fot.unsplash.com

Praca astronauty może być jednym z najtrudniejszych zawodów na świecie. Lecąc w kosmos możemy narażać nasze własne życie. Trzeba pamiętać, że nie lecimy na wycieczkę na księżyc tylko wybieramy się tam w celu naukowym. Do twoich zadań będzie należało nie tylko siedzenie w środku promu kosmicznego ale też utrzymanie go w dobrej kondycji technicznej. Wymogi z jakimi się spotykamy aby w ogóle dostać taką pracę są kosmicznie wysokie – praca w tej branży z pewnością nie jest dla każdego. Ile więc jesteśmy w stanie zarobić jeśli poświecimy swoje życie zawodowi astronauty?

Praca astronauty – z jakimi wymogami spotkamy się aby ją dostać?

Aby zrozumieć jak ciężko jest tak naprawdę zostać astronautą musimy zobaczyć na kryteria stawiane przez NASA czy ESA aby zostać jednym z eksploratorów kosmosu. Oprócz edukacji na niebotycznie wysokim poziomie w kierunku naukowym lub też technicznym musimy być niezwykle wytrzymani fizycznie oraz psychicznie. Większość ludzi te wszystkie wymagania mogą nieziemsko przytłaczać. Dlatego też praca astronauty jest dla najlepszych z najlepszych, gotowych poświęcić miesiące jak nie lata swojego życia jednej misji kosmicznej. Po studiach musimy też przejść praktyki i mieć doświadczenie w pilotowaniu odrzutowca – w NASA jest to ponad 1000 godzin jako pilot! Nie powinno to jednak dziwić – w kosmosie spędza się całe miesiące. Nie możemy tak po prostu wrócić do domu jeśli cos nam się nie spodoba albo uznamy że to jednak nie to. Wielu kosmos może przerażać, poczucie izolacji od reszty ludzkości gdy wzniesiemy się ponad atmosferę to coś co tylko nieliczni mogą znieść. Wytrenowanie jednego astronauty to też ogromna inwestycja dla agencji kosmicznej – nie może więc ona pozwolić sobie na błędy lub nieprzemyślane akcje.

fot.unsplash.com

Chyba nikt nie myśli, że praca astronauty jest czymś łatwym do uzyskania. W tym przypadku żadna ilość znajomości czy pieniędzy nie pomoże. Musimy udowodnić swoją inteligencję, wytrzymałość na ciężkie warunki psychologiczne a także pokazać że posiadamy dobrą staminę. Agencje kosmiczne cenią też sobie umiejętności przywództwa, szybkiego podejmowania decyzji a także zdolność dobrej komunikacji. Ważna jest też chęć do nauki i elastyczność. Niezbędna będzie też umiejętność pracowania w naprawdę stresowych sytuacjach. Jakiekolwiek braki w umiejętnościach gdy znajdować się będziemy w kosmosie – mogą skończyć się niebywale tragicznie.

fot.unsplash.com

Ile więc zarabia ktoś kto zdecyduje się na prace jako astronauta, narażając swoje życie i poświęcając najlepsze lata młodości na naukę i trening do jednej misji kosmicznej?

NASA jako zarobki w tym zawodzie podaje od 65140 dolarów rocznie do aż 100701 dolarów w skali roku. Jest to od 241,174.34 złotych do aż 372,835.38 złotych rocznie. Jest to więc niemała kwota, ale nic dziwnego przy tak wymagającym zawodzie. Bardziej szokujące byłoby gdyby astronauci za wszystkie lata treningu i nauki zarabiali najniższą krajową. Robią coś na co nie każdy może sobie pozwolić a dzięki wiedzy jaką zdobywają dowiadujemy się coraz więcej o galaktyce jaka nas otacza. W tym przypadku zarobki są jak najbardziej adekwatne do nakładu pracy włożonego w to aby móc ją wykonywać. Oprócz zarobków pieniężnych możemy odczuwać satysfakcję z samego faktu że znaleźliśmy się w kosmosie! Nie jest to w końcu coś czym wiele osób może się pochwalić. Oczywiście droga do tak wysokich zarobków nie jest łatwa i wymaga ogromnej ilości nauki i treningów fizycznych jak i psychicznych. Dodatkowo z elitarną konkurencją tak naprawdę nie ma gwarancji, że nawet po latach studiów dostaniemy prace astronauty. Lata nauki nie pójdą jednak na marne – zawsze możemy je wykorzystać w innych ścieżkach kariery. Nie ma co się zamartwiać jeśli się nie uda – zawód astronauty to nie jest coś dla każdego, ani tak łatwego do uzyskania jak wydawało nam się gdy byliśmy dziećmi.