dermatolog studia

Lekarz, który zajmuje się chorobami skóry, stawiając odpowiednie diagnozy, a także wdrażając niezbędne do poprawy stanu cery leczenie, to nikt inny, jak dermatolog. Działa na co dzień w zakresie dziedziny medycyny, jaką jest dermatologia – świadczy to zatem o tym, że obowiązki jego pracy będą obracać się wokół chorób skóry, natomiast ściśle związanymi z tym tematem dziedzinami stają się kosmetologia, a także wenerologia. Co zrobić, żeby zostać dermatologiem? Jakie studia trzeba ukończyć i czy niezbędne będą jakieś konkretne kursy lub szkolenia? Zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania w naszym najnowszym artykule poniżej. Zapraszamy do czytania! 

Kim jest i co robi dermatolog?

Zacznijmy od początku, a zatem od tego, kim właściwie jest dermatolog i jakie obowiązki są zaliczane do jego pracy w codziennym życiu zawodowym. Otóż najważniejszym aspektem staje się zazwyczaj pierwsza wizyta pacjenta u tego specjalisty. To wtedy bowiem lekarz przygląda się powstającym zmianom skórnym gołym okiem, a w razie potrzeby używa dermatoskopu. To urządzenie, które skutecznie ułatwia przyjrzenie się problemowi z bliska. Posiada wbudowaną lampkę, którą można przyrównać do lupy, ponieważ przypomina ją swoim działaniem – powiększa pole widzenia, dając możliwość spojrzenia na zmiany skórne pod nieco bliższym kątem.

Duże powiększenie pozwala także na sprecyzowanie problemu oraz podjęcie skutecznego leczenia. Dermatolog powinien posiadać szeroką wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, by móc ocenić, czego spodziewać się po zmianach skórnych. Tym samym zdarzać się będą przypadki, w których zmiana skórna mogła zostać wywołana poprzez bakterię – wtedy najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie działania w postaci zlecenia badania na zasadzie wymazu ze skóry. Częstym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci do dermatologa, jest grzybica. Wówczas, przy podejrzeniu tego zakażenia, należy podjać kroki w postaci badania mykologicznego inaczej zwanym mikrobiologicznym.

Co więcej, dermatolog podczas codziennej pracy ma możliwość skierowania swoich pacjentów na badania krwi lub sprawdzenie poziomu hormonów – dzieje się tak w przypadku podejrzenia choroby na tle hormonalnym, co dotyczy najczęściej trądziku. Jak wspomnieliśmy powyżej, najważniejsze będzie duże zaplecze teoretyczne, bo to właśnie ono pozwala na podejmowanie skutecznego działania oraz reakcję w razie potrzeby. Dermatolog będzie w dniu codziennym odpowiedzialny za badanie skóry, a wraz z nim szukanie przyczyn powstałych nieprawidłowości.

dermatolog edukacja
fot. pixabay.com

Jak zostać dermatologiem?

Dla każdego, kogo fascynuje niesienie pomocy innym, ciekawą pracą może wydawać się lekarz. W omawianym przypadku zajmiemy się dermatologiem, który swoją wiedzą pomaga w uleczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Jak nim jednak zostać? Zarówno w przypadku tego konkretnego specjalisty, jak i wielu pozostałych lekarzy, ścieżka edukacyjna jest jedna: należy ukończyć wyższą uczelnię medyczną na wybranym kierunku oraz specjalizacji, która następnie pozwoli nam na wykonywanie odpowiedniego zawodu. Studia medyczne to jednak nie jest coś, co zamknie się w trzech latach – trwają one bowiem całych sześć lat, czyli o rok więcej niż w przypadku pozostałych kierunków humanistycznych, technicznych czy przyrodniczych.

Co ważne, prawo do wykonywania zawodu zostaje przyznane studentowi dopiero w momencie zakończenia nauki na uczelni wraz z uzyskaniem dyplomu potwierdzającego jego kompetencje. Studia będą obejmować zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne – w tym przypadku i jedne, i drugie będą niezbędne, by odpowiednio przygotować się do zawodu dermatologa. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przedmiotów i kierunków prawniczych – wówczas jednak należy zakończyć edukację na poziomie aplikatury prawniczej, która uprawnia do wykonywania zawodu.

dermatolog jak zostać
fot. pixabay.com

Ile zarabia dermatolog?

Dane statystyczne na dzień dzisiejszy jasno wykazują dużą rozbieżność między zarobkami dermatologów w całej Polsce. Mediana wynosi 5400 złotych brutto, jednak całość widełków rozpoczyna się od skali 3700 złotych do aż 8000 złotych w skali miesiąca.