fot.unsplash.com

Praca astronauty to marzenie które ma wiele z nas w dzieciństwie. Eksploracja kosmosu wtedy marzyła się niejednemu z nas – nie wiedzieliśmy jeszcze jak ciężko jest zostać astronautą i jak wymagający jest ten rodzaj pracy. Jako dzieci lot w kosmos wydawał się czymś niewiele trudniejszym niż wyjazd za granicę. Dlatego też, u wielu na przedszkolnych marzeniach się kończy – lecz niektórym pasja do kosmosu zostaje na dłużej. Chciałbyś żeby twoje marzenia stały się rzeczywistością? Wymaga to wielu lat pracy i treningu jednak nie jest to coś niemożliwego! Jakie wymagania czekają nas w pracy astronauty?

Jak wygląda praca astronauty?

Astronauci są przygotowywani do tego aby podróżować w kosmosie i pracować tam, a także podejmować działania związane z eksploracją kosmosu przez człowieka. Obecnie możemy wyróżnić dwa typy astronautów wybieranych do lotów w kosmos, są to: astronauci specjalizujący się w misjach oraz piloci. „Misyjni” astronauci zajmują się przeprowadzaniem eksperymentów, satelitami i utrzymaniem statku kosmicznego w dobrej formie. Wykształcenie jakie posiadają może być związane z inżynierią, nauką lub też medycyną. Oprócz pracy w kosmosie na Ziemi zajmują się edukowaniem młodych studentów o tym jak wyglądają realia ich pracy i inspirowaniem młodych do podążania taką ścieżką kariery. Piloci zaś zajmują się sterowaniem promów kosmicznych i pilotowaniem międzynarodowych stacji kosmicznych. Są odpowiedzialni za całą załogę jak i powodzenie misji – od nich zależy sukces całej ekspedycji i bezpieczeństwo lotu.

fot.unsplash.com

Jakie są największe wady i zalety bycia astronautą?

Na pewno największą zaletą jest sam fakt, że możemy polecieć w kosmos jako jedni z nielicznych. Odkrywanie wszechświata jest niemałym osiągnięciem i zdecydowanie czymś ciekawszym niż „standardowe” oferty pracy. Oprócz realizacji swoich marzeń pomagamy całej ludzkości dowiedzieć się jak wygląda życie pozaziemskie. Jak każda praca ta niestety też ma swoje wady – należą do nich osłabienie kości i mięśni a także narażenie na ogromny stres. Nie jest to zawód dla osób słabych psychicznie czy fizycznie – musimy być bardzo sprawni i silni pod każdym możliwym względem. Nie możemy łatwo zrezygnować i zdecydować że jednak chcemy już wracać do domu po tym jak już polecimy w kosmos. Dlatego zanim zostanie się astronautą trzeba przejść przez ogromną ilość szkoleń i testów wytrzymałościowych jak i wiele rozmów z psychologiem który stwierdzi czy nadajemy się do lotu w kosmos. Do innych zalet jakby sama eksploracja kosmosu nas nie przekonywała zdecydowanie należą wysokie zarobki. Jeśli jesteśmy kimś komu zależy na sławie i zapisaniu się na zawsze na kartach historii – zawód astronauty zdecydowanie nam to zapewni.

fot.unsplash.com

Dla fanów sci-fi zobaczenie jak tak naprawdę wygląda technologia używana w kosmosie i dosłowne latanie poza atmosferą ziemską również będzie niesamowitym przeżyciem – żaden z naszych znajomych nie będzie mógł się pochwalić czymś nawet w ułamku procenta podobnym. Do negatywów należy to że możemy czuć uczucie osamotnienia w kosmosie lub izolacji od reszty ludzkości co może dla wielu być przerażające. Dlatego też jest to praca tylko dla wybranych – nie jest łatwa i w związku z tym nie łatwo ją dostać. Musimy też być gotowi na naprawdę długie rozstanie ze znajomymi i rodziną – lecz wszystko to dla wyższego celu. Dzięki eksploracji kosmosu możemy dowiedzieć się więcej o naszym systemie słonecznym, galaktyce i całym wszechświecie. Jeśli chcesz zostać kimś kto pomaga poszerzać wiedzę o kosmosie a także jesteś wytrzymały psychicznie – możesz pracować wystarczająco ciężko aby postarać się zostać astronautą i polecieć w kosmos! Jest to wyjątkowa praca która wymagać będzie od nas wielu poświęceń – ale satysfakcja jaką zdobędziemy i doświadczenia których nie doświadczy nikt inny z pewnością nam to wynagrodzą!