nauczyciel wynagrodzenie

Do zawodów, które istnieją właściwie od zawsze, trzeba przede wszystkim zaliczyć nauczyciela. To jedna z najstarszych profesji, które zapisały się w historii od zarania dziejów. Często kojarzy nam się wyłącznie z nauczaniem i opieką nad grupą uczniów, jednak warto pamiętać, że jest to zawód odpowiedzialny i trudny. Rynek pracy dla nauczycieli ostatnio nie jest sprzyjający, jednak mimo wszystko wiele osób decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Jakiego wynagrodzenia mogą się spodziewać? Ile zarabia nauczyciel? Co tak naprawdę należy do jego obowiązków? Podpowiadamy.

Nauczyciel. Obowiązki i jeden dzień z pracy

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiemy, że w tym zawodzie niezbędne będą odpowiednie kompetencje oraz kwalifikacje uzyskane na przełomie lat podczas edukacyjnej ścieżki. To dzięki temu potencjalny nauczyciel ma możliwość pracy w różnych placówkach oświatowych, w zależności od upodobania i obranej drogi kariery. Do wyboru pozostają szkoły podstawowe, liceum czy technikum, ale też uczelnie wyższe. 

Nauczyciel musi pamiętać o realizacji tego, co leży w jego kompetencjach, czyli edukowanie grupy podopiecznych zgodnie z podstawami programowymi. Jest to możliwe dzięki przygotowywaniu uczniów z różnych przedmiotów wraz z systematycznym sprawdzaniem nabytej wiedzy poprzez organizację egzaminów i testów. Co więcej, osoba na tym stanowisku musi pamiętać o realizacji podstawowych i tradycyjnych funkcji szkoły, czyli opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej. Ponadto, jak można się spodziewać, do obowiązków nauczyciela należą pozostałe zadania, które najlepiej posiadać na osobnej liście i odnotowywać, które zostały zrealizowane, a które wciąż czekają.

Samo podjęcie pracy wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sam początek kariery, podobnie jak w przypadku wielu innych profesji, tak i tutaj będzie stanowił staż kierunkowy. Jest on możliwy do odbycia po ukończeniu uczelni wyższej. Później natomiast nauczyciel zyskuje możliwość awansu i objęcie stanowiska takiego jak nauczyciel kontraktowy. Następnym etapem jest nauczyciel mianowany, a ostatnim – dyplomowany. Stażystę od najwyższego szczebla edukacyjnego w tej profesji dzieli 9 lat ciągłej nauki i rozwoju.

ile zarabia nauczyciel
fot. pixabay.com

Ile zarabia nauczyciel? Wynagrodzenie nauczyciela

W wielu firmach stopień, który posiadamy, wpływa bezpośrednio na wysokość wynagrodzenia. Nauczyciel nie odbiega od normy – tutaj również ogromną rolę gra stopień awansu zawodowego. Innej wypłaty może spodziewać się stażysta, a innej nauczyciel dyplomowany. Wiele badań oraz statystyk postanowiło uśrednić wartość wynagrodzenia w zakresie tego zawodu. Stażysta nauczyciel może spodziewać się wypłaty 2000 zł brutto w skali miesiąca, kontraktowy – 2500 zł brutto, mianowany – 3000 zł brutto, natomiast dyplomowany 3700 zł brutto.

Jak wspomnieliśmy powyżej, warto mieć świadomość jeszcze przed rozpoczęciem kształcenia w tym kierunku, że nauczyciel jest zawodem, o który coraz trudniej na rynku pracy. Wiele osób wykształconych pedagogicznie nie może znaleźć zatrudnienia z wielu różnych powodów. Praca jest coraz trudniej dostępna, przez co osłabia się płynność finansowa i pojawia się wiele stresu.

nauczyciel zarobki
fot. pixabay.com

Ścieżka edukacyjna nauczyciela. Jak zostać nauczycielem?

Najważniejszym etapem edukacyjnym w przypadku osób, które chcą zostać nauczycielami, jest ukończenie uczelni wyższej. Do objęcia zawodu konieczne jest skończenie studiów oraz posiadanie odbytego kursu pedagogicznego. Oczywiście, można podjąć się studiów pięcioletnich, po których zyskamy stopień magistra. Do naszej dyspozycji pozostaje wybór konkretnej placówki, w której następnie będziemy odbywać naszą pracę.

Podczas podążania ścieżką zawodową nauczyciela trzeba mieć świadomość, że musimy przestrzegać ogólnych zasad moralnych. To praca zazwyczaj z młodymi ludźmi, którym należy przekazać odpowiednie wartości, dlatego samemu trzeba kierować się odpowiednim podejściem. Co więcej, dużym ułatwieniem w zawodzie staje się charyzma – dzięki niej można zyskać autorytet w dużej grupie.