fot.unsplash.com

Zawód fotografa, jeśli interesujesz się fotografią i lubisz robić zdjęcia, z pewnością przeszedł ci przez myśl. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca fotografa, co jest ważne w tym zawodzie, na czym się skupić, poruszaliśmy także kwestię kursów fotograficznych oraz całego aspektu wejścia w ten zawód, teraz czas na kwestię zarobkową. Ile tak naprawdę zarabia fotograf? Czy jesteś w stanie się z tego utrzymać?

Praca fotografa – jak wygląda?

Tak naprawdę praca fotografa wymagać będzie od ciebie sporego skupienia oraz organizacji. Fotograf, który np. pracuje na weselu, imprezie czy jakimś evencie musi nie tylko znaleźć sobie odpowiednie miejsce do fotografowania, ale także i wiedzieć, które momenty są warte uchwycenia, a które absolutnie się do niczego nie nadają. Inaczej jest w miejscu, gdzie nikt nie będzie ci pozował, a jeszcze inaczej na sesji np. dla nowożeńców, kiedy właściwie możesz ich ustawić tak, jak ci się tylko podoba i będą oni stali nieruchomo, aż do momentu, w którym ty złapiesz idealne ujęcie. W tym zawodzie konieczne są także podróże, zarówno te małe, jak i nawet takie na drugi koniec świata. Na dobrą sprawę, wszystko zależy od tego, jaka dziedzina fotografii cię interesuje i czym konkretnie chcesz się zajmować.

Ile zarabia fotograf
fot.unsplash.com

Fotografując krajobrazy, ciekawe miejsca na świecie itp. musisz liczyć się z tym, że poza kosztem zakupu sprzętu, czeka cię także kupno biletów, opłacenie hotelu, jak i sama podróż, wyjazd. Pracując na miejscu i skupiając się np. na fotografiach weselnych, liczysz się z tym, że wesele może być oddalone o nawet kilkaset kilometrów i to tam musisz dojechać jeśli nawiążesz współpracę z klientami. Możesz także zdecydować się na otworzenie własnego studia fotograficznego i to osoby będą przychodzić do ciebie, w przypadku gdy potrzebują zdjęcia np. do dokumentów. Możliwości jest naprawdę sporo. To, na jaką się zdecydujesz, wpłynie tak naprawdę na to, ile będziesz zarabiał.

Ile zarabia fotograf? Zarobki fotografa

Według danych pochodzących z serwisu Wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 3 900 złotych brutto, co daje 2 837 złotych netto. Co drugi fotograf otrzymuje pensję od 3 170 PLN do 5 140 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych fotografów zarabia poniżej 3 170 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 140 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fotografów. Taką pensję otrzymujesz w zamian za wykonywanie zdjęć fotograficznych, obróbkę ich/retusz i ewentualne wywoływanie ich. Przykładowo fotograf ślubny i fotograf na wesele kosztuje parę młodą od 1500 złotych do nawet 3500 złotych, czyli cały ten zarobek idzie do twojej kieszeni. Musisz jednak przeliczyć to sobie też na godziny i to mowa oczywiście nie tylko o godzinach, które spędzisz na weselu, ale także o transporcie na imprezę, powrocie, a także czasie, który spędzisz na obróbce zdjęć. Choć wydawać by się mogło, że jest to spora kwota, nawet jeśli zdjęcia będziesz retuszować przez kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin, szybko okazuje się, że są jednak koszta, które musisz ponieść.

Profesjonalny, fotograficzny sprzęt kosztuje swoje. Dodatkowo musisz zakupić wszystkie akcesoria. Jeśli twoje urządzenie ulegnie zniszczeniu, klient nie będzie w stosunku do ciebie wyrozumiały, zwłaszcza jeśli chodzi o tak ważny dzień, jakim jest ślub czy też właśnie wesele. Tak naprawdę za te kilka czy kilkanaście imprez w miesiącu, musisz utrzymać siebie, mieć zabezpieczenie finansowe, a także opłacić np. wynajem lokalu oraz wszystkie składki, ubezpieczenia, ZUS itp. Większość fotografów bowiem pracuje na własnej działalności gospodarczej, co również wiążę się z kosztami.

Ile zarabia fotograf
fot.unsplash.com

Tak więc, jak najbardziej zachęcamy cię do spróbowania. Jak już wspominaliśmy, zacznij hobbistycznie, dopiero z czasem, gdy poczujesz się na siłach, szukaj pierwszych zleceń wśród znajomych czy rodziny. W ten sposób najłatwiej będzie ci zacząć, w końcu poczta pantoflowa sprawdza się od wielu lat. Powodzenia!