ile zarabia psychoterapeuta

Często zastanawiamy się, ile zarabiają osoby z naszego otoczenia. Chodzimy do psychoterapeuty i nie wiemy, czy to, co mu płacimy, to jego całkowite wynagrodzenie, czy jednak nie do końca. Sam zawód jest bardzo szerokim tematem – znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia zawodowego. Jednak należy pamiętać o tym, że psychoterapeuta może zajmować się grupą różnych objawów, schorzeń, chorób, a może prowadzić tylko jeden rodzaj terapii w obrębie swojej specjalizacji. W pracy codziennej podejmuje się leczenia uzależnień, radzenia sobie z problemami rodzinnymi i osobistymi podczas terapii indywidualnych lub spotkań grupowych. Sprawdź, ile zarabia psychoterapeuta!

Zawód psychoterapeuty – opis

Często mylimy ze sobą kilka profesji, które na pozór brzmią podobnie. Czy rzeczywiście psychoterapeuta a psycholog to jeden i ten sam zawód? Niestety, choć często mówimy, że tak, to nie mamy racji. To dwie zupełnie inne osoby. Ktoś może pracować albo jako psycholog, albo jako terapeuta i nie powinno się łączyć tych dwóch stanowisk w jedno, ponieważ jest to błąd. Warto pamiętać o tym, że psycholog może zadawać różne pytania w celu przeprowadzenia testu psychologicznego, natomiast psychoterapeuta – już nie. Ten drugi odpoiwedzialny jest za prowadzenie psychoterapii.

Co jest zatem ważne: każdy, kto szuka pomocy, powinien przede wszystkim najpierw wiedzieć, do kogo się zwrócić, by ją uzyskać. Psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody i mówienie, że to jedna i ta sama osoba jest niczym innym, jak wprowadzeniem ludzi w błąd. Oboje specjaliści posiadają inne wykształcenie, a co za tym idzie – umiejętności i kompetencje do prowadzenia różnych form pomocy. Jeśli mielibyśmy podać coś, co łączy te dwa zawody, byłoby to odbycie stażu, który ma pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy oraz cel – czyli niesienie pomocy innym.

Psychoterapeuta sam w sobie zatem jest specjalistą, który może pokazać dyplom ukończenia szkoły wyższej najczęściej z zakresu humanistyki. Często myślimy, że osoba na tym stanowisku musi mieć ukończone studia psychologiczne – nie jest to jednak do końca prawda. Kierunek studiów nie musi być nawet powiązany z medycyną, choć rzeczywiście także po nim mozna być psychoterapeutą. Ważne jest jedynie to, by mieć wykształcenie wyższe, a następnie przystąpić do studium w szkole psychoterapii. Cały okres edukacji trwa minimum 12 lat.

psychoterapeuta zarobki
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie psychoterapeuty. Ile zarabia?

Jak można się spodziewać, trudno jest ustawić konkretne widełki zarobkowe dla psychoterapeuty. To jeden z tych zawodów, które – w szczególności podczas działania na własną rękę – mogą zarabiać zupełnie różne kwoty. Wiele zależy od tego, jaką mamy ustaloną stawkę oraz ilu pacjentów dziennie przyjmujemy. Pewnym jest, że więcej można zarobić jako prywatny psychoterapeuta niż na NFZ – często jednak specjaliści decydują się na łączenie kilku miejsc pracy, dzięki czemu ich wynagrodzenie również wzrasta do wysokich kwot. Jak widać, wiele czynników wpływa na to, ile psychoterapeuta może realnie zarobić, jednak dla uśrednienia możemy przyjąć medianę, która została wyliczona przez naukowców przeprowadzających badania wśród psychoterapeutów – wynosi ona 3500 złotych w skali miesiąca.

psychoterapeuta ile zarabia
fot. pixabay.com

Psychoterapeuta. Jak nim zostać?

Samo podjęcie decyzji o zostaniu psychoterapeutą to jedno. Warto jednak mieć na uwadze, że osoba kandydująca na to stanowisko musi obowiązkowo poddać się własnej psychoterapii. Niezbędny stanie się zatem dokument, który to potwierdzi w postaci certyfikatu lub rekomendacji. Psychoterapeuta będzie w dniu codziennym stawiał dgiagnozy, prowadził edukację w zakresie swoich kompetenci, a także wydawał zaświadczenia, które będą wymagać posiadania odpowiedniej wiedzy. Czego psychoterapeuta nie może? Wystawiać zwolnień lekarskich oraz recept. Zawód sam w sobie nie jest prawnie skodyfikowany, co budzi niejednokrotnie wątpliwości, jednak w Polsce uprawnienia przyznaje Krajowca Organizacja Przyznająca, czyli Sekcja Naukowa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także Polską Federację Psychoterapii.