Jak zostać fotografem
fot.unsplash.com

Praca fotografa wydaje się być naprawdę fajna, prawda? Wycieczki, wyjazdy, imprezy, sesje zdjęciowe. Wcale jednak ten zawód nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca fotografa, teraz poruszymy kolejną, ważną kwestię, jaką jest droga do tego zawodu. Jak zostać fotografem? Od czego zacząć? Co musisz umieć, a czego nie da się nauczyć? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Praca fotografa – na czym polega? Jaki jest idealny fotograf?

Tak naprawdę praca fotografa wcale nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Osoba odpowiedzialna za zdjęcia podczas wesela, wieczoru panieńskiego/kawalerskiego czy podczas jakiejkolwiek innej imprezy ma przed sobą naprawdę sporo pracy. Inaczej wygląda robienie zdjęć w szkołach, na ściance czy też gdy twoi klienci potrzebują jedynie zdjęć do dokumentów jak dowód czy prawo jazdy. Będąc na imprezie, musisz znaleźć sobie idealne miejsce, przemieszczać cię, robić wiele ujęć, a jednocześnie nie przeszkadzać w zabawie gościom, ani pracownikom obsługującym przyjęcie. Oczywiście na takich eventach nikt nie stoi i nie pozuje do aparatu, to ty musisz wyłapać najlepsze momenty, ujęcia i wiedzieć, co warto będzie upamiętnić, a czego nie.

Tak naprawdę w zawodzie fotografa, musisz po części być też grafikiem komputerowym oraz po prostu artystą. Ważne są umiejętności, a nie szkoła czy kursy, choć oczywiście warto je zrobić i mieć. Musisz w końcu stworzyć z czegoś portfolio, ponieważ to na jego podstawie będziesz zbierał klientów, a przecież żaden z nich nie zatrudni cię w ciemno, nie widząc twoich prac i umiejętności. Choć pewnych kwestii możesz się wyuczyć „na blachę”, istnieją rzeczy, których ciężko będzie ci się po prostu nauczyć. Przede wszystkim idealny fotograf to osoba skupiona, zorganizowana, z dużym zmysłem estetycznym oraz dobrym okiem.

Jak zostać fotografem
fot.unsplash.com

Jak zostać fotografem, czyli pierwsze kroki w zawodzie

Aby spróbować swoich sił w fotografii, tak naprawdę nie potrzebujesz wiele. Nie musisz od razu kupować drogiego sprzętu z wysokiej półki, wszystkich wymaganych akcesoriów, lamp i innych tego typu rzeczy. Na dobrą sprawę wystarczy ci twój własny telefon komórkowy. Aktualnie praktycznie każdy telefon ma bardzo dobry aparat, a te smartfony z wyższych półek posiadają również wiele dodatkowych funkcji oraz opcji, z których warto skorzystać. Znajdziesz tam także sporo aplikacji, które pomogą ci w późniejszym retuszu czyli wyostrzeniu zdjęcia, zmiany koloru jakiegoś przedmiotu lub nawet usunięcie niechcianego elementu ze zdjęcia jak np. kosz na śmieci czy przelatujący przez niebo ptak.

Z czasem, gdy oswoisz się już z robieniem zdjęć, znajdziesz ciekawe miejscówki czy nawet wykonasz kilka sesji swoim znajomym lub rodzinie, możesz zacząć zastanawiać się nad kupnem specjalistycznego sprzętu. Pamiętaj jednak, że sprzęt to nie umiejętności. Nawet najlepszy i najdroższy aparat nie zrobi z ciebie idealnego fotografa. Musisz się wykazać dużą kreatywnością, motywacją, a także samozaparciem, w końcu w fotografii jest naprawdę sporo teoretycznych zagadnień, które warto, żebyś znał. Wielu fotografów korzysta już na tym etapie z social media. Wystarczy założyć profil na instagramie bądź też fanpage na facebooku. Podeślij link czy nazwę użytkownika swoim znajomym czy bliskim, poproś ich o zaobserwowanie czy danie tzw. lajka i rozwijaj się.

Jak zostać fotografem
fot.unsplash.com

Kursy fotograficzne, czy jest to wymagane?

Co jednak z edukacją? Czy w zawodzie fotografa ma to kluczowe znaczenie? I tak i nie. Liczy się przedewszystkim twoje portfolio, jak i umiejętności. Sam fakt ukończenia kursu czy też szkoły, nie czyni z ciebie idealnego fotografa. Tak samo jest w przypadku grafika komputerowego czy też copywritera. Można ukończyć naprawdę sporo kursów, a wciąż absolutnie nie czuć się dobrze i komfortowo w zawodzie, który wykonujesz. Właśnie dlatego dobrze się zastanów. Istnieje naprawdę sporo kursów fotograficznych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Ceny zaczynają się tak naprawdę od 1 zł i kończą nawet na 2500 złotych.