Jak zostać baristą
fot.unsplash.com

Znalezienie odpowiedniego zawodu dla siebie może być naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli masz wiele zainteresowań i tak na dobrą sprawę, nie wiesz, w którą stronę pójść. Z pomocą z pewnością przyjdzie ci nasz portal. Opisujemy tu wiele zawodów, zagłębiamy się to, jak wyglądają one „od kuchni”, piszemy o zawodach, kursach, szkołach czy uczelniach. Opisywaliśmy już jak wygląda praca baristy, teraz chcielibyśmy przeprowadzić cię przez cały proces, czyli jak właściwie zostać baristą?

Na czym polega zawód baristy i czym on się zajmuje?

Zawód baristy, jak z pewnością kojarzysz, polega na przygotowywaniu kawy. Taka osoba pracuje głównie w kawiarni. Takie lokale odwiedzane są przez wiele naprawdę różnych osób w ciągu dnia. Jest to oczywiście niejako praca w gastronomi, jednak z pewnością nie przypomina on zawodu kelnera czy też kucharza. Przede wszystkim już na samym początku chcielibyśmy zaznaczyć, że praca baristy wcale nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Jeśli jesteś kawoszem lub po prostu osobą, która lubi pić kawę na pewno zdajesz sobie sprawę z tego ile rodzajów kawy jest na rynku oraz jak wiele różnych napojów kawowych jest w ofercie każdej kawiarni. Musisz nie tylko wiedzieć jak tę kawę przygotować, jak obsługiwać wymyślne ekspresy, czyścić je, robić wzorki na piance czy dekorować napoje, tak aby się one prezentowały, ale także i spamiętać wszystkie receptury czy tajniki.

Jak zostać baristą
fot.unsplash.com

Często mówi się, że ludzie przed wypiciem pierwszej kawy są niemili, zmierźli i opryskliwi, na to też musisz się przygotować. Klienci bywają naprawdę różni, zwłaszcza jeśli śpieszą się na pociąg do pracy czy właśnie zaprosili nowo poznaną dziewczyną na randkę, właśnie do tej kawiarni. Ruch w takim lokalu również nie jest mały, a jeśli dodatkowo jest on postawiony np. w galerii handlowej, w centrum miasta czy koło dworca to na dobrą sprawę klienci będą przychodzić od otwarcia do samego zamknięcia.

Jak zostać baristą? Kursy czy samodzielne kształcenie się?

Teraz gdy wiesz już jak wygląda praca baristy z pewnością zastanawiasz się, jak właściwie „wkręcić się” do tego zawodu. Sprawa jest nieco skomplikowana, jednak spokojnie, poradzisz sobie na pewno. Oczywiście, zawsze zachęcamy cię do próbowania wszystkiego we własnym zaciszu domowym. Nikt nie broni ci zakupić ekspresu, różnych rodzajów kaw, specjalnych przyrządów tampera, dzbanka do spieniania mleka, odbijaka na fusy czy pisaków do latte art i innych tego typu rzeczy, aby własnymi krokami dojść do perfekcji. Będzie to jednak nie tylko trudne, ale najprawdopodobniej także i nieopłacalne. Zakup urządzenia i produktów z pewnością nie będzie tani. Aby zostać zatrudnionym na stanowisko baristy w kawiarni, musisz mieć skończone kursy, tego niestety nie przeskoczysz, niezależnie od tego ile czasu trenowałeś w domu.

Cena kursu baristycznego to koszt od 200 do 500 złotych. Nauczysz się na takim kursie wszystkiego, co powinno ci być przydatne do wykonywania swojego zawodu. Poznasz tajniki ekspresów ciśnieniowych, dowiesz się czym jest espresso, jak zrobić dobrą kawę, jak idealnie zmielić ziarna. Poza kursem musisz wykonać także badania i wyrobić sobie książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych, w końcu będziesz pracować w gastronomi i przygotowywać coś, co ludzie będą pić, więc nie powinien cię dziwić ten wymóg. Wyrobienie takiej książeczki to tak naprawdę bułka z masłem, jednak warto to zrobić przed zapisaniem się na kurs, gdyby ewentualnie coś miało pójść nie tak.

Jak zostać baristą
fot.unsplash.com

Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, masz w sobie naprawdę sporo kreatywności, a na samą myśl o parzeniu kawy leci ci ślinka, spróbuj swoich sił jako barista. Nawet jeśli miałbyś nie pracować po skończonym kursie, w zawodzie, wciąż możesz wykorzystać nabyte umiejętności i w ten sposób komuś zaimponować. Na dobrą sprawę, nie musisz kończyć kursu z myślą pracy jako barista, a zrobić go wyłącznie dla własnych celów i użytku domowego. Powodzenia!