fot.unsplash.com

Nie obce ci spędzanie dni na czytaniu książek? Chciałbyś pomóc w kształceniu jak najbardziej oczytanego społeczeństwa? Cenisz sobie ciszę i spokój ponad wyścig szczurów w korporacji? Chciałbyś pracować w miłym otoczeniu ulubionych lektur – w takim razie na pewno interesuje cię zawód bibliotekarza! Jednym z pytań na jakie na pewno chcesz znać odpowiedź zanim podejmiesz taką karierę jest to ile tak właściwie zarabia bibliotekarz i czy jest to opłacalny zawód? Odpowiadamy w artykule poniżej!

Jak wygląda praca bibliotekarza?

Praca bibliotekarza raczej nie kojarzy nam się z astronomicznymi zarobkami. Czy są one jednak adekwatne do ilości wykonywanej pracy? Warto wiedzieć że żeby dostać pracę w bibliotece nie musimy posiadać wykształcenia wyższego więc na pewno zarobki w takiej branży będą niższe, niż po ścieżkach kariery wymagających od nas wieloletnich studiów. Nie znaczy to oczywiście że praca bibliotekarza jest bezwartościowa – kluczowe jest uczenie i uświadamianie ludzi o tym jak ważne jest czytanie książek zarówno w poszerzaniu naszej wiedzy jak i słownictwa jakim się posługujemy. Bibliotekarzem pozornie może zostać każdy, ale czy jest to praca dla każdego? Osoby które chcą podjąć pracę w tym zawodzie muszą być sumienne i skrupulatne. Oprócz zamiłowania do czytania musimy być otwarci na kontakty z innymi ludźmi i świetni w komunikacji. W dodatku nie może nam zabraknąć zdolności do sporządzania sumiennych dokumentacji – złe katalogowanie może prowadzić do wielu błędów a także przysporzyć nam niepotrzebnej pracy w przyszłości.

fot.unsplash.com

Aby pracować jako bibliotekarz musimy posiadać szeroką wiedzę na temat literatury oraz wiedzę ogólną na rozmaite tematy – ze względu na to jak wiele gatunków książek istnieje. Jeśli chcemy zwiększyć nasze szanse na dostanie pracy w tym zawodzie możemy starać się o uzyskanie dyplomu bibliotekoznawstwa i informacji technicznej – dzięki niemu nasza atrakcyjność na rynku pracy wzrośnie. Konkurując z osobami które nie posiadają żadnego wykształcenia w tym kierunku na pewno wygramy. Warto też posiadać umiejętności miękkie takie jak dobra komunikacja z innymi ludźmi. W tej spokojnej pracy mimo wszystko będziemy musieli codziennie rozmawiać z nowymi osobami zadającymi nam pytania o posiadany zbiór biblioteczny lub o poszukiwanych przez nich autorów. Musimy rozmawiać z nimi umiejętnie i zachęcić ich do czytania i poznawania nowych tytułów.

fot.unsplash.com

Zarobki na stanowisku bibliotekarza

Dowiedzieliśmy się już jakie osoby nadają się do pracy jako bibliotekarz i jakie umiejętności powinny posiadać. Ile więc możemy zarobić pracując w bibliotece w Polsce? Wszystko zależy od tego w jakim miejscu pracujemy i jaki stopień biblioteczny i doświadczenie posiadamy. Portal wynagrodzenie.pl szacuje średnie zarobki bibliotekarza na 3150 złotych brutto miesięcznie. Jest to 2308 złotych na rękę. Najbardziej sukcesywni bibliotekarze zarobią 3520 złotych brutto – 2569 złotych netto a ci dopiero zaczynający pracę w zawodzie jedynie 2720 złotych brutto miesięcznie, czyli 2011 złotych do ręki. Nie są to wielkie kwoty jednakże zawód ten nie wymaga od nas wielu lat studiów, certyfikatów czy ponadprzeciętnych umiejętności. Tak naprawdę wystarczy zamiłowanie do książek, umiejętność obsługi komputera i sumienność w dbaniu o zbiory biblioteczne. W większości placówek wymagane jest od nas również zdanie matury a ukończone studia na pewno będą atutem i sprawią, że będziemy wyglądać atrakcyjnie w oczach pracodawcy. Jednakże tak jak to bywa w przypadku mniej opłacalnych finansowo zawodów – konkurencja na rynku ani wymagania nie są duże. Jeśli posiadamy pasję do czytania na pewno odnajdziemy się w tym zawodzie! Uważasz, że praca polegająca na spędzaniu dni w bibliotece i zachęcaniu innych do czytania to coś dla ciebie? Nie zwlekaj, aplikuj już teraz do wymarzonych fili bibliotecznych!