dermatolog opis zawodu

Dermatolog to nikt inny, jak lekarz specjalista, który podczas codziennego dnia pracy ma za zadanie stawianie diagnoz oraz wdrażanie odpowiedniego leczenia w kwestii zmian skórnych. Sama dermatologia, czyli dział medycyny, w którym obraca się wspomniana osoba, zajmuje się chorobami skóry, a powiązanymi dziedzinami stają się kosmetologia oraz wenerologia. Czym jeszcze zajmuje się dermatolog? Jakie są jego obowiązki podczas codziennego dnia pracy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi czekają w najnowszym artykule.

Dermatolog – opis zawodu

Przede wszystkim warto wiedzieć, czym w ogóle zajmuje się dermatolog. Pierwsza wizyta u tego specjalisty przebiega na przyglądaniu się przez lekarza niepojącym zmianom skórnym gołym okiem, jednak nieraz będzie się to wiązać z użyciem dermatoskopu, dzięki któremu można przyjrzeć się całości nieco bliżej. Urządzenie tego typu posiada wbudowaną lampkę, która dodatkowo powiększa pole widzenia, działając tym samym podobnie do lupy. Dermatolog dzięki temu ma możliwość zobaczenia wybranego kawałka skóry w dużym powiększeniu.

Gdy lekarz ma podejrzenie, że choroba czy zmiana skórna została wywołana przez bakterie, najprawdopodobniejszą opcją podjętą przez specjalistę będzie zlecenie wymazu ze skóry. Najpopularniejszą chorobą jest grzybica – wówczas zleconym badaniem będzie mikrobiologiczne, nazywane inaczej mykologicznym. Możliwym scenariuszem będzie także skierowanie na badania krwi oraz sprawdzenie poziomu hormonów, w przypadku chociażby trądziku o podłożu hormonalnym. Dermatolog musi zatem mieć duże zaplecze teoretyczne, by wiedzieć, z czym wiążą się choroby i umieć podjać odpowiednie kroki.

Do jego głównych obowiązków należy przede wszysktim badanie skóry i szukanie ewentualnych przyczyn nieprawidłowości w tym, jak się prezentuje. Co warto zatem wiedzieć, to to, że każda taka choroba wcale nie musi wynikać z wad samej skóry i jej funkcjonowania. Bardzo często będzie to następstwo wielu innych chorób, dlatego trzeba wiedzieć, że wszelkie badania oraz diagnozy będą w pewien sposób koordynowane między kilkoma specjalistami, gdy zajdzie potrzeba tego typu.

dermatolog pierwsza wizyta
fot. pixabay.com

Dermatolog – jak zostać?

W przypadku zawodów związanych z medycyną droga do osiągnięcia sukcesu jest jedna. Przede wszystkim pierwszym krokiem powinno być ukończenie wyższej uczelni medycznej na konkretnym kierunku oraz specjalności, która nas interesuje. Dotyczy to nie tylko dermatologa, ale także pozostałych specjalistów z zakresu medycyny. Studia medyczne, co warto wiedzieć, trwają około 6 lat – to o rok dłużej niż w przypadku pozostałych branż, w postaci humanistycznej, techincznej czy przyrodniczej.

Prawo do wykonywania zawodu, a tym samym możliwość zarabiania na nim, otrzymuje się dopiero po ukończeniu danego kierunku. Całość edukacji obejmuje zarówno praktyczne aspekty, jak i zajęcia teoretyczne, z czego tych drugich jest zdecydowanie więcej. Można tę drogę przyrównać do aplikatury prawniczej, która wymaga bardzo podobnego postępowania – dopiero zakończenie edukacji daje możliwość pracy w zawodzie, wcześniej nie ma takiej możliwości.

dermatolog co robi
fot. pixabay.com

Dermatolog – wynagrodzenie

Dziedzina, w jakiej porusza się lekarz dermatolog, to jak wspomnieliśmy dermatologia. Branża ta zajmuje się przede wszystkim schorzeniami skóry, włosów, paznokci oraz innych wad związanych z tym zakresem. Najważniejszym aspektem jednak jest zajmowanie się wadami organizmu, które objawiają się poprzez skórę i jej nieprawidłowości. Ile jednak może zarobić lekarz dermatolog w trakcie miesiąca swojej pracy? Otóż na ten moment dane statystyczne wykazują, że specjalista tego typu może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 5400 złotych brutto w skali miesiąca. Widełki jednak, jak w przypadku wielu innych profesji, dość mocno się wahają i wynoszą od 3700 złotych do 8000 złotych brutto. Na całość wynagrodzenia składa się wiele różnych czynników, w tym między innymi miejscowość, w której odbywamy prace, a także staż jej wykonywania.