Praca baristy
fot.unsplash.com

Znaleźć obecnie osobę, która nie lubi pić kawy jest naprawdę ciężko. Ten wybory, przepyszny trunek jednak ktoś musi przygotować i tą osobą jest właśnie barista. W dzisiejszym artykule dowiesz się na czym polega jego praca, jak wygląda, jakie są wymagania oraz obowiązki w tym zawodzie. Jeśli jesteś prawdziwym kawoszem, który w tej dziedzinie czuje się jak ryba w wodzie, możliwe, że jest to zawód dla ciebie. Czytaj dalej i sam się przekonaj! 

Praca baristy – jak wygląda?

Kawę możemy przygotować samodzielnie w domu i wtedy oczywiście nie jest nam potrzebny barista. Można by nawet rzec, że wtedy jesteśmy swoimi własnymi, osobistymi baristami i to jeszcze za darmo. Często jednak kupujemy kawę w kawiarniach. Pójście na przysłowiową kawę to świetna randka, zwłaszcza jeśli jeszcze nie znamy dobrze drugiej osoby. Wypad na kawę sprawdzi się także na ploteczki z przyjaciółka, wyjście z kumplem czy poznanie teściowej. Z pewnością nie raz zdarzyło ci się skorzystać z usług takiego miejsca. Tam właśnie pracuje barista. Kim tak właściwie jest? Najprościej mówiąc zawód baristy polega na przeprowadzaniu procesu ekstrakcji kawy oraz podawaniu jej w specjalnie określony sposób.

Będąc w kawiarni z pewnością zauważyłeś, że kaw jest naprawdę sporo. Mają one różne, dziwne wymyślne nazwy, które dla zwykłej osoby nie mówią za wiele. Barista ma za zadanie nie tylko przygotować to, co zamówiłeś, ale także ci doradzić, jeśli niezbyt wiesz co będzie dla ciebie dobre, w końcu to on jest prawdziwym ekspertem od kaw. Obecnie na rynku znajdziemy wiele kawiarni, które oferują naprawdę różne napoje. Są one z dodatkami takimi jak cynamon, czekolada, karmel czy inne „ulepszacze smaku”. Choć prawdziwy kawosz od razu będzie krzyczał, że nie jest to „prawdziwa kawa” i najlepiej pić tylko czarną z fusami bez mleka i cukru, to takie napoje mają naprawdę spory popyt i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Czasem chodzi nam o smak, a nie o właściwości pobudzające, które zawiera w sobie kawa.

Praca baristy
fot.unsplash.com

Jak wygląda praca baristy? Jakim wymaganiom musi sprostać barista?

Barista pracuje oczywiście w kawiarni, a te są często otwarte już od wczesnych godzin, tak aby każdy był w stanie zakupić kawę przed pracą czy w drodze na pociąg lub autobus. Oczywiście jest to coś, z czym musisz się liczyć, wybierając zawód dla siebie. Jeśli nie jesteś w stanie wstać o świcie i pracować chciałbyś wyłącznie od godzin południowych to może być ci ciężko. Kawiarnie jednak są otwarte cały dzień, więc wszystko zależy też od tego, na jaką zmianę trafisz. Jakie wymagania są stawiane bariście? Z czym się spotkasz przeglądając oferty pracy dla baristów? Przede wszystkim musisz posiadać umiejętność obsługi sprzętu do parzenia kawy. Obecnie na rynku jest naprawdę wiele różnych ekspresów i tak naprawdę, nie każda osoba, która pije kawę poradzi sobie z ich obsługą. Kolejną kwestią jest także ich czyszczenie.

Musisz mieć także dobrą pamięć, jako że czeka cię spamiętanie wiele receptur na wiele różnych napoi. W niektórych kawiarniach kawę się również dekoruje np. cynamonem na piance czy też bitą śmietaną. Przyda ci się także dobry zmysł estetyczny oraz oczywiście kursy. Praca baristy to nie zawód, którego jesteś w stanie nauczyć się samodzielnie od A do Z w zaciszu swojego domu. Byłoby to przede wszystkim nieopłacalne. Ekspresy ciśnieniowe, zwłaszcza takie używane w kawiarniach to często koszt nawet kilku tysięcy złotych. Wyobrażasz sobie postawić taki w swoim pokoju? Jeśli jesteś kawoszem z pewnościę jest to kusząca oferta. Nie musiałbyś wychodzić z łóżka, aby napić się kawy, prawda?

Praca baristy
fot.unsplash.com

Musisz jednak pamiętać, że choć praca przy robieniu kawy wydawać się może super, wciąż jest to praca niejako w gastronomi. Ważne jest to, abyś miał nerwy ze stali, w końcu wiele osób zanim nie napije się kawy, potrafi być opryskliwa, wredna czy niemiła, a jak to mówią – „klient nasz pan”, prawda?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle zarabia fotograf?
Następny artykułJak zostać baristą?