zawód youtubera co robi
fot. pixabay.com

W dzisiejszych czasach to media rządzą światem. Coraz częściej szukamy zatrudnienia jako marketerzy, specjaliści on internetowych dóbr – a nalezy do nich także osoba montująca filmiki, czyli nikt inny jak YouTuber. Osoba na tym stanowisku ma pomysł na to, co pokazać światu i robi to za pomocą treści w postaci nagrań. Co zrobić, żeby osiągnąć sukces i stać się popularnym YouTuberem? Czy potrzebne do tego są jakieś specjlalne zdolności lub uwarunkowania? Odpowiadamy.

YouTuber, czyli kto?

Osoba, która zajmuje się tworzeniem filmików i udostępnianiem ich na swoim kanale w sieci, to nikt inny jak YouTuber. Na tym stanowisku trzeba dbać przede wszystkim o własny wizerunek. Do codziennych obowiązków YouTubera należy wymyślanie tematów na kolejne filmiki, dbanie o content, który wpływa na kanał, montowanie całości, nagrywanie, szukanie oryginalnych rozwiązań, które wyróżnią na tle konkurencji.

W dzisiejszych czasach YouTuber nikogo już nie zaskakuje jako stanowisko pracy – jednak konkurencja jest na tyle ogromna, że trudno jest się przebić i osiągnąć sukces. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że pracując na tym stanowisku, musimy jednocześnie ogarniać mnóstwo rzeczy. Co więcej, niezbędne są także dodatkowe wydatki w postaci wynajmu studio, odpowiedniego sprzętu i innych podobnych.

Należy mieć to na uwadze, ponieważ często zapominamy, że jest to praca jak każda inna. YouTuber wcale nie leży plackiem na plaży, nagrywając swój dzień – chyba że jest celebrytą, jednak wówczas mija się to z opisywanym zawodem.

co zrobić żeby zostać youtuberem
fot. pixabay.com

Jak można zostać YouTuberem?

Pytanie zatem brzmi, co zrobić, żeby podbić scenę YouTube i stać się sławnym twórcą ciekawych filmików? Przede wszystkim: trzeba mieć pomysł. Bez niego ani rusz! Musisz jasno określić, jakie treści chcesz publikować. Coraz częściej mówi się o specjalizacji i że należy iść w tę stronę, bo jak jest się do wszystkiego, to jest się do niczego. Nie jest to jednak do końca prawda – wciąż istnieje mnóstwo kanałów lifestylowych, w których tematyka jest mocno zróżnicowana.

Nie ma zatem jednej zasady co do sukcesu danego tematu – wszystko zależy od Ciebie, Twojej pomysłowości i osobowości. Jeśli masz świetne poczucie humoru, talent, o którym powinni dowiedzieć się inni – powinieneś wypróbować przedstawienia tego na dużym ekranie, jakim jest serwis YouTube. Czasami obserwatorów można zjednać, tworząc swoją społeczność, a niekoniecznie oryginalny content.

Bądź jakiś, nie byle jaki

Zasada jest prosta: trzeba być jakimś. Nie można być nijakim, bo wtedy zniknie się w tłumie pozostałych twórców, którzy czymś się wyróżniają między sobą. Co więcej, jako YouTuber powinieneś cechować się ciągłą chęcią polepszania swoich umiejętności oraz możliwości swoich filmów. To klucz do sukcesu, bo każdy twórca internetowy stawia na ciągły rozwój – musisz zatem liczyć się z tym, że Ciebie też to czeka, w innym przypadku pozostaniesz daleko w tyle za konkurencją.

Musisz zadbać także o otoczenie, w którym nagrywasz swoje filmiki. Niezależnie od tego, czy będzie to Twoje mieszkanie, specjalne studio czy plaża na Zanzibarze – musi być estetycznie i przyjemnie dla oka. Profesjonalizm powinien być Twoim drugim imieniem! Liczy się przede wszystkim dobre światło, odpowiednie tło (świetnie sprawdzają się zielone elementy w postaci np. żywych roślin) i dostosowanie swojego ubioru do panujących warunków.

jak zostać youtuberem
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie YouTubera. Ile zarabia?

Jedna z ważniejszych kwestii w przypadku pracy, czyli zarobki. Jako YouTuber masz ogromne możliwości zarobkowe, które oscylują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali jednego miesiąca. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ takie wynagrodzenie zobaczymy na swoim koncie bankowym dopiero w momencie, w którym nasze konto stanie się ciekawe i popularne. Niezbędne jest zatem nieustanne dbanie o content i przyciąganie nowych obserwujących, by móc iść naprzód i zarabiać duże pieniądze. Niejednokrotnie zdarza się, że trafimy w algorytm i wtedy pojawią się nowe osoby, które będą chciały nas obserwować i widzieć każdy nowy filmik – trzeba jednak mieć świadomość, że zdecydowanie częściej będzie to zależało od naszej ciągłej pracy.