optyk ile zarabia

Wzrok w dzisiejszych czasach pogarsza nam się nawet z dnia na dzień. Wciąż używamy telefonów, komputerów, oglądamy telewizję, zapominając, że niebieskie światło jest szkodliwe dla naszych oczu. Często też mamy smartfon w rękach przed samym pójściem spać, co niekorzystnie wpływa na wzrok. Problem z pozoru może dotyczyć młodych ludzi, jednak zdarza się w coraz większej ilości przypadków. Zwiększone zostaje zapotrzebowanie na tworzenie okularów, dzięki czemu zawód optyka jest perspektywiczny i coraz bardziej potrzebny. Co można robić na tym stanowisku w dniu codziennym? Ile zarabia optyk? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań poniżej.

Zacznijmy od początku. Kim jest optyk?

Problemy dotyczące wady wzroku w Polsce docierają do różnych grup wiekowych. Największy odsetek jest wśród osób w wieku produkcyjnym, jednak niedużo różnią się osoby starsze. Do całości statystyk dołączmy jeszcze dzieci, a całość wskaże nawet miliony osób, które borykają się z problemami optycznymi. To jednocześnie daje miliony par okularów, które należy stworzyć, dopasować, a później wymieniać czy naprawiać. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na to, że zawód optyka staje się niezbędny i konieczny, by móc prawidłowo funkcjonować w dniu codziennym.

Do najpopularniejszego rodzaju optyka należy optyk okularowy – to osoba, którą spotkamy w salonie i poprosimy o dobranie odpowiednich okularów. Specjalizacja na tym stanowisku dotyczy tworzenia szkieł niezbędnych przy okularach zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Co więcej, codzienne obowiązki optyka dotyczą także obsługi klienta, z którym będzie miał do czynienia na każdym kroku. Warto zatem mieć na uwadze dbanie o kompetencje społeczne, dzięki którym praca stanie się łatwiejsza.

Należy wspomnieć przede wszystkim fakt, że optyk nie bada wzroku. Działanie tego typu to kompetencja specjalisty, jakim jest okulista. Do optyka należy udać się po odbytej wizycie u okulisty, jeśli stwierdził wadę wzroku. Całe spotkanie powinno zakończyć się wystawieniem recepty na konkretne szkła okularowe, która zostanie następnie przekazana optykowi do realizacji. W salonie optycznym można wykonać badania, jednak wyłącznie komputerowe. Trzeba mieć jednak świadomość, że ich dokładność jest niewielka, dlatego powinny stanowić jedynie potwierdzenie recepty, którą otrzymamy od okulisty.

wynagrodzenie optyka
fot. pixabay.com

Zarobki optyka. Ile można zarobić jako optyk?

To pytanie, na które zdecydowanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od czynników, wśród których wymienić można rodzaj umowy, miejscowość pracy czy prestiż samej placówki. Pewnym jest, że na umowie o pracę zarobimy zdecydowanie mniej niż na umowie zlecenie czy o dzieło ze względu na koszt, jaki pracodawca poniesie. Im większy prestiż miejsca, w którym pracujemy, tym większa stawka będzie oferowana przez właściciela. Co więcej, duże znaczenie ma także doświadczenie – zazwyczaj idzie ono w parze ze wzrostem wynagrodzenia.

Zdecydowanie największych stawek można spodziewać się w pracy na własną rękę, czyli otwierając swój salon optyczny. O ile średnie wynagrodzenie optyka w czyimś miejscu pracy waha się pomiędzy 2500-3000 zł miesięcznie, o tyle we własnym – może wynieść dużo więcej.

ile zarabia optyk
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać cenionym optykiem?

Aby w ogóle móc rozpocząć karierę w tym zakresie, trzeba mieć odpowiednie etapy edukacyjne za sobą. Może to być ukończenie technikum lub szkoły policealnej o odpowiednim profilu, a mogą to być studia kierunkowe. Te ostatnie gwarantują najszerszą wiedzę z danego zakresu, dzięki czemu stanowią doskonałą podstawę do rozwoju. Co więcej, wykształcenie wyższe to coś, co pozwala na zwiększenie autorytetu w oczach zarówno pracodawcy, jak i potencjalnych klientów we własnym salonie. 

Do czynników pozaedukacyjnych, które mają wpływ na sukces w zawodzie optyka, należą zdolności manualne. Są one niezbędne podczas tworzenia okularów, dlatego warto o nie dbać od samego początku i stawiać na rozwój w tym zakresie.