youtuber co robi

W dzisiejszych czasach technologia jest na najwyższym poziomie zaawansowania, nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi chce wykorzystać ten fakt na posiadanie pracy, która wiąże się bezpośrednio z zarabianiem przez Internet. Jednym ze stanowisk, które wciąż budzą największe zainteresowanie, jest YouTuber. Czym zajmuje się taka osoba? Co musi wiedzieć przed podjęciem pracy oraz czego może spodziewać się w dniu codziennym jako obowiązków? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Kim tak właściwie jest YouTuber?

To nikt inny, jak osoba, która swój czas i energię w dniu codziennym poświęca na tworzenie, nagrywanie i montowanie filmików, które następnie znajdą się na koncie publicznym na portalu YouTube. Nie jest to wymyślone stanowisko – należy do listy oficjalnych zawodów. Zajęcie to samo w sobie wykształciło się z roli serwisu. YouTube gra potężną rolę w kwestii samego marketingu internetowego, a główną różnicą pomiędzy tym portalem a pozostałymi w wyszukiwarce jest możliwość zamieszczania treści w postaci filmików.

Specjaliści do spraw marketingu powoli zaczynają zauważać, że to właśnie YouTube staje się przyszłością w kwestii strategii marketingowej firmy czy nawet samego kontaktu z potencjalnymi klientami. Większość YouTuberów to osoby prywatne – nie firmy czy duże korporacje, marki. Wiele z nich stawia na publikację różnych filmików w sieci, co staje się dla nich pomysłem na swoje życie oraz zarabianie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że YouTuber jest człowiekiem-orkiestrą – musi zadbać o mnóstwo czynników wpływających na atrakcyjność przekazu tworzonego w serwisie.

Jest zatem jednocześnie pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, reżyserem, operatorem, montażystą całości, a także scenarzystą. Mnóstwo obowiązków spada w tym przypadku na jedną osobę, dlatego należy mieć świadomość, że to zadanie tylko z pozoru należy do najłatwiejszych – w praktyce potrafi niejedną osobę przerosnąć.

zawód youtubera co robi
fot. pixabay.com

Jak zostać YouTuberem?

Aby zostać YouTuberem, należy przede wszystkim mieć odpowiedni pomysł na siebie. Jest to kluczowe, ponieważ istnieje mnóstwo osób bez więszkego planu na rozwój swojego kanału, przez co tkwią w martwym punkcie przez wiele tygodni. Pomysł to jednak dopiero początek – następnie należy przejść do jego realizacji. Trzeba zatem mieć zdolności reżyserskie oraz potrafić kreatywnie myśleć nad różnymi kwestiami, by móc wyróżnić się na tle konkurencji.

W dzisiejszych czasach jest ona ogromna, zwłaszcza w serwisie, jakim jest YouTube. Nie wystarczy już pokazywać swojego codziennego dnia, aby zainteresować tłumy – trzeba wpaść na oryginalny, ciekawy pomysł, dzięki któremu ludzie będą dzielić się między sobą Twoimi treściami. Pewnym jest, że na początku filmiki nie będą dorównywać tym najlepszym graczom na rynku, jednak z czasem można nabrać praktyki i doświadczenia. Ważne jest wypracowanie swojego stylu – można inspirować się innymi twórcami na YouTubie, jednak koniec końców trzeba się wyróżnić czymś “swoim”.

Jest to istotne, ponieważ często artyści zapominają o tym i tworzą coś, co spodobało im się na innych kontach, powielając ten sam content. W ten sposób można jednak pożegnać się z sukcesem, ponieważ po pierwsze staniemy się tacy sami jak ktoś inny, a po drugie możemy zostać oskarżeni o plagiat. Nasi obserwatorzy, jeśli już się znajdą, są czujni i z pewnością prędzej czy później zauważą podobieństwo.

co robi youtuber
fot. pixabay.com

Ile zarabia YouTuber?

Wynagrodzenie, które otrzymuje YouTuber jest wprost proporcjonalne do popularności kanału oraz publikowanych treści. Na początku nie można jednak liczyć na duże pieniądze, ponieważ graniczy to z cudem – najpierw trzeba zadbać o kanał, wrzucać wartościowe filmiki i dopiero wtedy liczyć na współprace z markami.

Średnie zarobki YouTubera mogą wahać się w Polsce od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w skali miesiąca. Zdarzają się jednak takie osoby, które w ciągu jednego miesiąca mogą zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy, jednak trzeba brać pod uwagę brak stabilności w takim działaniu i raczej przypadkowe zlecenia niż stałe, comiesięczne współprace.