Ile zarabia barista
fot.unsplash.com

Szukając dla siebie odpowiedniego zawodu, warto zastanowić się co tak naprawdę lubisz robić, w czym jesteś dobry, a czego chciałbyś się nauczyć i co sprawiałoby ci przyjemność w przyszłości. Jeśli jesteś osobą, która na samą myśl o kawie, ma ochotę skakać pod sufit z radości, lubisz się uczyć, testować, próbować nowości itp. możliwe, że sprawdziłaby się dla ciebie praca baristy. Pisaliśmy już o tym jak ten zawód wygląda, co należałoby do twoich obowiązków, a także poruszaliśmy kwestię kursów i szkoleń, czyli jak właściwie zostać baristą. Teraz czas na ostatnią, ale bardzo ważną rzecz, czyli ile zarabia barista? Odpowiadamy! 

Praca baristy – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Zastanów się, kiedy udajesz się do kawiarni? Zazwyczaj jest to miejsce spotkań na randki, miejsce, w którym spotykasz się z kumplem czy z przyjaciółką na plotki i pogaduchy lub lokal, do którego idziesz jeśli chcesz kupić kawę np. podczas wypadu na miasto, podróży czy też w drodze do pracy. Są one otwarte od naprawdę wczesnego poranku, zazwyczaj aż do wieczora. Wszystko zależy tak naprawdę od lokalizacji, w której sie znajdują. Niezależnie od tego, do jakiej kawiarni się udasz, szybko zauważysz, że zawsze tam ktoś jest. Praca w gastronomi, choć nie jest łatwa, jako że musisz użerać się z często zmierzłymi i zdenerwowanymi na cały świat klientami, z pewnością może sprawdzić się u wielu osób. To, ile godzin będziesz pracował, w jakie dni tygodnia, a także, na którą zmianę zależy już tak naprawdę od zapotrzebowania, nie ma na to zasady.

Do twoich obowiązków, jako baristy, należeć będzie nie tylko samo „zrobienie kawy”, ale także i umiejętność obsługiwania wymyślnych ekspresów, czyszczenie ich, kontakt z klientem, doradzanie osobom, które nie do końca wiedzą co chcą zrobić, dbanie o czystość na swoim stanowisku pracy, a także spamiętanie wszystkich receptur. Oczywiście klient może zażyczyć sobie, aby w jego napoju kawowym znalazło się coś dodatkowo lub zamienić mleko krowie np. na sojowe i to też musisz uszanować. Jak właściwie zostać baristą i jakie należy spełniać wymogi?

Ile zarabia barista
fot.unsplash.com

Jeśli jesteś kawoszem z pewnością w twoim domu znajduje się coś więcej niż tylko czajnik i kawa rozpuszczalna. Ekspres ciśnieniowy, młynek do kawy, wszelkiego rodzaju dodatki, jak i również wiele rodzajów samej kawy. To jednak nie wystarczy. Tak naprawdę potrzebne są ci kursy na baristę. Nie kosztują one sporo, a nauczą cię naprawdę wszystkiego, co będzie ci potrzebne do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Na dobrą sprawę na taki kurs możesz udać się hobbistycznie i wykorzystać nabytą wiedzę w życiu codziennym. Pomyśl, jak zaimponowałbyś dziewczynie na randce, gdybyś przyrządził jej tak pyszny napój kawowy.

Ile zarabia barista? Zarobki na stanowisku baristy

Praca w gastronomi to tak naprawdę od skrajności w skrajność. Niektórzy sądzą, że jest to praca raczej dorywcza dla studentów czy uczniów, inni osiągają naprawdę spore zarobki. Przykładowo kucharz zarobi już naprawdę sporo, a kelnerka drugą wypłatę jest w stanie wyciągnąć z samych napiwków. Ile zarabia barista? Tak naprawdę wszystko zależy od miejsca, lokalizacji, popularności lokalu, wielkości miasta, wymiaru pracy (cały etat, pół etatu itp.) oraz wielkości miasta. Przykładowo w Piasecznie, barista w McCafe McDonald’s zarobi 18,5zł na godzinę co w skali miesiąca daje 3 200 złotych brutto. Są to dość popularne stawki na tym stanowisku. Oczywiście podnosząc swoje kwalifikacje podnosisz także swoje zarobki. Pracując przykładowo w McDonald’s w godzinach nocnych zarobisz więcej niż w godzinach porannych, inaczej też rozlicza się pracę w weekendy czy nadgodziny.

Ile zarabia barista
fot.unsplash.com

Według raportu przygotowanego przez wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 3 050 złotych brutto, co daje 2 237 złotych netto. Co drugi barista otrzymuje pensję od 2 630 PLN do 3 430 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych baristów zarabia poniżej 2 630 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 430 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych baristów.