analityk danych własna firma

Dzisiejsze czasy zmuszają wielu przedsiębiorców do podejmowania pracy zdalnej. Home office przestaje dziwić – to nieraz jedyny sposób na przetrwanie firmy w obecnych czasach, zatem wiele osób decyduje się na taką formę zatrudnienia. To właśnie w takim obszarze codziennego życia zawodowego będą obracać się analitycy danych – osoby, które cechuje nie tylko perfekcyjna obsługa komputera, ale też umiejętność wyciągania wniosków na podstawie różnych informacji o firmie. Jak prowadzić własny biznes analityczny? Co trzeba wiedzieć o samym stanowisku, by poradzić sobie na rynku wśród konkurencji? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Kim jest i czym zajmuje się analityk danych?

Pewnym jest, że w dzisiejszym rozwijającym się rynku właściwie w każdym sektorze analiza danych staje się nieodłącznym elementem codzienności. To właśnie dzięki temu działowi firma ma możliwość istnienia oraz ciągłego rozwoju, dzięki czemu zawsze będzie o kilka kroków przed konkurencją. Analitycy danych są coraz chętniej poszukiwanymi pracownikami w wielu różnych środowiskach na rynku. Czym zajmują się w swojej pracy i co ma wpływ na to, że są tak pożądani?

Otóż przede wszystkim do obowiązków analityka danych należeć będzie zarówno gromadzenie różnego rodzaju informacji o firmie, w której pracuje, a następnie ich bieżąca analiza, która ma służyć udoskonaleniu wielu istniejących obecnie strategii bieznesowych, rozwojowych oraz marketingowych. Duże znaczenie ma w tym przypadku odpowiednie doświadczenie oraz wykształcenie – pracodawcy często decydują się na zatrudnienie kilku analityków danych, z czego każdy z nich jest odpowiedzialny za inną działkę. Tym samym będą osoby, którym przekazana będzie wiedza z marketingu, a także te, które zajmą się stricte rozwojem firmy w innych obszarach.

Analitycy danych są profesjonalistami w swoim zawodzie, ponieważ to właśnie przez profesjonalistów są szkoleni z zakresu analizy. Najważniejsze będzie zatem wykazanie się umiejętnością logicznego myślenia, wyciągania wniosków pod presją czasu, a także samodzielne rozwiązywanie problemów. Ważnym aspektem jest także organizacja czasu pracy. Zazwyczaj analitycy są niezależni w swojej pracy, przez co otrzymują różnego rodzaju zgłoszenia od wewnętrznych klientów w firmie, muszą zatem doskonale zorganizować swój czas, by starczyło go dla każdego.

analityk danych biznes
fot. pixabay.com

Zarobki analityka danych

W przypadku analityka danych dość trudno oszacować konkretne zarobki, których może spodziewać się w skali jednego miesiąca swojej pracy. Tak jak w przypadku wielu innych profesji, tak i tutaj wpływ na wysokość pensji ma mnóstwo różnych czynników. Zależy to między innymi od miejsca pracy, a zatem wielkości miejscowości – im większe miasto, tym wyższa pensja, ale tym samym wyższy koszt życia, o czym często zapominamy. Co więcej, znaczenie ma prestiż firmy – im bardziej znana, tym większego doświadczenia będzie wymagać od kandydatów, ale jednocześnie odpłaci się większym wynagrodzeniem.

Ważna jest zatem umiejętność obrony swoich zalet i atutów podczas rozmowy o pracę – wskazanie tego, że rzeczywiście każdy wpis w CV jest rzeczywistą prawdą. Duże znaczenie w kwestii wynagrodzenia analityka danych ma stały rozwój oraz dbanie o własne kompetencje. Należy nieustannie je poszerzać, szukając nowych rozwiązań, kursów czy szkoleń, co bezpośrednio wpłynie na wysokość zarobków – także podczas rozmów wewnętrznych z obecnym szefem, ponieważ dzięki rozwojowi zawodowemu mamy prawo prosić o podwyżkę.

Aktualne dane statystyczne wskazują, że analityk danych zarabia średnio między 2 a 10 tysięcy złotych miesięcznie. To duży rozstrzał, jednak wpływ na wynagrodzenie mają opisane powyżej czynniki.

analityk biznes
fot. pixabay.com

Jak zostać analitykiem danych?

Aby móc myśleć o podjęciu tego zawodu i założeniu własnej firmy związanej z analizą danych, należy potrafić bezbłędnie obsługiwać komputer, a wraz z nim programy stworzone z myślą o analizie oraz pakiet MS Office. To niezbędny krok, ponieważ wiele godzin pracy będzie obfitować w analizy danych w Excelu.