nauczyciel co robi

Nauczyciel jest osobą wykwalifikowaną, która w dniu codziennym prowadzi zajęcia wychowawczo-dydaktyczne w różnych placówkach szkolnych. Jego wykształcenie umożliwia pracę w różnych miejscach oświaty, czyli zarówno w szkołach podstawowych, liceach, technikach i innych pochodnych. Co więcej, nauczyciel może pracować także w szkołach wyższych. Czym jeszcze zajmuje się osoba na tym stanowisku? Co należy do obowiązków nauczyciela? Odpowiadamy na to i wiele innych pytań w poniższym artykule.

Obowiązki nauczyciela. Co robi w dniu codziennym w pracy?

Do obowiązków nauczyciela należy przede wszystkim wspomniane powyżej prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w placówkach oświatowych. Co ciekawe, w przypadku osoby, która podejmuje się pracy w szkołach wyższych, nie ma obowiązku posiadania wykształcenia pedagogicznego. Jest to jednak coś, co będzie niezbędne w wykonywaniu zawodu w szkole podstawowej lub liceum. 

Co jeszcze należy do obowiązków nauczyciela? Realizacja funkcji szkoły, czyli dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Jednocześnie nauczyciel musi pamiętać o wykonywaniu własnych zadań, które są związane z jego stanowiskiem. Obowiązkiem, o który w szczególności należy dbać, jest wsparcie uczniów podczas ich rozwoju oraz kształtowanie w nich obywatelskiej postawy.

Sama profesja nauczyciela wiąże się z przejściem kilku etapów, a ich rozpoczęciem jest odbycie stażu. W kolejnym etapie można zostać nauczycielem kontraktowym, mianowanym i dyplomowanym. Pokonywanie ich to nie lada wyzwanie, ponieważ wymaga to spełnienia określonych zasad prowadzących do uzyskania awansu. Osiągnięcie najwyższego szczebla w karierze nauczycielskiej to co najmniej 9 lat ciągłej edukacji i rozwoju.

nauczyciel czym się zajmuje
fot. pixabay.com

Nauczyciel. Jak nim zostać? Co trzeba zrobić?

Na wstępie należy zaznaczyć coś, co z pewnością każdy wie: nauczyciel, aby móc wykonywać swój zawód, musi ukończyć szkołę wyższą. Wybór placówki pozostaje do jego dyspozycji – może to być szkoła pedagogiczna, która specjalizuje się w kształceniu przyszłych nauczycieli, a może to być uniwersytet.

W ścieżce nauczyciela istotne jest to, by przestrzegać podstawowych zasad moralnych. Jeśli chodzi o umiejętności, które będą przydatne podczas tego zawodu, wymienić można charyzmę – w ten sposób dana osoba nie będzie miała problemu ze zbudowaniem swojego autorytetu w zespole.

Jeśli chodzi natomiast o samą ścieżkę edukacyjną, studia nauczycielskie wiążą się z podjęciem 5 lat nieprzerwanej nauki. Nie można nauczać w szkole, nie mając stopnia magistra – jest to zatem niezbędny warunek, by móc pracować w zawodzie.

czym się zajmuje nauczyciel
fot. pixabay.com

Praca nauczyciela. Jak wygląda?

Obowiązki nauczyciela to jedno, inną sprawą jest to, jak praca wygląda w rzeczywistości. Odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, czyli klasach, aulach czy salach wykładowych. Warunki powinny pozwalać na optymalne wykorzystanie narządu głosu. Warto wspomnieć jednak o tym, że wśród nauczycieli często zdarzają się choroby krtani oraz ogólne problemy z głosem. 

Wśród czynników, które należy zapewnić nauczycielowi podczas pracy, by wykonywanie obowiązków było realne i przyjemne, jest zadbanie o odpowiednią wilgotność pomieszczenia, temperaturę powietrza, jego ruch oraz ogólne zapylenie w pomieszczeniu. Bardzo niekorzystny jest natomiast hałas, który jednak w tej roli zdarza się niebywale często.

Nauczyciele z reguły pracują w warunkach, które narażają ich struny głosowe oraz gardła na choroby, ponieważ pomieszczenia są zazwyczaj wyposażone w kaloryfery ogrzewające powietrze. Wilgotność powietrza z tego względu rzadko kiedy przekracza 45%, przez co trzeba zadbać o ogólną profilaktykę, by zapobiegać wszelkim zaburzeniom.

Zarobki nauczyciela. Ile zarabia nauczyciel?

Podstawą wynagrodzenia przeciętnego nauczyciela jest wypłata zasadnicza. Zależy ona od kilku czynników, a wśród nich przede wszystkim kwalifikacje oraz awans. Całość jest uzupełniania dodatkami, które są uzależnione od sytuacji danej osoby lub miejscowości, w której pracuje – niekiedy ich wysokość jest ustalana odgórnie przez samorządy.

Niemniej jednak, średnie wynagrodzenie najwyższego stopnia nauczycielskiego to ok. 4000 zł brutto.