wynagrodzenie podczas pracy na własną rękę a w NFZ. To właśnie prywatny gabinet psychoterapeutyczny może przynieść największe korzyści pod kątem finansowym, gdy już uzbieramy pulę stałych pacjentów. Wielość czynników nie pozwala na stricte nazwanie po imieniu budżetu, który wpływa na konto psychoterapeuty każdego miesiąca, jednak pewne storny internetowe podjęły się badania wśród zainteresowanych. Odpowiedzi jasno klarują, że mediana wynagrodzenia psychoterapeuty wynosi około 3500 złotych w skali jednego miesiąca.

własny gabinet psychologiczny
fot. pixabay.com

Jak zostać psychoterapeutą i otworzyć własny gabinet?

Zawód psychoterapeuty nie jest prawnie skodyfikowany w polskim państwie, przez co sam w sobie nieraz budzi wątpliwości. Warto jednak mieć świadomość, że uprawnienia na to stanowisko są przyznawane przez polskie instytuty, a wśród nich Krajową Organizację Przyznającą, czyli Sekcję Naukową Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także Polską Federację Psychoterapii. Wszystko to musi zostać bezwględnie uwzględnione w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii i dopiero wtedy mamy możliwość otwarcia własnego biznesu w postaci gabinetu psychoterapeutycznego.