ile zarabia masażysta

Coraz częściej wybieranym zawodem przez młodych ludzi w trakcie dobierania swoich preferencji oraz ścieżki edukacyjnej staje się masażysta. To osoba, która na co dzień podejmuje się zabiegów oraz masaży wśród swoich klientów, dbając o ich najwyższy komfort podczas usługi oraz o dobór odpowiedniego programu względem możliwości zdrowotnych oraz zaleceń lekarza. Jakiego wynagrodzenia można spodziewać się na tym stanowisku? Ile zarabia masażysta? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Poznaj zawód masażysty. Kim jest i co robi?

Jak sama nazwa mówi, masażysta jest osobą, która każdego dnia w trakcie codziennych obowiązków zawodowych podejmuje się przeprowadzania różnych zabiegów manualnych, których celem jest widoczna poprawa stanu zdrowia pacjenta. Choć samo wykonanie masażu z pozoru wydaje się dość proste i nieskomplikowane, to jednak praktyka pokazuje, że niezbędna jest szeroka wiedza teoretyczna na temat budowy ciała ludzkiego, dzięki której możliwe jest dobranie odpowiednich ruchów, które nie zrobią nikomu krzywdy.

Profesja masażysty nie jest w żaden sposób skodyfikowana, jednak nie oznacza to absolutnie, że każda przypadkowa osoba z ulicy jest w stanie wykonywać ten zawód. Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, które pozwoli na uzyskanie jak najwyższej jakości świadczonych usług, a tym samym – na szybsze budowanie własnej bazy klientów.

ile zarabia masażysta
fot. pixabay.com

Edukacja. Co zrobić, żeby zostać masażystą?

Aby móc obrać tę ścieżkę zawodową, ważne jest, by podjąć się odpowiedniego kształcenia. Pomocne stają się zatem oferty sugerowane przez szkoły policealne. Edukacja w placówce tego typu to zazwyczaj 2 lata intensywnych kursów, które zakończone zostają odpowiednim certyfikatem.

Istnieje alternatywna możliwość, jaką są studia licencjackie z zakresu fizjoterapii, jednak nie ma takiego obowiązku – w zupełności wystarczy przygotowanie policealne wraz z odpowiednimi kursami czy szkoleniami, które będą podnosić kwalifikacje z roku na rok. Wśród najczęściej wymienianych technik masażu, które mogą stać się specjalizacją danej osoby, wyróżniamy:

  • klasyczny – masaż tego typu rozluźnia mięśnie oraz tkanki, stosowany jest z reguły w przypadku schorzeń ortopedycznych czy neurologicznych, jest najpopularniejszy na rynku w ostatnich latach
  • rehabilitacyjny – do wykonywania tego typu usługi niezbędne są właściwe kwalifikacje potwierdzające wiedzę i umiejętności z tego obszaru, wykonywanie możliwe jest przez wykształconych fizjoterapeutów, którzy regulują przede wszystkim zwyrodnienia stawów, kręgosłupa oraz urazy mięśni
  • kosmetyczny – usługa, której celem jest wyszczuplenie sylwetki klienta, redukcja widocznego cellulitu wraz z jednoczesnym ujędrnieniem skóry
  • sportowy – specjalizacja, która zajmuje się masażami dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, których mięśnie potrzebują rozluźnienia oraz profesjonalnego traktowania.
wynagrodzenie masażysty
fot. pixabay.com

Uprawnienia masażysty

Po zakończeniu szkoły policealnej każda osoba otrzymuje tytuł, jakim jest technik masażysty. Dwuletnia edukacja pozwala na wykonywanie masażu leczniczego, na co każdy otrzymuje odpowiedni certyfikat potwierdzający kwalifikacje. Warto mieć na uwadze regulacje prawne względem zawodu masażysty, które mówią o tym, że osoby, które podjęły się kursów i szkoleń bez zakończenia nauki w postaci szkoły policealnej, nie mają możliwości wykonywania rehabilitacji u pacjentów.

Ile zarabia masażysta? Średnie zarobki masażysty

Masażysta jest dość popularnym zawodem – w ostatnich latach zdecydowanie nie brakuje miejsc pracy dla osób podejmujących się tej profesji. Stanowiska można szukać przede wszystkim w państwowych szpitalach, placówkach prywatnych, sanatoriach, SPA czy miejscach zajmujących się rehabilitacjami. Mediana wynagrodzenia masażysty według raportów z różnych źródeł przyjmuje, że wynosi 2800 zł brutto. Wiele zależy jednak od czynników, które u różnych masażystów będą różnie wypadać, w tym między innymi rodzaj umowy, czy jest to własny biznes czy praca w czyimś salonie, miejscowość, a także prestiż miejscówki.