Ile zarabia architekt
fot.unsplash.com

Zawód architekt jest bardzo popularnym zawodem, do czego bez wątpienia przyczynia się opinia o wysokich zarobkach osób pracujących w tej branży. Dla wielu osób wysokie zarobki są tylko dodatkowym powodem, dla którego wybierają tę ścieżkę kariery, jednak dla niektórych jest to jedyna motywacja do zostania architektem.

Ile zarabia architekt?

Panuje przekonanie, że praca architekta jest bardzo dobrze płatna, dlatego wiele osób decyduje się na podjęcie jej z powodów zarobkowych. Architekci podczas pracy muszą jednak skupić się na ukończeniu projektu w terminie, a nie na tym ile godzin przepracowali. Oznacza to, że architekci często pracują o wiele więcej, niż osoby pracujące w innych zawodach, co tłumaczy wysokie zarobki. Co drugi architekt zarabia w granicach od 4500 PLN do 6850 PLN brutto, a aż 25% architektów w Polsce zarabia powyżej tej kwoty.  Na wielkość pensji wpływ mają czynniki takie jak:

  • staż pracy– specjaliści z większym doświadczenie zazwyczaj mogą liczyć na znaczni wyższe zarobki,
  • miejsce zatrudnienia– architekci pracujący dla dużych firm zarabiają więcej niż ci pracujący dla mniejszych firm,
  • region – najwięcej zarabiają architekci działający w województwach mazowieckim, pomorski, małopolskim i zachodniopomorskim.
Ile zarabia architekt
fot.unsplash.com

Ile zarabia architekt za granicą?

Mimo że zarobki architekta w Polsce są dość wysokie, to dla wielu osób okazują się być niewystarczające. Po wielu latach nauki i tysiącach złotych wydanych na uczelnie i kursy, zarobki w okolicach średniej krajowej mogą być rozczarowujące, dlatego u wielu młodych osób pojawia się pomysł wyjazdu za granice. Trzeba przyznać, że zarobki w innych krajach są zachęcające np. w Anglii średnia pensja wynosi 20000 PLN, a w Niemczech 26000 PLN brutto. W USA architekt może liczyć na pensje w wysokości aż 29000 PLN brutto.

Czy trudno znaleźć pracę w zawodzie architekta?

Architekci zatrudniani są przy praktycznie każdej większej budowie i zazwyczaj wymagane jest od nich nie tylko stworzenie projektu, ale również kontrolowanie przebiegu budowy i korygowanie ewentualnych błędów, czy niedopatrzeń. Ukończenie zlecenia często trwa kilka miesięcy, więc architekci nie muszą nieprzerwanie szukać nowych klientów, jednak czy łatwo jest znaleźć klienta? Niestety wielu fachowców w tej dziedzinie skarży się na trudności ze znalezieniem zatrudnienia ze względu na dużą ilość specjalistów w porównaniu do ilości pracodawców. Na szczęście istnieje wiele biur architektonicznych, które zapewniają swoim pracownikom stałe zatrudnienie i zarobki. Architekt może również pracować np. w salonie meblowym, w firmie zajmującej się projektowaniem wnętrz,  czy biurze urbanistycznym. Możliwe jest również założenie własnej działalności, jednak nie jest to zalecane dla młodych architektów, bez dużego doświadczenia.

Czy praca architekta jest trudna?

Zarobki architekta bez wątpienia brzmią zachęcająco, jednak czy warto podejmować tę pracę tylko ze względu na pensje? Praca architekta jest skomplikowana i wymaga umiejętności matematycznych i artystycznych oraz umiejętności planowania i dużej kreatywności. Co więcej, kariera  architekta zawiązana jest z długimi godzinami pracy i nocami spędzonymi na tworzeniu projektów, które trzeba ukończyć w określonym terminie. Studia architektoniczne również nie należą do prostych. Aby być dobrym w tym zawodzie trzeba mieć dużą wiedzą, której nie uda się zdobyć osobom, które nie uważają na zajęciach lub które zwyczajnie nie są w stanie zrozumieć danego tematu. Osoba niezainteresowana tą pracą nie będzie w stanie dobrze jej wykonywać, a co za tym idzie nie może liczyć na wysokie wynagrodzenie.  Architektura jest trudną i wymagającą dziedziną, z którą problemy mają nawet jej prawdziwi pasjonaci, dlatego przy podejmowaniu jej nie należy kierować się zarobkami.

Ile zarabia architekt
fot.unsplash.com

Jakie są obowiązki architekta?

Wysokość pensji architektów może być szokująca, jeśli nie wie się na czym polega ta praca. Wiele osób myśli, że jedynym zadaniem architektów jest szkicowanie projektów, jednak w rzeczywistości architekt ma o wiele więcej obowiązków. Nawet sama praca nad projektami jest wymagająca, ponieważ drobne błędy w obliczeniach mogą mieć ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność  budowanego obiektu, a większe błędy mogą stanowić zagrożenie dla ludzi zarówno podczas budowy,  jak i po wybudowaniu danego obiektu. Architekt musi również kontrolować sam przebieg budowy i szacować koszty.