dermatolog zarobki

Pierwszą osobą, do której się udajemy, gdy pojawiają się piewrsze problemy skórne, jest dermatolog. Kim on właściwie jest? To lekarz wyspecjalizowany w zakresie chorób skórnych, niosących ulgę każdemu, kto boryka się z kłopotami w tym zakresie. Jego codziennym obowiązkiem będzie przede wszystkim diagnozowanie tychże problemów wraz z wdrażaniem leczenia, które ma być ich rozwiazaniem na dłuższą metę. Ile jednak może zarobić dermatolog? Jakie jest jego średnie wynagrodzenie w skali miesiąca? Sprawdź informacje, które mogą przydać Ci się podczas nowej drogi zawodowej, i wiedz od samego początku, na czym stoisz!

Dermatolog – kim on jest?

Zanim przejdziemy do zarobków, warto wspomnieć kilka słów o tym, kim właściwie jest dermatolog i jakie są jego codzienne obowiązki. Najważniejszym aspektem tej pracy jest zdecydowanie pierwsza wizyta pacjenta u specjalisty. To bowiem w tym momencie zachodzi interakcja na linii pacjent-lekarz oraz zdiagnozowanie potencjalnego problemu skórnego, a wraz z tym – wdrożenie niezbędnego do poprawy stanu skóry leczenia. Podczas pierwszej wizyty dermatolog ma za zadanie przyjrzeć się gołej skórze pacjenta i ocenić jej stan, jednak w niektórych przypadkach niezbędne będzie użycie dermatoskopu.

To nic innego, jak urządzenie, które działa podobnie do zwykłej lupy – jego zadaniem jest przybliżenie całego obrazu wycinka skóry, by lekarz dermatolog miał możliwość obejrzenia jej z bliska oraz zweryfikowanie istniejącego problemu. Dermatoskop pozwala na sprawdzenie kłopotu oraz postawienie diagnozy, dzięki powiększeniu pola widzenia. Niejednokrotnie będzie zdarzać się, że w codziennym dniu pracy dermatolog będzie musiał polegać na doświadczeniu oraz własnej nabytej wiedzy. Niektóre problemy skórne – właściwie ich większość – będzie jedynie konsekwencją innych chorób bądź bakterii w organizmie.

Dlatego częstym scenariuszem jest zlecenie dalszych badań, w tym między innymi wymazu ze skóry, sprawdzenie poziomu hormonów czy badanie mykologiczne w przypadku podejrzenia grzybicy, a dopiero później wdrożenie niezbędnego do pozbycia się problemu leczenia. Tym samym trzeba mieć ogromne zaplecze teoretyczne, ale także praktyczne i duże doświadczenie w zawodzie, by umieć ocenić potencjalne zagrożenie zdrowia pacjenta i wprowadzić odpowiednie leczenie zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby skóry.

dermatolog wynagrodzenie
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie dermatologa – ile zarabia?

Jak zostało powiedziane na samym początku artykułu, dermatolog będzie ściśle związany z dziedziną medyczną, jaką jest dermatologia. To w tym zakresie będziemy zajmować się głównie schorzeniami skóry, jej nieprawidłowościami. ale też aspektami związanymi z włosami czy paznokciami. Co jednak spośród tych obowiązków staje się nadrzędne? Otóż jak można się spodziewać, reakcja na wszelkie wady organizmu, który przejawia je poprzez skórę, a wraz z nią – wszelkie nieprawidłowości.

Na dzień dzisiejszy warto wspomóc się danymi statystycznymi, które uwzględniają zarówno najniższe, jak i najwyższe zarobki na stanowisku dermatologa. Mediana wynosi 5400 złotych brutto miesięcznie. Widełki jednak są dość zróżnicowane, bo zaczynają się od 3700 złotych, a kończą – nawet na 8000 złotych miesięcznie. Jednak na wysokość wynagrodzenia dermatologa wpływ ma mnóstwo różnych czynników, w tym między innymi miejsce pracy i jego prestiż, miejscowość, a także doświadczenie oraz długość stażu.

dermatolog ile zarabia
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać dermatologiem?

Oczywistym jest, że w przypadku zawodów medycznych, niezbędne będzie odpowiednie wykształcenie. Tym samym, żeby zostać cenionym dermatologiem, trzeba będzie udać się na wyższą uczelnię medyczną i ukończyć odpowiedni kierunek wraz ze specjalizacją, a dopiero później uzyskać możliwość uprawiania zawodu jako dermatolog. Studia w tym przypadku będą trwały nieco dłużej, bo aż sześć lat – czyli o co najmniej rok dłużej niż w sytuacji, w której podjęlibyśmy się studiów z zakresu humanistyki czy pozostałych kierunków.